ca la noi

ca la noi

Cam cât de sigură mai este călătoria cu RATB?

Dimineață a luat foc un tramvai de pe linia 5, din cauza unui scurt circuit, pe la Băneasa. Bine, ca o paranteză, cei de la Antena3 ar fi putut scrie că băsiștii au încercat să atace bastionul presei independente cu un tramvai în flăcări, alta ar fi fost ancora și magnetul. Revenind, un tramvai a… [mai mult]

eddie

Tramvaie din ’68 ? MIG-urile noastre sunt din ’62 si ’66 si ating 2400+ km/h. Prin comparatie un tramvai nu-i bai.
Sunt de acord cu pensionarii: Fie dat un numar fix de calatorii gratuite fie optiunea ta, pentru ca orice e gratuit si nelimitat la noi duce la abuzuri. De zeci de ori am stat ca sardeaua in RATB la ora de varf si in masima erau 70-80 % pensionari neplatitori de abonamente.

un muc

si uite asa o sa respiram praf inca 20 de ani. altii or sa mearga cu naveta spatiala pe luna si noi o sa asteptam un transport public decent si asfaltul care sa reziste mai mult de o iarna 🙂

ca la noi

Două chestii despre restaurante

N-am să înțeleg niciodată oamenii care ies în oraș să mănânce ”ca la mama acasă”. Sau tradițional românesc. De ce ai vrea să mănânci ceva tradițional la restaurant din moment ce știi cum se face și îl poți pregăti chiar tu acasă? Hai să zicem, mici și cârnați de bere înțeleg, că la bere te… [mai mult]

Sorin Grumazescu

O să zici că-s hater, dar:
1. Dacă merg în Maramureș, aș mânca ceva tradițional. Pentru că „tradiționalul” meu nu e „tradiționalul” lor. Și „vițăversa”.
2. Tu ieși de la muncă, cel mai devreme, pe la 18.00. Cu ajutorul lui „trafic”, ajungi acasă pe la 19. Cănd îți mai faci un borș „ca la mama acasă”? Că tre’ să-ți cumperi și ingredientele… Dar parcă ai mânca unul. Nu mai bine te oprești la unul „tradițional” din zonă?
3. Da, Andrei, pe malul bălții prefer să găsesc un restaurant cu specific pescăresc, la care chiar să pot mânca un pește proaspăt, chiar așa, cum spui tu, nepescuit atunci din baltă, ci cumpărat, poate, din magazin. Dar nici să ajungi ca mine la Drobeta Turnu Severin, să intri într-un restaurant cu specific pescăresc pe malul Dunării, să întrebi ce pește au în meniu (chit că acolo erau trecuți toți peștii care trăiesc în Dunăre, și să ți se răspundă „Macrou”.

Stefan

„știi cum se face și îl poți pregăti chiar tu acasă” ? incerc sa-mi imaginez lumea in care toata lumea are timp/unde sa gateasca si o face si bine.
Pe langa asta, retele traditionale romanesti sau „ca la mama” de obicei sunt alambicate si risti sa mori de inanitie pan’ le duci la capat, in comparatie cu o „chinezarie” care iti ia 15 minute (sau nu-ti mai iese, ca ai omorat de tot legumele).
Chestia ca nu stii cum se face pica, ai retete pe toate gardurile, la un „cauta gogule” gasesti 25 de variante de facut guacamole sau pui cu anas, de care mama nu facea.
Lumea mai mananca si de foame, in mod ciudat, nu doar ca sa incerce.

ca la noi

Cum se spală o imagine?

Probabil că mai sunt câțiva oameni care își amintesc de șantajul celor de la Quickmobile făcut împotriva bloggerilor și jurnaliștilor care au testat iPhone6 și apoi au fost puși să-l cumpere sau să ofere articole la schimb, pentru că le-au înapoiat cu semne de uzură. A fost un pic de scandal, cei de la quickmobile… [mai mult]

Razvan

@va idiotii de la quickmobile au uitat sa puna si un test de inteligenta si un abonament gratuit la Google ca sa poti afla inainte de a cumpara afara de recenzii ai gasit vreun magazin care specifica asta?

ca la noi

Cele mai bune reclame pe care le poți vedea ”La Măruță”

Pentru că am ajuns să nu ne mai recunoaștem valorile și să importăm orice din străinătate, am decis ca astăzi să-mi întorc atenția către reclamele românești care rulează în cadrul, aproape, celei mai importante emisiunii de divertisment de la noi și anume ”La Măruță”. Am să mă rezum la  un top 5, cele mai nișate… [mai mult]

Doru Șupeală

Poți să o adaugi și pe asta, este un testimonial de mare angajament.

ca la noi

O părere despre Fyuse, instagram killerul

Am citit zilele trecute pe net de o nouă aplicație pentru fotografii, minunea din ziua a 3a, va muri instagramul și așa mai departe. Am instalat-o și eu doar că am abandonat ideea de a o folosi chiar la primul pas: la creatul contului. Pentru că românul s-a născut să fie birocrat și să facă… [mai mult]

Mihai

Radu, cu tot respectul, „să te loginezi” se scrie și se citește „să te conectezi” în limba română.

