Articole despre: Romania

ca la noi

De ce am continua să fim corecți față de stat?

Citeam azi cu amărăciune articolul din Ziarul Financiar care prezintă o realitate deloc senină și un viitor oarecum sumbru care se prefigurează pentru noi ca națiune în deceniile ce vor urma. Discrepanța salariilor, interesul din ce în ce mai scăzut pentru școală din partea elevilor, pentru performanță din partea dascălilor și lipsa totală de viziune… [mai mult]

soso

noi gramada suntem corecti cu maruntisi astia cativa bogatani vor da 2-3 tunuri si au facut paguba de 10 ori cat noi … nu mai merge asa

ca la noi

România, ţară bananieră!

Citeam un articol despre modificările care se doresc a fi făcute codului rutier: amenzi mai mari, perioadă scurtă de circulaţie cu maşini înmatriculate în alte state şi modificarea perioadei de suspendare a permisului, de la 3 la 4 luni. Articolul complet aici. Ce mi-a atras atenţia a fost însă următoarea frază: Şoferii trebuie să transmită… [mai mult]

Alin

Nu, Ianculescu, mai bine zis : ROMANIA, ACEASTA GLUMA DE TARA !!!!

IanculescuHimself

Ma mir ca nu trebuie sa trimiti dovada exclusiv cu Porumbel voiajor. Asta ca sa sustinem latura columbofila a economiei romanesti.

Politia, aceasta gluma buna permanenta.

andreiu

3 conferinţe recomandate oamenilor de online!

Pentru că online-ul capătă o amploare din ce în ce mai mare in rândul companiilor româneşti şi toată lumea încearcă sa intre cât mai puternic în piaţă, conferinţele pe tema asta devin o necesitate. De lucrul ăsta şi-a dat seama Cristi alături de cei de la Evensys cu ceva timp în urmă şi după ce… [mai mult]

Vlad

Salut Andrei, imi place foarte mult blogul tau si vreau sa stiu daca te intereseaza sa facem schimb de linkuri: http://www.ditoate.com .Eu te-am adaugat deja , si astept raspunsul tau. Multumesc anticipat.

ca la noi

Proteste homofobe la MŢR. Cine este vinovat?

Azi principalul subiect de dezbatere a fost protestul unora împotriva altora care se uitau la un film la Muzeul Ţăranului Român în cadrul evenimentului Luna LGTB, dedicat comunităţii gay. Înţeleg că în timpul filmului s-au apucat oamenii să cânte imnul, să înjure şi să blasfemieze persoanele prezente la proiecţie. Bineînţeles că fiecare tabără are versiunea… [mai mult]

rocsanab

Jandarmii erau prezenti la eveniment pentru a proteja participanții. Se știa de pe forumuri că vor exista incidente. Dar în momentul în care a apărut grupul protestatar nu au intervenit, ba chiar afirmau pe afară că ei urăsc homosexualii.
Se pare că trăim în țara lui Papură Vodă!

wtf?

Religie în şcoli cu trimişii lui Dumnezeu pe pământ, da?

De ceva vreme tot spun că aş interzice biserica ortodoxă şi aş băga la închisoare aproape tot clerul propovăduitor de cele sfinte. Motive ar fi destule: îndoctrinare, nesimţire, avarism dus la extrem, opulenţă arătată sfidător şi tot aşa. Multă lume îmi spune că sunt doar radical şi că nu am fost dus la biserică atunci… [mai mult]

finch

De la cazuri particulare ajungem sa generalizam si realitatea nu e departe. Preotul din satul parintilor mei e var cu mine, mai mare cu un an. A fost un chiulangiu notoriu tot liceul, il tot vedeam pitit pe dupa sala de sport din banca mea de langa geam. A terminat liceul pe branci de atata studiu si dupa vreo trei ani m-am intalnit cu el in tren: era student la teologie. Cultura lui se rezuma la lectura obligatorie din studentie a diferitelor carti ale unor mari invatati ortodocsi. Acuma e preot si samsar de masini, are oameni care-i aduc masini SH si le vinde mai departe, sau le ruleaza un an si apoi le vinde enoriasilor. Orice discutie cu acest om revine obsesiv la religie si citate din biblie, probabil singurul domeniu unde majoritatea oamenilor cu care discuta nu prea au argumente. Dar sa nu va inchipuiti ca in discutia cu el referirile si citatele din te miri ce pasaje din biblie au vreun scop educativ, in pilde frumos ambalate oferite ca exprimare mai eufemistica pentru prostani. Nu, alteva nu stie. E singurul mod prin care poate exprima ceva, chiar si fara sens. Ultimul tun e iluminarea exterioara cu lampi cu LED-uri (clasa izolatie IPX7 de exterior) de la Luxten a bisericii, asa de vreo 40 mii euro. Atitudinea lui se imbina perfect cu prostia si superficialitatea specific romaneasca de la tara, sau mai simplu spus: romanii au preotii si religia pe care le merita.

Nu avem nici o sansa, cu religia ortodoxa si preotii actuali vom disparea ca natie in cateva generatii. E un mister pentru mine cum am reusit sa supravietuim pana acum.

Andrei

nu e un caz izolat, trust me 🙂

ca la noi

Ce se mai întâmplă prin ţară?

La Piteşti este anunţat 112 despre o posibilă acumulare de gaz metan şi de fapt era miros de varză acră. Comic sau tragic, nu ştiu ce să spun. În Vaslui alcoolul face victime. Colaterale. România 2012: în fiecare an apar 200 de biserici noi dar la fiecare 3 zile dispare câte o şcoală. Legea compensaţiei…. [mai mult]

paul

astea is un fel de stirile de la ora 5:)

Allure

Weekend plăcut, căci de alcoolemie vor avea grijă cei în cauză 🙂

atitudini

Încă o dată, Hai România!

După ce luna trecută am stat cu sufletul aproape de sportivii români care au participat la Jocurile Olimpice, a venit vremea să strigăm din nou Hai România, hai ai noştri! Pentru că pe 29 august încep Jocurile Paralimpice, competiţie la care suntem reprezentaţi de 6 sportivi români! Nu pot să mă gândesc ce importantă este… [mai mult]

Radu Ifrim

Ai dreptate, merita sa ii incurajam! Succes!

ca la noi

Hehe…să (nu) ne facem griji pentru educaţie

După dezastrele de la Bac ne plângeam. Ba că e nasol cu profii, ba că e de naşpa cu elevii, ba că sunt de vină camerele…şi tot aşa. Din punctul meu de vedere, al omului care acum ceva ani a luat Bacu, trebuie să fii cel puţin imbecil sa nu iei măcar 5 la probele… [mai mult]

AlecsMih

In tara asta, acum nu se mai merita sa fii olimpic :))

AlecsMih

Cine vrea poate. Rupi din timpul tau si inveti, trebuie doar sa vrei 🙂