Două lucruri simple din HR
Dacă aș fi parte dintr-o companie care se chinuie să angajeze un om pe o poziție de 3 ani și nu gasim pe nimeni, sau văd că pleacă și al 4lea om după prima lună de probă aș face următoarele două lucruri simple: aș întreba colegele de la HR ce concluzii au tras din exit-interview-urile… [mai mult]
F.
Poveste reala de la un job anterior
De cand am anuntat ca plec, diversi mangeri si mangerasi pe linie directa au venit sa intrebe „pleci din cauza lui X, nu? ” (X fiind seful meu direct, personaj deosebit de toxic). Si managerii la fel de toxici ca el, toledandu-i comportamentul si incercand sa foloseasca plecarea mea si a altor colegi doar ca sa puna presiune pe ala.
Si HR ul la fel m-a intrebat „Pleci din cauza lui X?”.
Toti au primit acelasi raspuns – „nu mai sunt pe aceeasi linie cu mentalitatea companiei”.
Stiau despre ce e vorba si n-au facut nimic.
Managerul respectiv cred ca a plecat singur la un moment dat. Cand am inchis usa, am vrut sa las in spate totul.