ca la noi

ca la noi

Despre libertăți de exprimare, hipsteri și Ikea

S-au gândit niște băieți, cei de la Nefiresc ( chiloți la metrou și încă niște acțiuni d-astea unde n-au primit aprobare) să se ducă la Ikea să se joace ”Ascunsa”. Pentru că așa au zis ei că e bine. De ce nu? Doar că cei de la Ikea au ieșit și le-au spus un elegant… [mai mult]

Kathy

Stii cum e aia cu „Never go full retard”? Astia tocmai au facut-o. Nici macar originali nu sunt. Sa faca un „Alergata” prin Tineretului sau Herastrau sa fie mai fericiti.

Redoo

Asteptam o actiune in Faurei.Orasul se preteaza la orice fel de actiune…daca e pe dezbracate, avem oameni care sa pazeasca hainele.

ca la noi

Să râdem cu digitalul românesc

De-a lungul vieții și carierei unui om de digital, ai ocazia să te interesectezi cu diverși alți oameni de digital, entuziaști sau experți, mai mult sau mai puțin desăvârșiți în problemele profesionale, cu care apuci, dacă ai ocazia, să schimbi idei și să împărtășești păreri. De asemenea, în cariera ta de digital superstar, mai arunci… [mai mult]

nFo

Cred ca obiectivul companiei (angajate) de marketing este sa creeze hype si mass awareness.
Compania de tigari… daca vrea targetat publicul fumator, sa mai scoata lovele sau sa trimita mai multe gagici in cluburi cu pachete moca 😀

ca la noi

România, raiul vânătorilor

Băieții din Camera Deputaților s-au gândit că ar fi utilă o modificare a legii vânătorii așa că nu au stat mult pe gânduri și au trecut la treabă. Printre altele, au stabilit că se poate vâna pe terenuri proprietate privată!, iar la unele specii perioada de vânătoare a fost mărită cu până la 3 luni…. [mai mult]

ca la noi

Una cu moralitatea învățată la orele de religie

Tot văd că se agită spiritele cu orele de religie în școli. Pe mine mă fascinează cum, în anul 2015, când omenirea a trimis un robot pe Marte noi încă nu vrem să ieșim din mileniul I și batem apa în piuă cu religia. Revenind, văd că unul din lait-motivele propagandei desfășurată pentru predarea orelor… [mai mult]

Andra Ciubotaru

Tata a murit pe 6 septembrie, pe 15 începeam școala. Eu intram în clasa a noua, soră-mea, într-a patra. Profesorul meu de religie, preot, s-a oferit s-o consoleze pe mama. Ea l-a refuzat. După aia, sfinția sa m-a boscorodit pe mine un an întreg. Vezi doamne, trebuia să vin cu broboadă de doliu pe cap, la școală. Și câțe și mai câte.

Andrei

a incercat o usoara agresiune verbala asupra popii

ca la noi

Primăria sectorului 3 a ieșit la vânătoare de câini. Cu stăpân

Mai devreme am primit un avertisment din partea Poliției Locale Sector 3 pentru că ieșisem cu fiara patrupedă fără lesă, în fața blocului. Eram pasibil de amendă, dar m-au salvat 2 maidanezi care treceau de cealaltă parte a străzii. Prin calmul recunoscut de care dau dovadă le-am spus domnilor de la Locală că le voi… [mai mult]

Ady

Foarte CORECT!

Dogman

Poti gasi HCL aici. Lesa e obligatorie pt TOTI cainii. Botnita e necesara doar pentru rasele specificate in OUG 55/2002.

ca la noi

Cum să nu faci social media

Mai devreme m-am trezit adăugat, alături de alți 50 de oameni, într-un grup cu nume ciudat, despre care nu aveam nici măcar o idee, nu știu câți dintre noi cunoșteau persoana care a creat grupul și câți dintre noi s-au întâlnit vreodată cu ea. Eu nu. Am întrebat care e faza și am primit răspunsul… [mai mult]

StrugaruI

Lucruri de acest gen loc tot mai frecvent în ultima perioadă, atât datorită faptului că mulți fac acest lucru iar cei care vin din spate nu știu dacă e corect sau nu cât și datorită faptului că mulți nu au răbdarea necesară și nu știu că un proiect online (dacă într-adevăr e un proiect) crește și se evidențiază în timp!

ca la noi

Blogging-ul prost înțeles

Pentru că tot se vorbește intens despre bloggeri și blogosferă în ultima vreme, am zis să aduc și eu în discuție un aspect neglijat în discuțiile anterior menționate, dar care este destul de important și măcinător de nervi. S-a împământenit ideea printre bloggeri că este imperios necesar să meargă în întâmpinarea agențiilor și, de ce… [mai mult]

Dorel Puchianu

Daca esti obiectiv pe blog si spui adevarul, dupa aceea te roaga sa scoti de pe blog articolul ca le dauneaza la imagine, ca sa nu zic „brand”, ca nu-i romanesc… Deci nicicum nu e bine. A si da, trebuie sa muncesti si sa cresti organic inainte de a pretinde ceva de la blogul tau

Andrei

ia-l ca pe un articol cu recomandari 🙂

ca la noi

Cui se adresează televiziunile?

Mai devreme zapam canalele, în cadrul ritualului de duminică, în care nu se face nimic în afară de vegetat. Am redescoperit că nu e nimic bun de văzut la televizor, în afară de sporturile de iarnă de pe Eurosport.  Și alea pentru cei rătăciți, ca mine, că un om normal la minte nu s-ar uita… [mai mult]

Marius

Avem online, ce ne trebuie TV?!
Să se mute manipularea aici!!! 🙂

nFo

Pe vremuri

De dimineata erau desene (nu zaitz pagadi)
Urma un serial usor de digerat (gen Salvati de clopotel)
La pranz : Tezaur Folcloric
Spre seara : Ceaiul de la ora 5 / Duminica in Familie / Suprize, suprize

Acum… grilele de program sunt adaptate pentru pensionari (gen Nora pentru odrasla mea si Suleyman imblanzitorul de babe) pentru ca doar octogenarii se uita la tv, pentru ca asta e principalul lor canal de informatii si divertisment.

ca la noi

Bucureşti: oraş unde trebuie să fii tare de stomac

Pentru că da, în Bucureşti dacă nu eşti tare de stomac şi te prinde nevoia pe stradă, poţi spune că ai căcat steagul. Sau nădragii, după caz. Bucureştiul lui 2015 este oraşul fără toalete publice. Eu nu ştiu alta în centru în afară de aia de la Universitate din pasaj. Alta n-ai. Singura alternativă este… [mai mult]

nFo

Toata stima pentru domnul cacacios urban.
Experienta neplacuta a unui om devine informatie vitala pentru internautii bucuresteni (si nu numai) cu urgente intestinale 😉
Thumbs up 😉

Ady

Asa este! 🙂 Dupa un drum Ploiesti – Bucuresti o cafea si o cola 1L, imi trebuia o toaleta, 2 benzinarii Petrom si Mol nu aveau ,noroc ca am ajuns la IDM unde ai parcare gratis cu paza + Toaleta decenta gratis. Si cu ocazia asta am mai cumparat cate ceva.