Articole despre: Romania

andreiu

Un proiect de publish independent: Abația BD

Un prieten a decis să își urmeze pasiunea și, alături de încă 4 oameni, au decis să scoată o revistă de benzi desenate, Abația, inspirată de primul volum din trilogia cu același nume, cel mai bun roman SF românesc. Dar să vedem ce zic ei despre bandă: Imaginaţi-vă o bandă desenată in care se vorbeşte… [mai mult]

wtf?

La ce e bun Eurovisionul?

Văd că începe lumea să se agite iar cu Eurovisionul. Piesele înscrise, piesele câștigătoare, presiune mare, concurență acerbă, emoțiile participanților și așa mai departe. Întrebarea e: cui și de ce i-ar păsa? E un concurs de mâna a 3a, cu artiști reciclați sau expirați de care n-a auzit nici dracu pe continent. Că nu o… [mai mult]

nFo

5 RON as plati pentru Anghel, Temisan, Voltaj… dar sa vina cu repertoriul < anilor 2000.

In rest, Eurovision reprezinta o tava cu sample-uri gratuite la hypermarketul muzical Europa.
Artistii romani care se zbat … vor sa castige eventuale onorarii in valuta si nu in RON 😉
(vezi Traistariu si turneul sau italian cu piesa Tornero ;))

andreiu

Jderii, dușmanii naturali ai sașilor

Mi-a picat în față clipul de mai jos, în care este o discuție absolut halucinantă despre jderi. Cam cât de mult rău poate face un jder? De unde își alimentează ura și răutatea? De ce atacă cu precădere sașii și bisericile lor iar pe cele ale ortodoxe nu? Cum pot fi ei opriți? Întrebări al… [mai mult]

scurte

Bucureşti: singurul oraş din România.

M-am uitat sâmbătă la Digicult pe Digi 24 şi am rămas în cap cu o expresie spusă de Şerban Alexandrescu( născut şi crescut în Baia Mare) : „Atât cât se poate întâmpla în România, mai degrabă se întâmplă în Bucureşti!”. Şi da, cred cu tărie că Bucureştiul e singurul oraş care poate oferi orice oricui… [mai mult]

Marius

Avem câteva astfel de locuri și prin Cluj, dar am înțeles mesajul. Varietatea e cu mult mai mare în capitală. Pentru unii, e potrivit, dar eu nu aș putea să mă obișnuiesc cu haosul despre care vorbești, oricât de spectaculos l-ar putea considera unii.

Andrei

@2peu77 un loc unde sa mananci la 3 jumate dimineata ( nu fast-food), un loc unde sa bei o bere la 4 dimineata ( nu magazin nonstop)

atitudini

Despre "fraţii noştri de peste Prut". Scurt

Trecem peste faptul că în Moldova trebuie să intrăm doar cu paşaportul, ceea ce e mai mult decât scandalos. Fraţi, fraţi, dar mai subţire cu accesul la ei în ţară, că doar nu sunt la fel de proşti ca sârbii sau islandezii, să primească pe oricine acolo. Mie mi se pare că e doar o… [mai mult]

haivas

http://www.mfa.gov.md/visa-eu/ moldovenii pot merge in UE fara vize. Invers, nu stiu.

Andrei

@arhi cand dam o fuga pana in Moldova? si sa incerci sa intri cu buletinul

ca la noi

De ce provincia nu are concerte mari cu vedete internaționale?

O dată la un an, clujenii se inflamează și încep să transpire entuziasm la același! anunț că va concerta Robbie Williams la ei, în premieră pentru România. Nu are rost să mai amintesc de comentariile alea idioate care apar la adresa altor locuitori ai patriei, de prin alte regiuni, pentru că nu își au rostul… [mai mult]

Irina Bărăgoi

O să dea Robbie Williams concert la Cluj-Napoca când o să ia DiCaprio un Oscar.

