ca la noi

ca la noi

Cât le pasă instituțiilor de cetățeni?

UPDATE: se pare că ilustrului primar nu-i prea pasă. Detalii aici Puțin spre deloc. Nu vorbim despre fisc sau trezorerie sau poștă, că acolo deja nesimțirea și disprețul față de cetățeni sunt stări de fapt. Vorbim azi despre Metrorex și RATB, care de ceva vreme încoace nu sunt în stare să rezolve problema cardurilor comune,… [mai mult]

dragos c

cei de la ratb sunt mai nesimiţiţi decât cei de la metrorex. lor nu le pasă chiar deloc de noi, clienţii. ba chiar au o oarecare plăcere să facă haz de noi, închizându-ne uşile-n nas sau plecând în şir de la cap de linie, la intervale uriaşe. să nu vorbim de condiiţii.

Claudiu Nicorici

Sunt 2 regii complet separate. Toata lumea isi cumpara cartele de la RATB si le folosea si la Metrorex. Se pare ca RATB a uitat sa mai dea bani si la Metrorex… deci ii inteleg pe cei de la metrou ca si-au luat jucariile si-au plecat.
De suferit, sufera tot cetatenii 🙂

ca la noi

E riscant în online când habar nu avem despre ce vorbim

Aseară am văzut la Digi24 un reportaj despre admiterea la facultăți de anul ăsta, cu focus pe ASE, unde se intră pe baza de eseu motivațional, examenul de admitere fiind eliminat. Bine, aș putea înțelege că se dorește un număr cât mai mare de concurenți înscriși, din rațiuni financiare ( există o taxă de înscriere… [mai mult]

Andrei

@merme haidi bre, ca e mai simplu de atat. scan cu dosarul si analizate acolo. si daca s-ar vrea, s-ar putea depune un efort comun al universitatilor pentru construirea unei baze de date comuna. dar de ce?

merme

Andrei, pentru un sistem online ai nevoie de centralizarea datelor oficiale ale studentilor(ID, situatia scolara si nu numai) intr-o baza de date pentru a evita falsificarea lor, baza de date care la noi lipseste cu desavarsire. Baza de date la care toate institutiile ar trebui sa aiba access.

ca la noi

De ce să facem noi când ne putem plânge de ce fac alții?

Făcându-mi curaj azi dimineață să mă dau jos din pat, răsfoiam timeline-ul de pe twitter și mi-a ajuns în fața ochilor un articol scris pe un ton foarte, dar foarte revoltat și numulțumit despre conferința Social Media 4 Parents, la care autorea nici măcar nu a participat, dar știe foarte bine că a fost nasoală… [mai mult]

dam167 (dam ăla)

Nu intru în discuții legate de parenting, mame singure, scutece și suc de morcovi, vreau doar să comentez puțin ideile legate de conferință, poate chiar despre conferințe în general.

Care e scopul unei conferințe? ăla de a prezenta ceva. Fie se organizează un mediu în care x, y, z se înscriu să prezinte, fie eu, dam ăsta, strâng niște x, y și z să prezinte ceva. Acum, ce e toată polologhia cu organizarea? e muncă? da. E greu? o fi. Dacă informațiile sunt precare, ce naiba mai contează pentru participanți cât a muncit organizatorul? Dacă pentru mine e gratis, asta înseamnă că dacă e prost n-am pierdut nimic?

Sunt oameni care se bucură de conferințe, unii o iau ca pe o vacanță, alții sunt inspirați, în timp ce alții care au experiență și/sau cunoștințe aprofundate vor sublinia diverse lacune. Care e problema? da, conferința a avut un nivel scăzut, chiar dacă unii au găsit ceva util. Dacă acea conferință are un nivel scăzut nu înseamnă că trebuie rasă de pe fața pământului.

