ca la noi

ca la noi

Cu 2 excepții ”staționați pe partea dreaptă” mi se pare o prostie

Văd oameni indignați că lumea nu respectă instrucțiunile de mers cu scara rulantă la metrou și nu stau pe partea dreaptă, oprindu-i pe ei din calea spre succesuri și nebănuite deschideri de orizonturi. Știi cât câștigi urcând grăbit pe stânga, în timp ce alții stau cuminți pe dreapta? 10 maxim 15 secunde. Pe care le… [mai mult]

Andrei Grigoras

Dar de ce sa nu renuntam in totalitate la metrou? Sau la orice forma de transport mecanizat?
Putem foarte bine sa mergem pe jos, facem miscare si nici nu mai dam bani pe abonamente la sala.

Andrei

sunt intotdeauna avocatul transportului in comun

ca la noi

Idei pentru un București mai ospitalier

Ori de câte ori revin în țară și ajung pe Otopeni nu pot să nu fac comparația orașului cu cel din care am revenit. Ultima expertiență de genul ăsta am avut-o când am revenit din Munchen, după concertul Muse. Pentru prima dată, am zis cu Mariana să nu luăm nici taxi nici să chemăm vreun… [mai mult]

Marian

Intrebarea este: Se vrea? Se doreste ca Bucurestiul sau oricare alt oras din Romania sa fie primitor si ospitalier cu strainii veniti ocazional aici? Ca cei care vin cu interese sunt intampinati si escortati prin oras. Se prea poate ca lipsa de educatie sa fie un motiv. Eu unul, nu am vazut nici macar un taxi care sa aiba tradusa in engleza mizeria aia de anunt de pe bord. Chiar crezi ca nu s-a gandit nici macar un taximetrist ca ar putea sa ofere o traducere sau niste indicatii decente in engleza? No smoking!

ca la noi

Întrebare: UBER este pet friendly?

  Sunt utilizator ocazional de UBER, îl folosesc atunci când nu găsesc taxi și vara când e cald, că e bine la aer condiționat. Nu intru în discuția legalității, moralității sau integrității, atâta vreme cât mă ajută să rezolv niște nevoi, sunt ok cu asta. Dintre problemele aplicației, se regăsește și lipsa de adăugat detalii… [mai mult]

Ionette

Aș vrea un taxi

Andrei

da, daca face tampenii sunt de acord sa platesc spalatoria

ca la noi

Un pas spre normalitatea RATB

Am văzut pe Digi un reportaj despre cum controlorii RATB au început să umble cu polițiști sau jandarmi după ei. Culmea, situația a făcut că băieții să aplice vreo 100 de amenzi pe oră. Situația RATB este una complicată: 1 din 2 pasageri merg pe blat, parcurile auto și de tramvaie sunt depășite și insuficiente,… [mai mult]

calator furat

ma amuza si am sa las acest update aici: controlorii au posibilitatea sa apeleze la un echipaj. nu mergea nimeni cu ei in acel tramvai in care la nici 15 secunde de cand m-am uract au afisat semnalul de ” control” la toate taxatoarele…deci nu mai putea fi validat cardul, eu eram cu cardul scos, si m-am dus in intampinarea venerabilului sa-i explic ca nu aveam timp fizic sa-l validez, la care el m-a rugat sa ma legitimez, ceea ce din buna credinta am si facut ( el nu a catadicsit sa se prezinte) , mi-a dat amenda maxima mi-a spus ca am de plata 150 ron (????) si-a completat formularul dupa care mi-a spus ca o sa primesc amenda acasa si am plecat…cum era asta cu jandarmii? asta cu legislatia care se aplica, asta cu corectitudinea???

Porti

Eu sunt de parere ca trebuie incercata si treaba cu autotaxarea…intri pe usa din fata, platesti, iar coborarea doar pe usa din spate.

ca la noi

Dragnea va câștiga capital de imagine prin legea defăimării

Dragnea, noul vătaf PSD, nu este deloc atât de prost pe cât vrem noi să pară. Inclusiv prin legea defăimării, el urmărește mai mult decât să pună la adăpost ordinarii din politică, fie ei de la PSD, PNL, UNPR și care mai sunt. El urmărește să consolideze și să crească notorietatea partidului pe care îl… [mai mult]

Blog Star

uite ca nu a castigat nimic si poate castiga niste ca prea vrea el sa bage pumnul in gura electoratului de dreapta, deci tinerilor.

