ca la noi

ca la noi

Sfaturi pentru nişte sărbători reuşite, pline de magie.

Ce zice Vali aici sunt numai tâmpenii. Nu vă luaţi după el că vorbeşte prostii, l-a prostit provincia. Cum stă treaba de fapt şi ce trebuie să faci ca să respecţi tradiţiile şi să ai nişte sărbători ca la carte, tradiţional şi româneşte: – aşteaptă să mergi la cumpărături pe 24 decembrie. Nimeni nu mai… [mai mult]

Marian

Sfaturi bune pentru un Craciun de vis. Dar inca mai bine, te duci de Craciun la cineva, doar n-o sa te refuze, si scapi de cumparaturi. Ramai doar cu grija ghiftuielii in ziua de Craciun.

Crisia

Si, cand esti in supermarchet, nu uita sa umbli ca o oaie beata de la un raft la altul si sa lasi caruciorul numai in drum. A, si sa vii cu copilul e un must, cand mai are el ocazia sa urle din toti rarunchii si sa traga de toate alea?

ca la noi

Chestia bună din concertele lui Andre Rieu la Bucureşti

Indignare maximă prin online, de o parte a baricadei, că se buluceşte lumea să cumpere bilete pentru concertele pe care le va susţine artistul la Bucureşti. Iniţial a fost anunţat doar unul, care s-a vândut complet într-o oră, apoi au mai apărut trei. Cred că a fost o strategie de marketing bine pusă la punct,… [mai mult]

duby

@idaho gramatica ai facut-o la fara frecventa? muzică clasică zilnic…

Ender

O aiureala cu snobismul. Omul face niste spectacole foarte misto, lumea merge buluc. ce e rau in asta ?
sau daca nu e underground sau la smoking esti de doi lei ? a fost pink floyd, cei care au fost acolo of course, snobi. cei care nu au fost la concert, adevaratii fani bla bla bla.
banuiesc ca la orice eveniment o sa apara niste tristi care o sa arunce vorbe din astea.

ca la noi

Pentru apărătorii maxi-taxiurilor din Brăila şi Galaţi

Am scris prin vară că semnele civilizaţiei unui oraş apar atunci când dispar bombele pe roţi numite maxi taxi. Din punctul ăsta de vedere, Brăila şi Galaţi sunt încă în comuna primitivă, în epoca de fier. La momentul ăla au sărit repede evangheliştii microbuzelor să mă ia la trei păzeşte că sunt eu idiot şi… [mai mult]

Ramona

Centru gara? 🙂

klador

Si pe langa capitala se circula cu astfel de mijloace,plus faptul ca soferii primesc dublul pasagerilor din cat dispune microbuzul,e macel curat.

ca la noi

E în ADN-ul nostru să ştim cel mai bine

Ieri mi-am exprimat public părerea despre strepsils şi homeovox, că sunt total inutile şi se cumpără degeaba, neavând vreun efect pozitiv asupra gâtului meu. Am primit zeci de sfaturi, despre ce să iau, cum să iau, ce să aplic, ce metodă, în ce stil şi aşa mai departe. Ţuică, lapte, ceai, ceapă, ghimbir, miere, vin,… [mai mult]

Mihai

Dar te-ai întrebat de ce suntem așa? Pentru ca atunci când mergi cu mașină în service trebuie să știi mecanică altfel mai rău ți-o strica, dacă mergi la medic trebuie să te documentezi despre boală ta când medicii te tratează cu indiferență sau în necunoștința de cauza, dacă ai de obținut vreo hârtie de la o instituție publică trebuie să știi mai bine decât iei procedurile ca să poți evita drumuri repetate la același ghișeu și cred ca listă poate continua.

ruxa

io ti’am recomandat orofar, care e antiseptic si analgezic si care la mine are efect. si’am presupus ca poti sa faci diferenta, de vreme ce iei bomboane de gat, intre o situatie in care alea ar putea ajunge (gen, nush, te doare in gat c’ai baut niste apa rece sau esti usor ragusit, de exemplu) si una in care e de medic pentru ca, na, ai si alte chestii asociate sau simptomele te scot din starea de functionare.

