andreiu

Află tot ce vrei să știi despre bani și finanțe de la experții BCR

La fel ca și voi, și eu îmi tot pun întrebări. Că s-au adunat: și război și scumpiri și inflație și multe altele de care nu aveam chef tocmai acum. Și incerc să caut răspunsuri cât mai logice, clare, raționale, care să mă ajute să-mi conturez un pic mai clar contextul în cap și să nu mă arunc aiurea la… [mai mult]

andrei

Fiecare dintre noi să se gândească bine înainte de a lua o astfel de decizie, pentru că nu face altceva decât să amâne creșterea de dobândă. Creșterea ROBOR e urmată, la câteva luni (6-9 luni) de creșterea IRCC, indice care face parte acum din dobânza comercială a unui credit – formată din marja băncii + IRCC. Deci, nu câștigi decât timp. Pe de altă parte, e posibil ca ROBOR să scadă la un moment dat, ceea ce ce înseamnă că și IRCC va scădea câteva luni mai târziu, dar vei rămâne acele luni cu dobânda ridicată până când scăderea ROBOR se va regăsi și în scăderea IRCC. Iar odată trecut la IRCC, nu mai poți reveni la ROBOR, din punct de vedere contractual. Pe de altă parte, poți să te aperi de variația dobânzilor prin credite cu dobândă fixă pe 5 sau 10 ani sau prin refinanțare cu un astfel de credit.

andrei

Atât indicele ROBOR, cât și Indicele de referință pentru creditele acordate în moneda națională (IRCC), în actualul context au înregistrat creșteri în ultimele luni. Indicele ROBOR valabil întreaga lună reprezintă indicele publicat de BNR în ultima zi lucrătoare a lunii calendaristice precedente. Indicele este aplicat creditelor cu dată aniversară în luna respectivă, însă Indicele IRCC este determinat la finalul trimestrului și reprezintă media aritmetică a ratelor de dobândă zilnice din trimestrul anterior urmând să fie aplicat tuturor creditelor în sold sau acordate în acel trimestru. Nivelul indicelui de referință ROBOR este publicat în fiecare zi lucrătoare, putând fi urmărită evoluția de către client pe website-ul BNR, în schimb nivelul IRCC este publicat în fiecare zi lucrătoare. Indicele ROBOR se aplică în prima perioadă de dobândă variabilă a început la data tragerii urmând să fie actualizat la data aniversară tragerii, iar cel IRCC in prima perioadă de dobândă de la data tragerii până la finalul trimestrului. În decursul acestei prime perioade, va fi aplicabil nivelul IRCC determinat la finalul trimestrului anterior datei tragerii. Astfel, dobânzile înalte vor preveni deprecierea abruptă a leului și ele se vor resimți în economie, atât pe partea de creditare, cât și de depozite. În consecință, este necesar să avem în calcul atât beneficiile cât și riscurile pe care le comportă fiecare indice și că trecerea de la ROBOR la IRCC este ireversibilă.

Nu avem destule informatii pentru a face o recomandare de produs, asa ca sugestia este sa apelezi la un sfat personalizat, bazat pe venitul, stilul de viață și obiectivele pe care le ai. E important să ai pe cineva care să-ți explice cum funcționează produsele de creditare, refinantarea si implicit care varianta e mai buna pentru tine – dobanda fixa vs variabila.

andreiu

S-a lansat Sonos Ray și în România

Ieri a avut loc lansarea oficială pe piața din România a lui Sonos Ray, un soundbar mișto de avut în casă. Eu am niște jucării de la ei, două boxe One și una portabilă, de care sunt super încântat, atât cum se aud cât și cum funcționează împreună, ca ecosistem. Dar asta într-un episod separat,… [mai mult]

andreiu

Mediile toxice și cum scapi de ele

La umbra celor mai bine de 18 ani de activitate în câmpul muncii, din care vreo 12 în domeniul digital, online, social media, marketing și al celor 8 locuri de muncă pe care le-am bifat în tot acest timp, am reușit să identific câteva moduri de toxicitate cu care nu am fost de acord și… [mai mult]

Stefan

HR e pentru a impune niste idei de sus in jos. Nu e in slujba angajatului. E impotriva angajatului.

Dan Er

Luptele dntre top manageri pentru atentia VP_ului, viitor CEO al firmei au dus la ravagii in cel putin 2 departament epentru ca principala arma era vanatoarea de greseli si de oameni vinovati la adversar. Pana VP-ul a preluat compania jumatate din oamenii buni cu care se construise o companie care mergea bine, au ales sa plece din cauza schmbarii de cultura in ceva toxic. HR manager adus de la mare corporatie multinationala sa faca overhauling; cand concluziile au inceput sa arate ca nu angajatii sunt problema, a aparut conflictul si HR-ul a plecat spre zari mai bune.

