Habar n-aveți despre ce vorbiți
Nu am o problemă cu cei care opinează despre orice subiect le trece prin cap, am o problemă mare în schimb cu cei care opinează despre copii, ei neavând copii. Au maxim un câine sau o pisică amețită. Și îi auzi plini de pedanță cum spun că nu e așa complicat, au văzut și ei… [mai mult]
Totul adevărat… ce scrie in articol. Sunt singura de 3 ani jumate. Am doi băieți de 10, respectiv 9 ani, pe care ii cresc singura. Am mai cunoscut diverși tipi care încercau să îmi explice cum sa imi cresc copiii. Mai ales unul, imi spunea ca ce-i asa mare brânză, copiii cresc, si el a fost copil si știe. POFTIM???!!!! Nu poti sa sti despre ce e vorba daca nu ai copii. Nu poti sa-mi spui tu mie cum sa procedez, ce metoda sa aplic. Chiar si un alt părinte ar trebui să facă asta cu grijă. Teoretic, orice alt părinte ar trebui să știe sa nu se bage si sa nu judece, pentru ca nu e ușor să crești pui de om, sa ii modelezi in asa fel incat sa le poti da drumul in societate, sigur fiind ca ai facut o treaba buna.
Si legat de cei care nu vor sa facă copii, de ce nu? E decizia lor, nu e treaba mea sa comentez. Fratele meu nu vrea copii, verișoara mea nu vrea copii. Părinții noștri doar de asta se leagă, noi, generația mai tânără, nu avem treabă. Si faptul ca medicul pediatru care se ocupă de copilul meu nu are copii și nici nu isi doreste, nu ma afecteaza in nici un fel, pentru ca nu-mi va da sfaturi legate de educația copilului meu, ci legate de sănătatea lui. Asta a fost pentru @lucian. O zi bună tuturor!!
Zz
Partial adevarat. Daca ar fi sa discutam strict despre copii sanatosi (fizic si mental), greutatea crescutului depinde si cat de prost sau lenes este parintele.
Stii cat de repede se linisteste un copil cu telefonul sau tableta? Imediat. DAR, ce se intampla pe urma iti da de lucru de iti ies ochii. Este taxa pe prostie.