ca la noi

ca la noi

Ştiţi cât ne costă asistaţii sociali în fiecare lună?

  vmg_aug_2014 Şi mă refer doar la cei care beneficiază de venitul minim garantat, nu includem aici pensii de handicap, alocaţiile pentru copii sau indemnizaţiile de creştere a copilului. Doar acei oameni pe care îi vedem nemuncind şi care aşteaptă să le dea statul social, pentru că e dreptul lor de cetăţean să nu muncească… [mai mult]

Coriolan

Nu ma intereseaza nici de batrani si nici de oameni care nu vor sa lucreze. Batranii care au fost oameni normali si au lucrat au pensie. Mica, mare, nu conteaza. Batranii care n-au pensie si nu mai pot lucra sa fie intretinuti de familia pe care si-au facut-o. Daca n-au, inseamna ca au fost prosti si e problema lor. Putorile care nu lucreaza si ar putea sa lucreze, din partea mea pot sa crape de foame.
Nu domnule Horea, eu vreau sa platesc numai pentru mine, nu vreau sa platesc pentru altcineva. Daca tu vrei sa platesti si esti generos, inimos si iti permiti, fondeaza o organizatie si baga bani in ea si da-le ciorba si ce vrei tu, dar nu ma obliga pe mine sa platesc niste oameni care NU VOR sa lucreze. Si crede-ma ca am gasit de lucru la o persoana asistata. Primea transport, bonuri de masa si salariul minim. Si au venit alti prieteni de-ai sai asistati si i-au spus ca ia putin, si dupa vreo 2 luni a renuntat. A trecut mai mult de un an de atunci si nici acum nu lucreaza nicaieri.
Pai in America daca n-ai asigurare medicala mori. Daca faci copil nu primesti nimic de la stat. Nici concediu, nici nimic. Daca faci copil ai grija de el si stai acasa daca il tine buzunar pe barbat, daca nu, angajezi o bona si mergi la lucru. Numai noi suntem foarte generosi si bogati si dam la toti cretinii bani sa se inmulteasca. Mergi la spital daca ai o problema si n-ai loc de asistati pe-acolo. Adica eu platesc spitalul si pt. mine si pt. ei, dar eu stau la coada cu ei impreuna?

Duhul

Foarte tare. Si acum compara unde sunt cei mai multi asistati cu judetele care au votat masiv Ponta. Cu alte cuvinte mai vreti sa primiti bani gratis? Votati cu cine trebuie. De mai multe ori. In mai multe sate.

ca la noi

Unde ne înghesuim de sărbători?

Da, deja a început balamucul şi nebunia întrebărilor :” Ce faci de Sărbători?” „Unde faci Revelionul?”. Băi, anul ăsta nu fac nimic. Mă duc la ai mei şi o să stau acolo până după anul nou. Pentru că nu văd de ce aş mai merge undeva, la munte sau la mare, să mă calc pe… [mai mult]

Andrei

@Ioan stiu, exact asta zic si eu 🙂

Ioan T. Morar

Păi cu o mie de euro stai o săptămînă în Provence, în perioada asta. Poţi face Revelionul la Negresco, la Nisa, cu aproximativ 100 de euro masa festivă (plus vin). Iar avionul cu Lufthansa e 200 de euro. E jecmăneală curată, un abuz contra bunului simţ.

ca la noi

De ce provincia nu are concerte mari cu vedete internaționale?

O dată la un an, clujenii se inflamează și încep să transpire entuziasm la același! anunț că va concerta Robbie Williams la ei, în premieră pentru România. Nu are rost să mai amintesc de comentariile alea idioate care apar la adresa altor locuitori ai patriei, de prin alte regiuni, pentru că nu își au rostul… [mai mult]

Irina Bărăgoi

O să dea Robbie Williams concert la Cluj-Napoca când o să ia DiCaprio un Oscar.