Manageing Director provat de prea jos, prea rapid, cu ego urias care supracompensau niste goluri uriase personale si mai rau, viitoarea sotie (cu care relatia era tot toxica) implicata in business. Presiune distructiva pe oameni ca „la startup semunceste cativa ani fara prea multe pauze, ale vin cand firma devine mare si realizata peste 5 ani”, vanatoare de greseli si vinovati, politica de inventare de crize si nemultumiri imagnare ca sa fie tinuta echipa „in priza”, lipsa de competente manageriale si culmea, lipsuride cunostinte despre domeniu (aici l-au facut si angajatii in contrapartida). Sedinte cu ton de cerut socoteala total neconstructiv in afara programului de lucru.

Din ambele am plecat si bine am facut pentru ca am avut norocul sa descopar exact opusul, un mediu unde ti se lasa posibilitatea sa gresesti , experimentand ca sa poti creste si sa livrezi calitate pt companie. Solutia e sa plecati din mediile toxice cu orice pret. timpul in care va ignorati familia si sanatatea nu are pret. Echilibrul e mult mai important.

andreiu

De ce nu avem sport de perfomanță în România?

Azi vorbim despre handbal, că de fotbal suntem sătui. Cristina Neagu ( singura handbalistă din istoria acestui sport recompensată de patru ori cu titlul de Cea mai bună handbalistă IHF a anului.) reclamă niște blaturi făcute în campionat. În comisia de disciplină, este sancționată cu amendă, pentru că așa ceva nu se face, cum să ne… [mai mult]

Calin

Andrei, dar de această speță ce pa1rere ai:

Aici se regăsesc TOATE programele campionatelor tuturor grupelor de copii și juniori din TOATĂ țara.

andreiu

Excursie de o zi. La mare

Încă un experiment reușit, excursie de o zi, la mare, cu 5 ore de bălăceala. Pentru că la Istanbul nu prea am avut ocazia de plajă și bălăceală, am zis să fac una bucată kiddo fericită și să mergem să ne bălăcim un pic la mare. Am ales varianta trenului, ca să evit balamucul de… [mai mult]

andrei

in centru. cam 30 de lei pizza, o limonada si o apa

Adi

80 de lei un prânz??? De persoana? Ati si mancat la prânz? Unde este localul minune, unicat?

andreiu

De ce mâncăm atât de scump?

Am revenit după 5 zile prin Istanbul și împrejurimi, perioadă în care am mâncat aproape toate mesele în oraș, la restaurante mai de fiță sau la chestii de pe stradă, un fel de spelunci, cum le-am numi noi aici. Înainte de toate, din tot Istanbulul ( în care am mai fost) am rămas super impresionat… [mai mult]

Gigel

Întrebare: De ce mâncăm atât de scump?

Răspuns: Pentru că părinții noștri, bunicii noștri, au crezut că numai Ceașcă era de vina pentru tot răul facut, nu și cei din Secu, comitetul central, comitetele județe ș.a.m.d.

Clar știai asta dar în cazul în care crezi că e o alta cauza, pe langa afirmația cu 70% subzistență.

anukoi

La pește se bea rakı, asta ar mai fi urcat prețul cu vreo 100 de lei. Dar tot ar fi fost mai ieftin decât pe la noi.

andreiu

Nu înțelegeam care e faza cu trollerele pentru copii

Am tot văzut copii cu trollere, ori la școală, ori la antrenamente sau prin excursie. Nu înțelegeam care e faza, de ce s-au demodat rucsacii sau gențile de mână, la copii, care teoretic nu ar avea ce să care atât de mult. Apoi am vorbit cu oameni care au copii la școală și mi-au explicat… [mai mult]

Rilache

Trebuie să se învețe de acum cu trollerele ca, după liceu sau facultate, când vor face pasul înspre străinătate, să știe ce și cum.

andreiu

Nouă ne plac golanii

Îl ascult acum pe Nicușor Dan la Guerrilla, la matinal. Și omul e decent, încearcă să explice logic, coerent, cu argumente, care e situația orașului, cât de gravă era situația în care se afla Primăria Capitalei când a preluat mandatul, că a identificat mare parte din probleme, dar na, lucrurile au nevoie de timp, trebuie… [mai mult]

Cristian Traila

Acelasi lucru e si cu Fritz la Timisoara. L-a injurat lumea ca nu a mai putut da caldura asta iarna pe cand omul explica frumos ca el plateste facturi la gaz dim f,king 2016. Daca nu esti golan populist nu ai nici o sansa in Romania.

bosshoss

@iCiolac, nu stiu cum sa zic, dar daca inside info e corect, pai atunci merita tot respectul. Poate o sa inceapa sa mai si delege, dar e bine ca se pune la punct cu problemele.