ca la noi

Un sfat pentru cei care se ocupă de Bilomag Forte

Domnilor, de la marketing, comunicare sau media buying, sau de oriunde aţi fi dar vă ocupaţi de promovarea lui Bilomag Forte, doresc să vă dau un sfat. Pe gratis, nu am nevoie de nimic. Nu comentez mesajul sau execuţia reclamei voastre care este difuzată intens la radio, pe mine mă face să râd când o… [mai mult]

That man

Bitter much?

alunelu

Și nu în ultimul rând, o nație de constipați sau, după caz, cufuriți.

ca la noi

Clasicilor, renunţaţi la acul de cravată

Or să se imbulzească stiliştii şi pricepuţii în ale fashion-ului să-mi explice că habar nu am de stil şi elemente şi tendinţe, dar nu mă pot abţine de la o remarcă, personală, venită aşa, din partea unui om care nu dă mai mult de 2 bani pe sfaturile lor: Fraţilor, când vă mai îmbrăcaţi frumos,… [mai mult]

DP

Batistele şi mai târziu şerveţelele de nas s-au inventat pentru că oamenii n-au mai putut să-şi sufle nasul în cravată. Asta din cauză că cineva s-a gândit s-o fixeze cu un cârlig de rufe metalic denumit pompos „ac de cravată”…

Trif Diana

Intra-adevar, este util pentru chelneri dar totodata, acest accesoriu aduce si un plus de eleganta. De asemena, poate fi un cadou bun pentru un barbat.

ca la noi

Românii și paranoia

Al doilea mare dușman al românului, după curent, este paranoia. Dacă ieși pe stradă și faci un sondaj rapid, întrebând oamenii dacă au convingerea că le sunt ascultate telefoanele, 1,8 români din 2 va spune că da. Că lui îi sunt ascultate telefoanele, citită corespondența, citit mesajele și așa mai departe. Nu vorbesc aici de google… [mai mult]

outlaw

Poti sa adaugi si intrebarea 6: lucrezi intr-un domeniu strategic si efectuezi si deplasari in strainatate?

Ciprian Lospa

6. Chiar daca crezi ca esti o persoana importanta din motivul ca ai 12 like-uri pe facebook la poza de profil, nu, nu esti. Esti un/o cretinopat/a.

ca la noi

Cât de josnic să fii tu, ca deputat?

Să ne uităm un pic la domnul Ioan Adam, cum mai are un pic şi se pune în genunchi în faţa colegilor ca să nu îi fie ridicată imunitatea şi să fie lăsat pe mâna autorităţilor. A invocat activitatea de cercetare, scrierea de cărţi şi faptul că nu este un pericol social şi că sunt… [mai mult]

ca la noi

Unde se depune cererea de renunţare la ortodoxism?

Campania asta a fost de departe cea mai mizerabilă campanie dusă în România de după 90, mai ales din partea PSD şi a Bisericii Ortodoxe Române. În orice stat civilizat înalţii prelaţi, preoţii dar şi anumiţi membrii ai staff-ului lui Ponta ar fi deja închişi pentru rasism şi discriminare. În altă ordine de idei, Biserica… [mai mult]

Tudor

peste 2000 de ani in capul tau, in 1054 Biserica ortodoxa ( rasariteana) se desparte de cea Catolica (de vest) evenimentul il poti gasi pe internet ca „Marea Schisma” nu mai induce lumea in eroare. Dumnezeu nu exista, n-a existat si nu v-a exista niciodata. cum alte religii au zei diferiti, ba chiar unele politeiste nu doar monoteiste, alea sunt la fel de adevarate ca si ortodoxia, minciuni pt a indobitoci prosti ca tine.

Burlă Bogdan.

„… la ceva ce nici…” *