Competiția părinților cu toată lumea din jurul lor
Este o tâmpenie, dacă mă întrebați pe mine, dar am trecut și eu pe acolo și am zis că poate ajută o un sfat nesolicitat pus pe internet. Se fac în septembrie 6 ani de kiddo și, privind la părinții mai tineri din jurul meu, am văzut niște chestii prin care am trecut și eu… [mai mult]
Eu nu ma mai uit la asta de mult. Nu pt ca al meu are intarziere de dezvoltare, e irelevant, ci pt ca mi se pare ok sa sarbatoresc dezvoltarea lui in ritmul lui. Am iesit de mult de pe grupuri de parinti, cei care cautau sa ii invete matematica la 2 ani, sa citesca la 1 an. Bai oamenilor, copil cand mai e?
Mad
Suntem bătuți în cap, ca specie. Mi se pare normal să urmărești evoluția copilului, să fie în grafice, dar mulți văd doar partea de jos a graficului sau mai bine spus partea care îi cuprinde pe copiii precoce și îi ia cu rău când a lor copii nu bat graficul.
Normal că începi să îți pui întrebări dacă depășește cu mult limitele vârstei, dar să te agiți că nu vorbește la 8 luni (mda, aparent sunt copii care pronunța cuvinte cu sens la 8 luni, zic părinții) sau nu umbla la fix un an e nesănătos, dacă e să mă exprim frumos.