ca la noi

ca la noi

Ai un bulldog francez? Ești dereglat, au stabilit experții

Tagma păreriștilor cu acces la internet a dictat astăzi că proprietarii de bulldog francez care își scot câinii în parc la alergat și jucat sunt dereglați. Să vedem și de ce : Buldogul francez nu este o rasă pe care s-o alergați voi în parc, până își dă duhul. Este o rasă care se mișcă… [mai mult]

Clara

Și eu am unul dar e tratat că și un copil adică pt cei ce cred că micuțul patruped e la fel că ceilalți se înșală adică noi toți din casa nul tratam că un câine așa că luativa gândul de la agresiune verbala sau pedepse agresive .

Ioana

Buna ziua! Sunt de acord cu faptul ca multă lume nu tratează câini corespunzător ,dar am și eu un caine de aceasta rasa și surprinzător este foarte energic, ar sta toată ziua in parc și ar alerga … fiecare caine are personalitatea lui, e tare supărat când plecam și cum urca in mașina doarme.

ca la noi

Despre exoplanete, români și robbie williams

Citeam ieri pe digi24 despre descoperirea unei noi planete, aproape identică cu Terra, doar că mai mare și cu gravitație dublă. Îl aud și pe Alexandru Mironov comentând entuziasmat știrea, spunând ( foarte logic) că intrăm într-o nouă eră cercetării cosmice și că, mai mult ca sigur, vom încerca să ajungem cumva acolo, dar că… [mai mult]

Mihai

Mă mulțumeam să aflu ca a fost frumos concertul, dar că le-a cam fost setică. Suntem noi niște perfecționiști…

ca la noi

Cum facem online în 2015?

Nu știu dacă ați avut vreodată nevoia sau ocazia să intrați pe vivre.ro, un site care entuziasmează toate gagicile, că e frumos, că e dragu, că e scumpi sau pur și simplu a-do-ra-bil. Whatever, e un fel de h&m sau zara home, cu tot felul de tâmpenii  chestii simpatice pentru casă. Eu am ajuns acolo… [mai mult]

adi

Acum nu te mai obliga sa iti faci cont ca sa poti viziona campaniilee si produsele. Si pe mine ma enerva. Intr-adevar mergeau pe stilul fashion days, wayfair, etc.

Marian

Sunt destule site-uri care te obliga sa-ti faci intai de toate cont. Interesant e ce politica de vanzari au daca tu, eu, si altii ca noi parasim terenul instantaneu, fara vreo sansa de revenire.

ca la noi

Uscăturile din pădurea cu bicicliști

Pentru că nu e drept să-i bag pe toți în aceeași oală, datorită oamenilor normali din gașca bicicliștilor pe care îi cunosc și apreciez, azi o să mă adresez uscăturilor dintre bicicliști. Care uscături sunt și multe și tari în gură și tupeiști peste măsură. Și care urlă pe bloguri și pe facebook când le… [mai mult]

Danyzus

Problema cu biciclistii e putin mai complicata. In general cei care merg haotic n-au pretentii de la restul participantilor la trafic. Asa sunt ei: tarani. Dar sunt tarani in mod constant nu doar pe bicicleta. Cei care au pretentii in general respecta regulile. Apropo de reguli, si aici avem doua optiuni: unii respecta regulile impuse prin legile romanesti in timp ce altii aplica regulile de prin alte tari (gen Olanda) si au pretentia ca autoritatile romanesti sa reglementeze odata treburile. Pana una alta eu merg pe ideea ca regulile sunt si bune si rele, asa ca am ales ca folosesc bicicleta astfel incat sa incomodez cat mai putin restul lumii, pietoni sau soferi.

Alex Ciocan

Adineaori eram cu masina, tineam usa deschisa din pricina caldurii. Pe langa mine trece un biciclist si striga in gura mare „Inchide ba usa” … Pe o strada de 10m latime, pustie, goala, se pare ca nu avea loc sa ocoleasca 5 cm in exterior o usa deschisa…

Multi biciclisti sunt niste nesimtiti cu gura mare si atat… Acuma, daca as scoate si eu capul pe geam sa strig la toti care ma incomodeaza in trafic cred ca as ragusi in 10 minute…

ca la noi

Nazismul nu a dispărut, trăiește în stăpânii de câini

De când îl posedăm pe micul monstru ne dăm pe diverse grupuri de alienați proprietari și iubitori de câini care aparțin rasei de bulldog francez. Am mai scris despre ei și despre grupuri, cred cu tărie că la 80% dintre oamenii de acolo ar trebui să li se confiște buletinul și să nu mai fie lăsați… [mai mult]

