andreiu

Câteva chestii mișto (2)

Pentru că primul articol de genul ăsta a avut succes, am zis să îi mai dau o șansă și mai fac aici un rezumat de chestii mișto pe care le-am descoperit în ultima vreme. Mișto sau utile, veți vedea. Un vlog nou de găteală. Gabriel a început cu bucătăreala la mișto, făcând niște live-uri din… [mai mult]

andreiu

Nu scapă nimeni

Asta e ultima chestie pe care o zic despre Covid și oameni, de acum mă voi preocupa doar să mă protejez pe mine și familia mea. In rest, suntem fiecare pe cont propriu. Virusul e real, e un silent killer și începe să se apropie. Îl simți, îl vezi prin apropiere, lovește în oameni pe… [mai mult]

Alex

Deconectandu-ma de realitatea pe care o trăiesc eu, concentrandu-ma strict pe mesajul tau, as putea trage concluzia că virusul a afectat deja o vasta majoritate a populației și că mortalitatea ar fi peste 50%. Cred în virus, înțeleg ca mor oameni indiferent de starea de sănătate, de statul social și material, dar nu vad de unde panica asta, nu voi intra in cifre, analize statistice, etc. Îți recomand să studiezi politica de prevenire a unor state civilizate, de exemplu Norvegia.

Rilache

Privește partea bună: se eliberează slujbe, joburi, pentru cei rămași neangajați.

andreiu

Cum ar trebui procedat?

Ieri, undeva în Popești Leordeni, la coadă la Ciotoianu. Distanțare, lume civilizată, așteptam cu toții comenzile, fiecare cu ale lui. La aceeași coadă un tip, cam pe la 30 de ani, cu o fetiță de vreo 2 ani și un pic, frumoasă foc, simpatică maxim. La un moment dat copila se mișcă pe lângă tricicleta… [mai mult]

J

cred ca noi, toti parintii, indiferent de nivel educatie sau inteligenta avem poate candva momente grele fata de copii.

unii poate doar o grimasa sau o raceala de o secunda altii, ca bolovanul ala, pierdut tot cumpatul.

sper doar ca seara, in liniste, pana si bolovanul are un moment de reflectie si-i da o lacrima pe obraz, macar regreta daca nu si invata ceva.

parinte nimeni sa fie fara scoala, examen, dosar cu sina, asigurare, psiholog, vizite regulate la domiciliu in control.

la masina am ajuns sa avem casco, legi, examene si e doar o bucata de fier.

andreiu

Tehnologia ne-a ținut conectați

Să ne imaginăm viața noastră din istoria recentă, a ultimilor 4 luni fără tehnologie. Fără fibră optică, fără 4G, fără zoom, fără whatsapp, fără fintech, fără bringo sau glovo, fără netflix sau hbogo.  Ar fi fost cam trist, nu? Și nici nu prea am fi putut să muncim, efectiv, de acasă, eventual ne pierdeam job-urile… [mai mult]

andreiu

#salvațiorice

Acum foarte mulți ani, prin 2000 și un pic, un nene bine intenționat, Mircea Toma, pe numele lui, s-a pus pe făcut o campanie națională care spunea Salvați Vama Veche, de betoane, de business, de mercerii economici, etc. Să rămână Vama așa cum e. Vedem cu toții cum e acum Vama, 20 de ani mai… [mai mult]

Pyro

De-asta i-am zis sa dea pe mail.

Cosmin

Nu esti #influencer adevarat daca nu pui pe insta toate locurile cool de care n-a auzit pulimea.

andreiu

Un mediu scăpat de sub control

Vorbesc din ce în ce mai des cu oameni care refuză interacțiunea pe internet, chiar și să mai stea pe rețelele de socializare, din cauza agresivității care a crescut la cote alarmante. Oameni profesioniști în domeniul lor de activitate, oameni care ar ști foarte bine despre ce vorbesc, refuză orice contact sau interacțiune pe internet… [mai mult]

pmk

Eu nu știu in ce lume ați trăit voi pana acum de vreți control pe internet. Modul în care clamati cenzura mi se pare repugnant. Move to china little commies

andrei

de acord cu tine. login pe baza de id

andreiu

Despre slăbit și alți demoni. Mituri

Pentru că a ieșit cu miștocăreală la postarea în care anunțam că merg la sală, omul care se ocupă să mă educe în direcția asta, adică Florin Lixandru, de aici, a zis că se apucă să demitizeze din chestiile care circulă online. Buna, revin mai jos cu detaliile de care vorbeam 1. Grasimea viscerala. De… [mai mult]

andreiu

Observații din trafic

Am fost în week-end la mare cu pitica, am fugit la Eforie Sud pentru 30 de ore, ne-am bălăcit, ne-am scufundat, am făcut ca toate maimuțele și am venit acasă. Ca paranteză, toată stațiunea aia ( oraș, mă rog) mirosea a tei. Ceva incredibil, mai ales noaptea, când adia și vântul, ca din povești. Nici… [mai mult]