Dacă eu critic un eveniment înseamnă că trebuie să dovedesc că-l pot face mai bine?! de unde și până unde?! Ai vrut să faci ceva și ai fost criticat. Fie încerci din nou, fie renunți – e alegerea ta. De când arunc câte un ochi pe bloguri, toate conferințele sunt organizate exemplar, că oamenii muncesc, dar informații nu prea sunt – obiectul conferinței de altfel.

Și nu, exemplul cu ceaiul nu e bun. Dacă mă iei din ploaie și îmi dai un ceai mă ajuți. Dacă organizezi o conferință o faci în primul rând pentru tine.

Lospa.Ro

Lame dude,lame!

ca la noi

În 15 ani un premier de etnie romă? Sau un președinte în 20?

Au trecut aproape 24 de ani  de la revoluție. 24 de ani în care etnia romă, sau țiganii, au crescut ca număr, au populat europa și încep să se impună în România. Numeric aproape că ne-au ajuns, și-au câștigat poziția în societate și, mai mult decât atât, aspiră la cercurile cele mai înalte. Foarte mulți suntem… [mai mult]

Nikos

Tin sa te dezamagesc am avut deja asa ceva.
Iliescu si Nastase.

Gabriel Ursan

Cred ca si in 10 ani daca prezenta la vot isi pastreaza trendul. Din pacate.

ca la noi

Pistă pentru biciclişti de 450 de metri! inaugurată la Brăila

Pentru ca cei din Timişoara să nu se simtă singurii din ţară care au un primar dus cu sorcova, primarul din Brăila ţine aproape cu omologul său Robu şi se pune pe glume. După ce anul trecut a interzis accesul bicicletelor pe platoul din faţa primăriei, pe motiv de greutate şi solicitare a terasamentului, acum… [mai mult]

Gabriel Ursan

La Galati faleza se pune ca pista de biciclisti? 😛

Vînău Georgiana

Poate dacă vor „țipa” mai mulți bicicliști o va face mai lungă, cumva. Sau o va lungi el în prostie la nesfârșit. Varianta 2 pare mai posibilă.

ca la noi

Mentalitatea elefantului de la circ

Acum vă spun ce se întâmplă cu elefanţii, animale foarte puternice care ajung să fie docile şi supuse la îndemâna unui circar şi nu se gândesc nici o clipă să scape. De când sunt mici, imediat după ce vin pe lume, sunt legaţi de un picior cu un lanţ de un stâlp. Face multe încercări… [mai mult]

Adi

Cât de interesant. Mulțumesc pentru articol.

Lili

Mi-au placut atat articolul tau, cat si cel original. O carte usoara, dar interesanta, despre cum sistemul ne manipuleaza democratic – ”Confesiunile unui asasin economic”, John Perkins.

ca la noi

Dragă bancă, poştă, stat, nu-i aşa că ai putea?

– Unde trebuie plătită asta? – La bancă sau la cec sau la poştă! -Păi nu ajung, că acolo închide la 5-6 şi eu abia pe la 6 jumate scap de la muncă.   Am auzit asta şi am spus-o şi eu de atât de multe ori încât a ajuns să mi se pară banal… [mai mult]

Dan Teleleu

Am citit Draga Bianca, posta. Era un titlu potrivit :))

criserb

Nu că nu aș fi pentru ceea ce zici, dar dă-mi voie să cred că nu o să vedem ceea ce îți dorești prea repede 🙂 O soluție pentru tine ar fi să plătești dimineața, înainte să mergi la muncă, aia deschid în general pe la 8.

ca la noi

De ce trebuie să suportăm asistaţi sociali cărora le este lene să muncească?

