ca la noi

ca la noi

De partea cealaltă a baricadei: pe proprietari cine-i despăgubește?

Referitor la noua lege care prevede închiderea localurilor, restaurantelor și în general toate entitățile ce își desfășoară activitatea în clădiri supuse riscului seismic. Lăudabil, totul pentru siguranța populației, să trăim cu toții într-un mediu mai sigur. Dar, întrebarea pe care inevitabil ar trebui să ne-o punem cu toții este următoarea: de ce a fost nevoie… [mai mult]

Ivo

Vorbeam ieri cu cineva care este architect, spunea ca intr-adevar, scopul lor este sa inchida centrul vechi…

Andrei

exact ce ziceam, calea consensului e cea mai buna. daca e sa vina, crapam cu totii ca animalele, ca nu sta nimic in picioare, nu numai centrul vechi. sa mai zicem ca statii de metrou nu au autorizatie de la ISU?

ca la noi

Cine să mai înțeleagă poporul român?

UPDATE: Nominalizarea lui Baciu a fost retrasa dupa ce in presa au aparut fotografii cu acesta facand reclama la lenjerie. In locul sau, premierul desemnat l-a nominalizat pe Patriciu Achimas Cadariu.   Este vorba despre tipul din imaginea de mai sus. Este presedintele Asociatiei SOS Drepturile Pacientilor, cea care a lansat impreuna cu liberalul Cristian… [mai mult]

ca la noi

Enoriași, se apropie Crăciunul. Vor începe preoții să umble neinvitați pe la uși

La 3 zile după tragedia de la Colectiv, a ieșit și patriarhia română și a răspuns acuzațiilor că au tratat tot evenimentul cu spatele și nici un popă nu a fost văzut pe nicăieri. Tot ce au putut ei spune a fost că preoții nu vin neinvitați și că așteptau o solicitare din partea cuiva,… [mai mult]

john

atei handicapati!

Ion

Și legat de prezenta popilor la colectiv.
Un popă de rand nu are voie sa facă slujbe decât la el în parohie. Deci acolo avea ce cauta neinvitat eventual doar parohul.
Oricare altul netrimis direct de episcop poate fi chiar dat afara dacă merge sa slujească de capul lui.

Dacă vrei mai multe detalii ma poți contacta pe email. Asa fără ura și patima îți pot face o radiografie din interior a structurii.

ca la noi

Și totuși, ce s-a întâmplat cu Claudiu?

Am ales să nu scriu nimic despre tot ce s-a întâmplat la Colectiv. Din respect, din doliu și incapacitate. Am pierdut acolo 4 amici, cunoscuți. Păcat de ei, mare păcat. Dar, nu pot să nu mă întreb ce s-a întâmplat cu Claudiu? Unde poate dispărea un om de 100 de kilograme ca mai apoi să… [mai mult]

Andrei

ai fost acolo? ai cautat pe cineva?

Adina

Acel „peste tot” este cel interpretabil, fiind unul limitat de regulile de functionare ale fiecarei institutii.

Dupa cum bine spune Nwradu, cautarea are loc in centralizator si in datele oficiale, iar cei din spitale/IML nu pot declara existenta fizica a altor oameni, decedati sau nu, atata timp cat nu ii au inregistrati. Prin urmare, e foarte posibil ca, Claudiu sa fi fost prezent in unul din locurile unde ei au „cautat”, insa nefiind concret inregistrata prezenta lui, nu a fost putut fi depistat din prima zi.

ca la noi

Să chicotim ca la 15 ani: Starbucks Frappula

Cei de la Starbucks au anunțaț că pentru Halloween lansează niște băuturi speciale,  Starbucks Vampire Frappuccino în Europa și America Latină și Starbucks Frappula Frappuccino pentru US, Canada și Asia Pacific. Eh, cred că ați văzut toți cum foarte mulți au râs ca niște domnișoare de pension când au citit Frappula. Hihihi, hahaha, huhuhu…ce nume,… [mai mult]

ca la noi

la mica ciupeală, metodă de supraviețuire patentată de români

Povesteam în weekendul ăsta despre vecini de la bloc, facturi de la întreținere, chestii d-astea la trecerea timpului. Știu de niște vecini ai unui amic care sunt artiști în a face tot felul de ghidușii și improvizații ca să mai scada costurile lunare cu întreținerea. Așa am aflat că vreo doua familii se “racordaseră” la conducta… [mai mult]

