ca la noi

ca la noi

Pe cine să alegem președinte? Ce pomană electorală preferați?

Ieri după-amiază veneam agale spre București din Târgu Secuiesc alături de prietenul Nicolai și, inevitabil, am ajus să vorbim despre politică și cine iese președinte. Mă rog, iese Ponta, asta știm cu toții, dar pe cine să votăm noi. Și vorbeam și analizam, ba pe Macovei, ba pe Iohannis, ba pe Udrea și ne gândeam… [mai mult]

Haivas

Votez pe 4 panouri fotovoltaice de 250w fiecare!

Gabriel Tudosa

Eu votez pe un abonament la sala!:)))

ca la noi

Românii sunt şi săraci şi proşti

Da, e un titlu greu de digerat pentru foarte multă lume. Dar o să explic raţionamentul mai jos. Am avut ocazia până acum să ies de câteva ori din ţară, să văd abordările şi comportamentul altor popoare şi să am posibilitatea să compar, cel puţin din punct de vedere al turismului.  M-am săturat să văd… [mai mult]

alin

Intr-o tara in care femeile sunt curve, materialiste si proaste, cum ai vrea sa mearga altfel ? Astia suntem, cu asta defilam.

alex

trebuie cumva create locuri de munca si platite mai bine, industrie, productie, orice.
Omu daca nu are bani nu ii arde de plimbat, iar turismul cum sa se dezvolte daca nu are cine
sa „viziteze”.
Termini studiile si nu ai unde lucra, decat ca necalificat pe salariu minim pe economie sau in constructii pentru firme straine.
E jale, sper sa strang niste bani si sa plec in afara sa lucrez ca in tara mori de foame.

ca la noi

E frumos la bloc în Bucureşti

Stau într-un bloc cu 4 etaje din centrul oraşului. Nu avem ghena pe scară tocmai din motivul prezentat anterior, dar la parter, ca o anexă a scării, avem o încăpere care deserveşte drept ghenă, foarte civilizată. Are 4 pubele, e închisă cu cheia, cât de curată se poate menţine o ghenă, oricum peste media a… [mai mult]

alex

Ai putea sa fii civilizat si sa iei gunoiul, il duci la ghena si sa-i lasi un mesaj foarte dragut la usa chiar semnat. De ce sa nu apelezi la posibilitatea de a civiliza omul prin exemplu pozitiv nu prin mistouri sau alte caterinci care ar da nastere unui conflict.

corcodusul

Am si eu un vecin care facea treaba asta. A renuntat dupa ce s-au apucat si altii de prin bloc sa-si lase gunoiul tot la usa lui.

ca la noi

Dacă e pe net, nu înseamnă că e şi gratis

Nu orice se găseşte pe net e gratis şi liber spre folosinţa oricui, după bunul plac. Deşi suntem în fruntea tărilor în ceea ce priveşte accesul la internet, ca mentalitate suntem mult în spate. Nu ştim ce e ăla copyright, nu ştim să punem sursa şi ne ofticăm când antivirusul nu permite să rulăm programe… [mai mult]

Anon

Aveti perfecta dreptate. Eu am baga legi si sanctiuni mult mai drastice decat cele in vigoare!

turbo

pana cand vor invata sa foloseasca sursa si sa se ia in considerare adevaratele legi pentru copyright vor mai trece multi ani peste noi

ca la noi

Hai să haterim ca să ne aflăm în treabă: azi pe Samsung.

Caz concret: Samsung pune un album de  aproape 600 de fotografii pe facebook, de la Summerwell. 595 de fotgrafii, mai exact. Nişte oameni se inflamează în social media pentru că, să vezi nasolie, unul dintre ei nu este recunoscut şi tag-uit în poză. Un vedetism ieftin, dacă îmi este permis, deşi îl cunosc pe Ştefan…. [mai mult]

Irina Bărăgoi

@Șerban: Te frige las-o jooooos, te frige las-ooooo jos!