Pornesc discuţia asta în urma unei ironii fine văzută pe blogul lui Arhi în articolul ăsta. Omul are dreptate, multe sunt strâmb făcute la noi, dar asta nu înseamnă că nu suntem un stat de asistaţi social. Şi aici mă refer nu la persoanele cu handicap, nu la cele care au de îngrijit persoane cu… [mai mult]

vectorialpx

In primul rand, nu sunt total de acord cu articolul. Sunt oamenii de 45-50 de ani care nu au pensie (sunt prea tineri) iar fabrica in care au lucrat (zeci de) ani de zile a fost falimentata de un mare Bo$$ (care este de neatins si. uneori facut nevazut). Din pacate oamenii astia nu stiu sa faca nimic, nu stiu IT, nu stiu o limba straina, varsta nu le prea permite sa mearga sa lucreze in constructii (nu mai pot din punct de vedere fizic) si… ar cam trebui sa moara de foame.

Totusi, sunt multi care pot sa munceasca si… e mai comod sa stai in birt, logic.

A P, nu vreau sa disec tot ce ai scris dar:
„Asa ca daca te deranjeaza asa de tare subiectul … fii un legislator, intra in politica, fii un mogul care are putere in cuvant prin banii pe care ii invarte” – 1 2 3 abracadabra, vreau 12 mil de euro. WTF?!

Nu se poate face nimic. Fiecare isi vede de ale lui. Nimeni nu-si sacrifica viata pentru a „intra in politica” pentru ca o sa fie mancat de lupi instant. Daca ai o solutie, da exemple concrete de „ce poti face” nu chestii absurde si fantasme, cum ar fi „fa-te bogat”.

A P

Salut, am citit din greseala articolul tau ( a aparut in feedurile mele) Si ma intrebam dada Sa scriu un reply sau nu.
Sa sti ca iti dau dreptate ,dar in acelasi timp tonul tau critic nu rezolva nimic si devii tot mai mult ca parintii tai si mentalitatea veche de care te feresti atat.
Nu vreau sa critic la rândul meu, dar da poti,incearca sa pui intrebari de ce sunt unele lucruri asa cum sunt si sa vezi situatia si din alte perspective.
Ma refer la faptul ca intrade-var oamenii aia pot fii lenesi, dar sa nu crezi ca sunt fericiti in situatia in care sunt (cine nu si-ar dori mai multi bani sau bunuri..)
Faptul ca ii vezi in carciumi, dovedeste faptul ca pe plan subconstient vor sa scape de situatia in care sunt iar motivele pot fii multe. Unii sunt prea comozi, altii prea mandrii, pe unii nu-i duce mintea, unii chiar sunt handivapati fizic (sau emotional)
In fine, subiectul asta e destul de lung, ca dealtfel si cersetorii sa zicem, sau unii din familia ta sau a mea care tot timpul sunt sustinuti de cei din jur si e nedrept.. (cate-odata noi suntem aceia )
In fne, parerea mea e ca singurul mod de a schimba situatia e sa facem noi ceva despre ea.Asa ca daca te deranjeaza asa de tare subiectul si esti asa de infocat, intra intr-opozitie unde poti face schimbari cum ar fii intr-o organizatie care se ocupa cu handicapati, sau fii un legislator, intra in politica, fii un mogul care are putere in cuvant prin banii pe care ii invarte.
Altfel tot ce spui tu se proiecteaza impotriva ta si nu esti mai diferit decat cei pe care ii critici..
Sper ca intelegi si te rog a nu iei personal ceea ce am scris aici, e cu buna intentie.
Mersi AP

ca la noi

Impozite la zi= nevinovăție. De când?

Am observat în ultima vreme o nouă metodă de eschivă a persoanelor cu probleme, în rândul administratorilor sau deținătorilor de afaceri și anume pozatul în martir dacă firma pe care o gestionează are taxele plătite la zi. Nu contează că ești acuzat de proxenetism, de terorism, trafic de armament sau de șopârle exotice din guinea… [mai mult]

alin

Cred ca va e clar la ce nivel incredibil de SCAZUT a ajuns Romania incat normalul a devenit anormal, si invers ? Cum va simtiti, va e rusine sau sunteti mandri, ca sunteti romani ?

alin

Roxana Nestian. NESTIAN. V-ati prins ? Eu cred ca numele spune totul despre ea..si despre multe alte femei din Romania…