Adi

Las’ ca se uneste Braila cu Galatiul si se schimba tot! Hã-hã!

ca la noi

Întrebare pentru, cu și despre Hrebenciuc

Sfărșitul săptămânii trecute a fost marcat de arestarea lui Andrei Hrebenciuc, fiul marelui mahăr PSD-ist, Viorel, pentru fapte de corupție, evaziune, spălare de bani și ce alte tâmpenii indeletniceau ei în timpul liber.   Acum, ce nu-mi dă mie liniște este următoarea întrebare: cum l-a lăsat inima pe guzganu ăl bătrân să-l amestece și pe… [mai mult]

Alex

Dupa 25 de ani in care barca ta a fost tot timpul asigurata, crezi ca nu ti se poate intampla nimic. Toti hotii au impresia ca ulciorul lor nu se va sparge niciodata. Some call it karma…

Andrei

@vali ciudat mod
@arhi ma gandeam si la asta: credea ca nu i se poate intampla nimic lui, ca e Hrebe

ca la noi

Un pic de moderație cu Simona Halep, se poate?

Azi s-a întâmplat minunea mult așteptată, Simona a noastră a bătut-o pe Serena a lor, Serena fiind o jucătoare care lejer ar fi in Top 10 ATP, dacă ar putea juca la bărbați. Asta e foarte mișto, mă bucur foarte tare pentru ea, e într-adevăr un succes enorm și un rezultat mare pentru Simona, care… [mai mult]

Mihai

Nici eu nu sunt de acord cu tine din mai multe motive. Tenisul nu ajungea sa fie cunoscut daca nu era ea (mai sunt cel putin 2 junioare la fel de promitatoare). Sunt si eu satul de cei care spun ca sunt fanii ei de mici. Ma deranjeaza ca, in momentul cand un roman ajunge bun la un sport, in mod aproape automat vor exista unii care nu se bucura la fel de mult ca ceilalti pentru ca avem succese si in alte sporturi. Haideti sa scriem despre ele si sa le facem cunoscute, nu sa ingropam succesul Simonei pe motiv ca valul de simpatie nu e bun. Trebuie sa afle si restul, de-asta nu sare lumea in sus si crezi tu ca ii doare in spitz de celelalte realizari.

Andrei

@bunescu decat in derizoriu ca tine

ca la noi

Problemă de social media: atenţionare sau şantaj?

Totul a început cu un bec, acum vreo 2 ani. Am crezut că lumea a uitat episodul şi că activitatea va merge mai departe, treburile îşi vor urma cursul, brandurile vor continua să investească, să dezvolte aplicaţii mişto, să pună la cale campanii şi aşa mai departe. Am crezut atunci că atât bloggerii cât şi… [mai mult]

Mihai

Catre cei indicati in articol: voi vedeti problema doar din punctul vostru de vedere. Asta se numeste abuz de influenta. Nu neg ca problemele voastre nu ar fi fost reale, dar ati primit rezolvare in mod preferential pentru ca vocea voastra s-a auzit mai tare, amplificata de cei care va asculta. Acum aveti contacte directe la sursa, cati dintre noi au asa ceva? Cum ar fi ca un om cu o anumita dare de seama (gen sef de serviciu public) sa se planga la ziar ca nu a primit solutionarea pe care si-o dorea si apoi sa o primeasca pentru ca i-a aparut povestea in ziar? Nu mai sunteti oameni simpli pentru ca lucrati in social media. Ganditi-va putin inainte de a spune ca ati fost indreptatiti sa va comportati cum ati facut-o.

Norbert Lars

@andrei „Ai ales sa nu-i asculti nici macar o secunda. ” – am citit si eu postarea lui Ariel si l-a fel am zis ca se foloseste de pozitia lui ( nici macar nu auzisem de el pana atunci, dar era un link la zoso si am citit povestea si am vazut ca are oarecare influenta pe bucatica lui ) sa obtina ceva

ei bine daca citeai toata povestirea aia cred ca nu te enervai, cred ca luai pe careva de gat.

vezi partea de ascultare, ar trebui sa o incerci si tu

ca la noi

Agenţiile imobiliare: majoritatea ar trebui să dispară

Printr-un context care nu-mi convine foarte tare, trebuie să intermediez vânzarea unui apartament. În fine, pun anunţuri pe net şi încep să sune telefoanele. În draci. De dimineaţă de la 8 până seara la 9 sună agenţiile. Le spun că nu mă interesează să lucrez cu ei, că nu mă grăbesc şi că, din principiu,… [mai mult]