ca la noi

Mulți oameni ai legii sunt interlopi aspiranți

Referitor la scandalul de zilele trecute, cu salvamontista bătută de interlop sub ochii unui jandarm care n-a schițat nici măcar un gest, ba mai mult, a stat relaxat la masă cu gorila în continuare. Majoritatea băieților tineri care acum sunt în slujba legii, sub uniformă de polițist sau de jandarm, au crescut și copilărit cu… [mai mult]

Gabriel

Pai si??? Care ar fi problema? Atata timp cat asa cum se vehiculeaza, si fostul si actualul Comandant al Politiei din Lupeni sunt la fel de batausi si ignoranti…!!! Cel putin unul din ei, am impresia ca fostul, lua foc mai ceva cand interlopul cu pricina era raportat… Lua foc la modul ” Ia mai lasati-ma frate, ca nici voi nu sunteti lemn de biserica”!!!
Deci incep sa ma bucur cand aud ca este platit cate un rachet sa lichideze un parazit din ala… Pentru ca odata si odata…..

ca la noi

România, stat homofob sau ortodox practicant?

Am ascultat acum emisiunea ”Avocatul Diavolului” de la Europa Fm, realizată de Vlad Petreanu și Cristian Tudor Popescu. O emisiune pe care o recomand cu tărie, este un exemplu de conținut editorial care încă ține oamenii aproape de radio. Ieri s-a discutat despre inițiativa bisericii ortodoxe de a strânge semnături pentru a modifica constituția și… [mai mult]

Andrei

as fi curios sa vad cateva exemple realizate de cativa ani

lesetoiles

„Mi-ar plăcea totuși să văd biserica ortodoxă cum s-ar implica mai mult în educație, în sprijinirea școlilor, creșelor, caselor de bătrâni, spitalelor și orfelinatelor „ Daca cercetezi atent s-ar putea sa vezi o parte din ce ai enumerat mai sus deja Realizate de mai multa vreme . PS: vei ca ai cel putin 5 greseli de ortografie , exprimare. La partea logica nu comentez pentru ca o mare parte din ce ai incercat sa spui este o harababura de idei mai mult sau mai putin legate intre ele.

ca la noi

Starea internetului românesc în 2016

Se dă o pagină de facebook, creativă, mișto, parte dintr-o serie. Vă recomand să aruncați un ochi peste ele. Hei băiete și Hei fato. Mie îmi plac. Încă una de văzut: Hei Biriș Așa. În 2016, având paginile de mai sus, avem și utilizatori de internet românesc care vor să dea tot ce e mai… [mai mult]

ca la noi

Cu ce se ocupă ONG-urile care apără animalele în afară de tocat bani?

Dintr-o simplă căutare pe google aflu că sunt vreo 19 ONG-uri numai la nivel de București care apără drepturile animalelor. Respectiv ale câinilor. Stau și mă întreb de ce aceste ONG-uri, iubitori declarați ai animalelor, nu fac ceva să modifice legislația pentru a interzice comercializarea de animale în magazinele din lanțuri comerciale. Și mă refer… [mai mult]

Vabis

Pe bune ca aia cu Labus si inca vreo 2-3 sunt singurele care isi fac treaba, in rest tipic noua.Doar bullshit.

Teodora

Foarte adevarat! Si, din pacate, la varsta aceea sunt sensibili si se pot inbolnavi de la conditiile precare, ceilalti caini (in cazul in care sunt tinuti in acvarii mai multi) sau chiar de la multitudinea de persoane care vin si ii mangaie 🙁

ca la noi

O soluție pentru șosele mai curate, fără cretini

După un drum București-Sibiu-București am rămas cu convingerea că există mult prea mulți idioți pe șosele. Nu știu dacă e neapărat o coincidență, dar de la Golf în sus, cu cât e mașina mai scumpă, cu atât și șoferul e mai cretin. Ieri am văzut un accident pe Valea Oltului, implicat un audi aseis. Apoi… [mai mult]

Marian

Chiar il vezi pe Huidu cu permisul suspendat pe viata ? Nu a facut nici macar puscarie ca a omorat oameni..

un muc

sper ca pe măsură ce tehnica se dezvoltă să se bage monitorizarea prin gps pe toate mașinile. ai mers cu 70 in zonă de 50, primești avertisment. ai mers și a 2a oară, amendat cu x% din salariul anual. a 3a oară, carnet suspendat pe x luni. la fel și cu parcarea: ai parcat unde nu trebuia, te ardem.