Adi

Las’ ca se uneste Braila cu Galatiul si se schimba tot! Hã-hã!

atitudini

Eu nu mă simt vinovat cu nimic pentru circul politic

Circula de vreo 2 zile un articol de pe Ziarul Financiar care critică pedant populația României pentru situația în care s-a ajuns, cu Ponta pe post de prim-ministru și donșoara Predescu, absolventă de Harvard, sacrificată de antemenționatul pe altarul cotrocenilor. Și se spune acolo că suntem cu toții vinovați pentru că nu luăm atitudine și… [mai mult]

alin

Niciun roman nu se simte vinovat. Al dracu, ce ingeri suntem toti !!

IQ

E pacat, ca esti tanar si n-ar trebui sa porti sechelele comunismului (aveai 3 ani la revolutie, nu?) dar totusi te cramponezi in obsesia asta. Nu siu de unde ti se trage, de la parinti poate, sau de la mediul in care ai trait. Dar incearca sa te distantezi un pic, sa renunti la ura si resentimente si sa vezi situatia clar, fara ochelari de cal.

Comunismul s-a terminat demult. Sau macar cel oficial s-a terminat. A da, ca fostii securisti sunt inca bine fixati in sistem (ei si urmasii lor) si au chiar functii de conducere, asta e alta mancare de peste. Cat despre Iliescu si tovarasii lui, a fost o perioada de neocomunism pe care unii analisti o considera chiar necesara ca perioada de tranzitie intre comunism si democratie, altfel trecerea direct de la comunism la democratie ar fi fost prea brusca si or nu s-ar fi putut face, or ar fi fost un soc destul de mare pentru populatie si tot ce inseamna organizarea politica si economica a unei tari. In fine, ideea asta ramane de dezbatut…

Dar poporul, cel format din oameni ca tine, cel care teoretic detine puterea (parca asa era intr-o democratie) ce-a pazit? Lasa epoca lui Iliescu. DUPA asta. Pe cine a votat, cum a votat? Ii mai poti acuza de reminescente de comunism? De ce au facut alegerile pe care le-au facut? Daca n-au avut cu cine vota (si au ales raul cel mai mic) de ce nu au crescut un om care sa poata fi votat? Omul ala puteai sa fii tu. Ai 28 de ani, deci esti destul de copt si ar trebui sa fii lasat in spate fantoma comunismului. De ce nu exista unul ca tine ca sa-l putem vota?

Stii de ce? Pentru ca tu nu-ti asumi responsabilitatea. Ca un copil de gradinita, spui „NU E VINA MEA”. Ba cu viclenie ii bagi si pe altii in oala cu tine, ca sa fiti mai multi: „NU e vina noastra.”

Bine. Nu e vina ta. Nu e nici a mea. Desi am votat si eu, ca si tine, in ultimii 10-14 ani. Si cu toate eforturile noastre, uite ca nu se schimba nimic. ‘tu-i mama ma-sii! Dar nu e vina noastra. Noi ne-am facut datoria!

scurte

De mâine, pe stadion la IRB Nations Cup

Mâine începe a 8a ediție a IRB Nations Cup la rugby. Stejarii noștri debutează în competiție în meciul împotriva selecționatei din Uruguay, echipă care nu țin minte să ne fi bătut vreodată. IRB Nations Cup e o competiție care mie îmi place foarte tare și la care merită să mergeți cu toții, chiar dacă azi… [mai mult]

alioja

A inceput Cupa mondiala la fotbal si tu vrei sa mergem la rugby?

😛

Adi

Se dă și la TV?

muzici

Nostalgii: Implant pentru refuz

Una din trupele preferate prin vremea liceului pe care o mai ascult cu drag din când în când și acum. Încă mai am casete acasă cu ei, copiate de pe la alții, cumpărate cu bani din alocație sau combinate  prin cartier. Din ’95 prin muzica românească, formați la Timșoara. Cu Freaky solist, pe care ar… [mai mult]

Andrei

unde au? lol, legea atractiei

matei

Atunci ne vedem vineri la concert 🙂

atitudini

Români cu care ne mândrim

Mai avem și oameni pentru care trebuie să ne bucurăm că reușesc să facă ce visează, că au vise și trag tare să și le îndeplinească. Și aici vorbim de Adrian Fako și Tiberiu Pintilie, doi băieți care pleacă pe 4 aprilie spre Nepal și speră să cucerească Everestul.   Îmi plac în primul rând… [mai mult]