Andrei

ma gandesc sa ii tai si urechile, poate reuseste sa iasa pe sub usa

nea'mielu

@cismaru las’ ca stim noi de ce ai taiat coada buldogului, sa nu intre frigu’ cand il dai afara la ger, asa-i? 😀

si ca un o adaugire la cele de mai sus, din articol, as mai semnala si profitorii aia ordinari care dorm vara pe jos, ca sa profite de planseul racit de aerul conditionat al vecinului de dedesubt, si care, de asemenea, nu scot o letcaie din buzunar pentru acest spor de confort nemeritat! o rusine!

ca la noi

În sectorul 3, siguranța utilajelor este importantă

Pentru cei ce nu știu, sectorul 3 este un șantier imens, de vreo 3 ani încoace. Nu zic că e neapărat rău, se lucrează de zor la reamenajearea Bulevardului Unirii, care avea nevoie de un aer nou. Doar că, români fiind, constructorii se gândesc la binele utilajelor din posesie și mai puțin la siguranța pietonilor…. [mai mult]

bRUtuSS

numai sa nu puna piloni de beton in jurul trotuarului sa nu parcheze bizonii si sa lase utilajul blocat sa nu mai poate iesi 🙂

Bob

Sectorul 3 e unul din cele mai spălate din București, chiar dacă asta nu e neapărat meritul primarului. Da, se lucrează de zor, dar dacă te uiți la zona Baba Novac/Mihai Bravu, arată mult mai bine acum.

Banda aia tocmai pentru cetățeni e pusă, ca sa nu cumva sa ajungă lângă excavator, sa se urce pe cupă și să cadă în cap, sau doamne-ferește, sa se împiedice în gropi sau dale lipsă. Spațiul unui șantier se închide obligatoriu pana devine sigur pentru pietoni. Poliția trebuia sa confiște o bandă și sa o facă trotuar provizoriu.

ca la noi

Uber vs Taxi : câteva diferențe

Prima cursă cu Uber a fost în Praga, anul ăsta, după ce mi-am dat seama și am fost și avertizat că taximetriștii de acolo sunt mega-țepari, cu mult mai nesimțiți decât ăștia din București. Și chiar așa sunt. În fine, am mers cu Uber în Praga, a fost foarte ok. Apoi am început să merg… [mai mult]

Marcel Ion

Vezi că Uber nu este taxi, este împărțitul cursei sau așa ceva. Nu mai avea pretenția să cunoască Bucureștiul, nu este taximetrist.

dan

„taxiul nu trebuie să fie o alternativă la RATB ci un serviciu exclusivist” sunt absolut in dezacord cu tine. Taxiul este un banal mijloc de transport in comun, deloc exclusivist. Iar Uber imi pare o taximetrie sub acoperire. De la „mergi cu mine?” s-a ajuns la „unde va duc ?” ceea ce este fix taxi! In fine… treaba lor ca fac un contract stupid si accepta sa stea pe strada asteptand sa care pe cineva undeva.
Nu-s taximetrist si circul foarte rar cu ei dar sunt apoape sigur ca Uber dispare repede repede.Pusca mea, o masina oarecare in trafic. Siguranta lu’peste! Prefer un taximetrist spagar si smecherit unui uber pe care nu-l stiu. Alegerea mea.
In rest…toate cele bune!

ca la noi

Momente în care ești umilit și nu ai ce face

De dimineață am fost nevoit să merg la evidența populației în Brăila. Motivul: schimbare de buletin. Numai gândul că trebuie să te duci să dai nas în nas cu reprezentanții statului te îngrozește. Și aici începe procesul de umilire, de strivire a ta, cetățean european și cu drepturi. Aici începe corecția și procesul de conștientizare… [mai mult]

obiecte bisericesti

Lucuri ziditoate si folositoare am gasit aici.
Va dorec mult spor in ceea ce v-ati propus.