Mihai

Am avut si eu un anunt pentru vanzarea unui apartament in care am trecut tot ce putea interesa un cumparator, inclusiv faptul ca balconul este mic – am atasat pana si foto cu schita. Ma sunau agentiile si nu stiau nimic din descrierea pusa de mine. Insistam sa atraga atentia potentialilor cumparatori asupra faptului ca balconul este mic, dar veneau cu oameni la vizionare si aia se mirau cand vedeau balconul si marimea apartamentului. Profesionalism = zero. Decat sa le dai bani mai bine platesti promovarea anuntului pe tocmai, olx sau alte site-uri mari de profil – pentru mine a dat roade.

Catalin

Vezi ca-s unii care te suna si inceaarca sa-ti vanda pachetele lor de promovare. Adica platesti vreo cateva sute de lei in avans sa vina ei sa-ti faca poze si sa le puna pe site-ul lor cu 5 anunturi. Daca ajunge numarul tau la o firma d’aia o sa fii sunat de toti angajatii firmei in urmatoarele saptamani, aproape zilnic.
Eu din principiu nu colaborez (job, contract prestari, etc) cu nimeni care se prezinta din partea unei firme dar foloseste adresa personala.

ca la noi

Să ne păcălim între noi cu grupurile de facebook

Ştim cu toţii că există grupuri de facebook cu zecile, chiar cu sutele.  Problema nu e că ele există, problema e că există şi servesc unui scop mai mult decât toxic: promovarea articolelor scrise de bloggeri, ei între ei, crezând că astfel vor da marea lovitură, publicând un articol în 30-50-70 de grupuri. Pentru că… [mai mult]

Vlad

?

meme

si eu care ma gandeam sa intru intr-un grup pe fesbook…..mai bine citesc si comentez pe la altii

ca la noi

1 like = 1 vot?

Am ales să nu prea scriu despre politică, nici nu mă pricep, nici nu mă interesează, m-am obişnuit cu gândul că va ieşi Ponta preşedinte şi ne vom întoarce în epoca Năstase, e ok.  Apoi pentru că politica stârneşte nişte pasiuni şi discuţii mai idioate decât alea despre fotbal. Dar am avut o discuţie mai… [mai mult]

Andrei

exact :))

pariusigur

E ca si cum ti-as da follow pe facebook ca sa vad ce articol ai mai scris si brusc ma transform in dinamovist.

ca la noi

Cum te vânează ţeparii pe site-urile de anunţuri?

Ideea e simplă: am urcat un anunţ de vânzare, un iPhone 5. În 10 minute de la postare primesc un mesaj. Mă prind imediat şi trag de discuţie cât pot eu de mult. Ideea e simplă. Ei îţi zic că ţi-au făcut transferul prin PayPal, dar că cei de acolo ţin banii blocaţi până când… [mai mult]

sferle

Eu a luat o astfel de teapă, doar ca in loc de paypal au folosit Lloyds bank. Stiti ceva solutii pt recuperarea produsului?

sebi

olx este plin de anunturi subevaluate pentru iphone 6 si ipad air , NU au nr. de telefon in anunt deci singura posibilitate prin forumul site-ului , iti spune ca la vandut , dar ca iti recomanda site-ul de unde el a cumparat ***** http://www.firstclassgadgets.url.ph ***** , binenteles e o teapa , site-ul te pune sa platesti online produsul care NU iti mai vine , eu mi-am dat seama de golanie si am incercat sa verific la fereastra de contact daca numele firmei exista , binenteles ca nu , daca nr. de tva este valid, binenteles ca nu exista , acel C.U.I al nostru la firma respectiva apartinea unei firme de textile , deci o teapa super facuta de romanasi de-ai nostrii ATENTIE DECI NU CUMPARATI DUPA :

http://www.firstclassgadgets.url.ph