Iuliana Stratulat

Uite ca am dat peste asta pagina web despre Nazismul
nu a dispărut, trăiește în stăpânii de câini, cautand despre maramu.
Acum tre sa recunosc ca faci treaba super. Te invit sa cunosti si pagina http://cazare-maramures.net o pagina despre judetul maramures.
Mult spor

razvan

Am citit despre Andrei ca e prestator la bitdefender si… blogger din 2010? Eu cred.. ca de la treaba cu bloggareala vine si.. sa zic inversunarea legata de nazism. Pot sa spun un singur lucru: sunt crescator de rase pure dar am insa si 7 metisi de pe strada si ii iubesc pe toti. Dar sunt adeptul perpetuarii de exemplare pure. De ce? Pentru ca sunt convins ca am avea mai putini maidanezi amarati si bolnavi pe strazi. Restul problemei… nici nu are rost sa o discutam

ca la noi

Nu sunt obligat să umblu cu mărunt la mine

Una dintre cele mai enervante întrebări pe care le pot auzi dimineața, când îmi cumpăr tradiționala SANA, este :”ah, dar nu aveți mărunt, că nu am să vă dau rest?”. Acum să nu ne imaginăm că aș veni cu hârtii de 200 sau 500 de lei, că nu sunt nici freelancer, nici antreprenor de succes… [mai mult]

matthers

Spun si eu punctul de vedere al unei vanzatoare la un chiosc de ziare:

cand iti vin dimineata la ora 6-7 doua, trei, patru persoane, toti cu 100 lei si vor un bilet cu 2 lei sau un pachet de tigari, iti termini tot maruntul.

Magazinele au un fond de rulaj dimineata, dar nu te gandi ca au 500 lei in hartii mici. Au poate 100-150.
Ori dupa 2 clienti care au venit cu 100 lei si au cumparat de 15 lei, fondul ala s-a terminat.

Acum, asta e doar un scenariu. E adevarat ca pe masura ce trece timpul, se strang banii, ca nu toti vin cu hartii mari. Dar la prima ora a diminetii nu poti avea mereu pretentia sa aiba rest,mai ales magazinele mai mici.

Si fara a fi rautacios spun ca daca cumperi zilnic un produs de 5-7-15 lei, mental ar trebui sa te obisnuiesti sa ai marunt macar de 10-50 lei.

Oamenii nu trebuie sa priveasca vanzatoarele ca niste sclave care trebuie sa supuna dorintelor noastre.
Traim intr-o societate in care dorim egalitate, atunci ar trebui sa fie egali si in relatia cumparator-vanzator, indiferent ca este vorba de o legatura de ceapa in piata sau un apartament de 150k .
Vrei respect, ofera respect. Vrei rest de la 100 lei? Pune-te 2 minute in locul ei si a doua zi incearca sa vi cu bani mai marunti.

Sergiu

Eu nu prea cumpar de la astia mici de la colt, dar si la astia mici, n-am avut probleme, mereu am primit restul si ma trezesc mereu acasa cu cate 1kg jumatate de fise. Drept urmare am inceput sa le depozitez intr-un fel de borcan special cu capac, caruia ii poti pune si lacat. Sunt bani cinstiti pe care eu ma muncesc sa ii adun de pe tejghea, sa-i bag in buzunar si sa-i aduc acasa. Pai de ce sa bag alti oameni in belea si sa-i prinda fiscul cu bacsis pe plus? Sau sa ramana fara rola la casa de marcat de la atatea bacsisuri? Drept urmare, recunosc, fisele sunt la mine. Dupa ce strang 10 kg o sa le vand la fier vechi 🙂

ca la noi

Tâmpim tineretul cu internetul

Titlul ar putea fi o adaptare la prezent a celebrei ”ați tâmpit poporul cu televizorul”. Azi a fost maxim de panică pe internet și s-a viralizat fotografia cu o coloană de mașini ANAF care s-ar fi deplasat spre litoral. Total fals, oricine a mers spre Constanța vreodată, fie pe A2 fie pe drumul vechi știe… [mai mult]

andru

da, poza este clar din alta parte. si totusi, acum sunt in vama 🙂

Cătălin Corozanu

Lumea este totuşi relativ proastă şi imediat pune botul la aberaţiile zise de oricine. Cu cât est o problemă mai gravă, cu atât crede mai repede.

ca la noi

CFR investește 55 de milioane de lei în stații de mare importanță precum Murgeanca sau Teregova

CFR  a dat publicității un comunicat în care se laudă cu un contract de 55 de milioane de lei semnat cu cei de la Alstom, bani pe care îi va investi în ( wait for it) proiectarea şi execuţia unui sistem de detectare a cutiilor de osii supraîncălzite şi a frânelor strânse, care va funcţiona… [mai mult]

Andrei

@claudiu ma asteptam ca investitiile sa fie facute in LINII si INFRASCTRUCTURA, sa nu mai mearga trenul cu 20 km/h

Claudiu

„mă așteptam ca investițiile să fie făcute pe magistrale importante și intens circulate. Nu știu, București – Iași, București – Timișoara, București – Oradea sau altele de trafic intens”
Pai statiile enumerate sunt majoritatea situate pe magistralele importante de care vorbesti, inclusiv Baile Sarata Monteoru.

ca la noi

Aș vrea să-l cunosc pe cel care a inventat cozonacul. Și să-i dau un cozonac la pachet!

Am postat luni o chestie pe facebook, în care eram plin de optimism că noi, ca generație nouă și școlită cu portocale pe tarabă și banane la liber, putem duce în bezna uitării cozonacul. Împreună putem reuși! Putem fi prima generație care face uitat cozonacul, acest aliment total inutil când se răcește Posted by Andrei… [mai mult]

oreste

as face o petitie online, ca sa nu par singurul idiot caruia ii place cozonacul

macanta

Asa e, eu am facut doar de 2 ori si au iesit exact cum trebuie sa fie, anul asta m-am puturoșit si am cumparat fierbinti de la Carrefour, minunati ,plini de nuca,cacao si rahat si buni de mancat asa ca nu am aruncat nimic din ei iar pretul de 13/bucata e mult mai ieftin decat daca as fi eu talentata 🙂