Toate cele bune,
Mihai

VASI le R

Şi mie mi se pare utilă logarea prin Facebook pentru că e mai rapidă. Vom vedea cât de killer va fi Fyuse.

ca la noi

Să ne pregătim pentru ”m-a virusat facebook”

Băieții de afară s-au prins că pe social media se dau o grămadă de oameni avizi de porn, sânge, senzațional și cancan, așa că avem de-a face din ce în ce mai des cu scam-uri care fură datele proștilor ce dau click. Ce trebuie să faci ca să te păzești: pe scurt, să nu dai… [mai mult]

Atti

Lasa-i sa isi instaleze toate porcariile. Doar si eu, tehnicianul IT trebuie sa traiesc.

Ani de zile am dus munca de lamurire, din categoria „tanti, nu ai castigat nici un iPad, printul nigerian nu ti-a lasat tie averea, nici Uzinele Dacia nu te cauta sa iti dea tie cadou un MCV.”. Apoi, mi-am zis, ei, ce naiba, de ce imi educ eu clientii? Sa am eu mai putin de lucru ?

ca la noi

A sărit tot online-ul să scoată piatra aruncată

Bănuiesc că știe toată lumea povestea Izabelei și a zilei ei de naștere, cu evenimentul la care au dat join 100k de oameni și unde toți alienații au considerat normal să arunce cu porcării, că na, ne place să ne hăhăim. Pe lângă toată povestea cu greșeala copilei ( despre care unii zic că ar… [mai mult]

cKy

Eu sunt curios dacă Echipa Tymbark fără pulpă are aceiaşi părere :))

Eu unul eram sigur că se ajunge aici, reach-ul a fost imens şi trebuia ca cineva să îl exploateze.
Nu văd nimic rău în ce a făcut tymbark , asta înseamnă să fi activ şi să speculezi orice ocazie ce îţi poate fi folositoare.

Eu cred că e mai mult amuzant, nu au ofensat pe nimeni. Ba eu îndrăzneam şi scoateam o reclamă pe TV sau plăteam fetei nişte bani şi scoateam Tymbark Izabela „Pentru petrecerea la care nu ai fost invitat” :))

Echipa Tymbark cu pulpă

@Andrei, mulțumim pentru obiectivitate și echilibru.

@Cristi, prima reacție oficială avută (prin mailul trimis către tine, pe blogul tău și în comentarii la două postări pe Facebook ale unor bloggeri) a fost să spunem că ne pare rău față de cei care au fost deranjați de postarea noastră. Și da, am și învățat din această postare.

Ea nu a fost ștearsă, pentru că ne asumăm mereu și postările inspirate, și cele neinspirate. Și pentru că asumarea este primul pas către a-i cere cuiva scuze.

ca la noi

Una despre NoPantsDay și cretinitatea noastră

Nu mă interesează evenimentul, scopul, mesajul care s-a dorit a fi transmis, mi se pare doar un hipsterism extraordinar și cam atât. Dar, ce voiam să subliniez: toată lumea se declară indignată, dezgustată, cu toții suntem de acord că astfel de eveniment sunt promovate mult mai mult decât ar trebui, lecții de morală, etică, conduită… [mai mult]

Badita Florin

@Doru Doar Neptun TV a prezentat si una dintre partile ascunse ale evenimentului http://www.reporterntv.ro/stire/video-in-scop-caritabil-sute-de-bucuresteni-si-au-dat-pantalonii-jos-la-metrou

doru ungureanu

nu prea inteleg care a fost baiul … din cate am observat evenimentul nu a avut niciun fel de finalitate, nici macar declarativa, ceea ce mi se pare naspa, pointless.

ca la noi

Atenţie, cade gheaţă. Pentru că nouă ne e lene

Am trecut aseară pe la Universitate, mergeam să mă întâlnesc cu un prieten. Ies din pasaj, exact la Universitate şi mergeam spre Academiei. Numai că tot trotuarul, de la pasaj până la semafor e împânzit de benzi de avertizare cu „Atenţie, cade gheaţa!”. Pentru că celor de la Universitate le e lene să urce pe… [mai mult]

Bianca

La fel si pe bulevardul Carol. Continuarea drumului pietonal se face fix pe strada 🙂

Alex

Cu o simpla foaie de hartie au evitat niste cheltuieli in plus, chiar doa la pachet, curatarea trotuarului si curatarea acoperisului, gandire de inginer” , chit ca vor aparea la cheltuieli niste facturi de la dezapezire si motorina consumata :), deci, la facultate totul se face pe hartie.

ca la noi

Dintre paradoxurile dorinței de civilizație

Ţipăm, urlăm, ne declarăm veşnic nemulţumiţi aproape de orice: ba de clasa politică, ba că nu se respectă legea, ba că nu se mai respectă oamenii între ei, etc. Doar că toate cele dinainte ar fi bine să se aplice altă dată, nu acum, altcuiva, nu nouă, din alte părţi, nu chiar de aici din… [mai mult]

Andreea Laciu

Asta e din categoria: „să nu mai fure ăia de sus, dar dacă furăm noi, nu se pune, că luăm doar un pic şi oricum toţi fac la fel”.