Șerban

@Irina Administrezi 2 pagini de Facebook? Vai! Trebuie că ești Social Media Expert! Mai știu pe una…

ca la noi

Întrebările săptămânii: voiculescu, bunea stancu, biserică

Despre Voiculescu: dacă este băgat la puşcărie, ce rezolvăm cu asta? Adică, un pas logic următor ar fi fost confiscarea averii, respectiv a trustului media pe care l-a construit prin mijloace ilicite. Altfel, câinii latră, caravana trece. El se duce un pic la relaxare şi business-urile merg normal. Cam dubios, nu? Despre Bunea Stancu, baronul… [mai mult]

Miri

A inceput dezinformarea si pe a3. Ma bucur ca justitia romaneasca mai ia masuri grele uneori.

ruxa

dăăăăăă! pentru ca 19.000 si familiile lor voteaza, catedrala nu!

ca la noi

Urbanism de Bucureşti

Se gândeşte omul să îşi facă o casă, cu piscină, cu grătar, să se poată bucura de linişte şi confort seara sau în weekend, alături de familie sau prieteni. Îşi face şi gard suficient de înalt să nu fie deranjat sau să deranjeze vecinii. Şi la un moment dat se trezeşte cu nişte clădiri de… [mai mult]

un muc

uite cum era casa de langa actuala cladire d:
https://www.google.ro/maps/place/Strada+Delea+Veche+24,+Bucure%C8%99ti/@44.433633,26.127693,3a,75y,242.35h,90t/data=!3m4!1e1!3m2!1slI_KHUu1bVqvgD0FGq9UHw!2e0!4m2!3m1!1s0x40b1ff288fe4b367:0xf3030537d55b1d63?hl=en
gandeste-te ca in momnetul de fata casa aia este intre 2 cladiri foarte inalte si nu mai are nicio intimitate. au dat inclusiv la tv cazul dar nu s-a facut nimic.

Claudiu Nicorici

Am si eu aici un vecin care sta la casa. Eu stau la etajul 8, si-l vad mereu cum isi uda florile. Totusi casa pare destul de veche, deci n-as putea spune ce s-a construit prima data 🙂

ca la noi

Fun cu branduri şi social media

„Băi, ia faceţi şi voi un research şi vedeţi pe unde şi ce vorbeşte lumea de noi! – Şefu, prin online, prin social media, lumea discută, ne menţionează, concurenţa face campanii. -Aham….social media zici…păi hai să intrăm şi noi în social media asta -Bun! Hai să facem o pagină de facebook şi să deschidem un… [mai mult]

Marius M

Fii atent, eu imi imaginez altceva. DTP-ul pune linkul complet catre pagina de facebook. Vede omul afisul, merge acasa si intra pe facebook. Dar stai, nu intra pe facebook. Merge in bara de adrese si tasteaza: http://www.facebook.blablablablabla. Tinand ca linkul catre pagina lor are vreo cateva zeci de caractere, e cel putin interesant. Sau oare intra omul pe fb si cauta direct „BRD”? Hm, nu, de ce ar face asa ceva. Asta apropo de hatereala gratuita.

dam167 (dam ăla)

Eu în locul lor puneam cu link. Pui degetul, intrai direct pe pagină.

ca la noi

Restaurante în care nu voi mai călca

Am mai scris despre problemele pe care le am cu restaurantele aici, dar nu e numai problema pâinii. Am o problemă cu restaurantele care jecmănesc clienții. Am fost acum 2 săptămâni pe lângă București,  la un popas și am mâncat în noduri când am văzut că mai aveau un pic și cereau bani și pe… [mai mult]

Agitate

Apa din partea casei numai la noi e o problema. In SUA de exemplu, in orice local ai intrat (de la bodega la restaurant de 5*) ti se toarna apa in pahar inainte sa ti se ofere meniul. Prin Europa nu chiar peste tot dar in majoritatea localurilor primesti apa din partea casei.

cartus

Chechapu il platesti separat si la pizza….de ceva timp. 13 pizza si apoi vine intrebarea : doriti si chechap? Logic ca da… Mai dati 2 lei. Multumesc, sa dati faliment repede!

ca la noi

Cum să scrii un articol despre nimic? Azi Wall-Street.ro

Se dă un articol apărut pe wall-street.ro, în al cărui titlu ni se promit niște informații de interes, de bun simț, despre un tânăr care a reușit să salveze o casă de la prăbușire și a transformat-o într-o locuință de mare ștaif. Interesant ar fi fost să aflăm cum a realizat asta, cât a durat… [mai mult]

Razvan C

Erau interesante niste imagini si cu casa inainte de renovare…

Andrei

@dam comentariul tau este exact in cheia articolului. nu spune nimic util, doar lauda firma de arhitectura