andreiu

Două lucruri simple din HR

Dacă aș fi parte dintr-o companie care se chinuie să angajeze un om pe o poziție de 3 ani și nu gasim pe nimeni, sau văd că pleacă și al 4lea om după prima lună de probă aș face următoarele două lucruri simple: aș întreba colegele de la HR ce concluzii au tras din exit-interview-urile… [mai mult]

F.

Poveste reala de la un job anterior
De cand am anuntat ca plec, diversi mangeri si mangerasi pe linie directa au venit sa intrebe „pleci din cauza lui X, nu? ” (X fiind seful meu direct, personaj deosebit de toxic). Si managerii la fel de toxici ca el, toledandu-i comportamentul si incercand sa foloseasca plecarea mea si a altor colegi doar ca sa puna presiune pe ala.
Si HR ul la fel m-a intrebat „Pleci din cauza lui X?”.

Toti au primit acelasi raspuns – „nu mai sunt pe aceeasi linie cu mentalitatea companiei”.
Stiau despre ce e vorba si n-au facut nimic.
Managerul respectiv cred ca a plecat singur la un moment dat. Cand am inchis usa, am vrut sa las in spate totul.

andreiu

De acum avem George și pentru business

O veste pe care o așteptam de mult, având în vedere relația mea cu George pe persoană fizică. Adică zero interacțiune umană, totul făcut din aplicație și din canapeaua de acasă. Procedura și fluxul rămân neschimbate la persoană juridică, aplici online, nu te duci cu nici o hârtie nicăieri, primești cardul prin curier, acasă sau… [mai mult]

andreiu

Toate liniile sunt ocupate.

Vă rugăm așteptați pentru preluarea apelului. Apelul dumneavoastră este foarte important pentru noi! Și aici începe ipocrizia unei companii, atenția pe care o acordă interacțiunii cu clientul și calitatea suportului pe care aceasta îl oferă clienților săi. Așa arată eșecul unei politici bune de HR, așa îți dai seama cât de subcapacitat este sistemul de… [mai mult]

andreiu

Deconectarea oamenilor de marketing

Observ un trend foarte periculos, în rândul oamenilor de marketing: deconectarea de la enviroment. Manageri de marketing, brand manageri, digital manageri, social media manageri, indiferent de titulatură, se laudă cu renunțarea la platformele unde, teoretic, își promovează produsul/brandul. Nu pot să mă întreb, în sinea mea, de calitatea actului de publicitate, dacă principalul ordonator și… [mai mult]

Melanie

Pentru site-uri de tip wordpress majoritatea recomanda un host dedicat wp. La rezultate nu este o asa mare diferenta intre ele.

andrei

Absolut

andreiu

Avem, în sfârșit, un bilet unic de transport în comun în București – Ilfov

Iată cum arată epoca modernă și în România și cât costă un abonament metropolitan, zilnic, lunar sau anual. Noul sistem tarifar unitar cuprinde următoarele oferte comerciale pentru zona metropolitană București – Ilfov: Abonamente metropolitane integrate cu metroul și trenul (Suprafață + Metrou + Tren – Gara de Nord – Aeroport Otopeni)•  card călătorie turist 24… [mai mult]

andreiu

Reclamele outdoor făcute la mișto

Ieri stând în trafic îmi sare în ochi reclama de mai jos Și zic….hmmm, interesant. O fi vreo soluție de CRM, vreo platformă de E-commerce, hai sa vedem. Și intru pe www.odoo.ro, pentru că reclama este în limba română și putem presupune că nu am 15 ani de experiență cu digitalul și sunt un antreprenor… [mai mult]

Maria

Odoo este o platforma facuta in Belgia, daca nu ma înșel, si sunt prezenti in mai multe tari prin firme partenere. Cel mai probabil, de una dintre aceste firme e facuta reclama si poate pe principiul „hai sa facem si noi ceva ca sa vada compania-mama” „sa fie acolo” …. Odoo iti permite faci destule dintr-un singur „panou de comanda”, il folosesc la munca, dar mie nu îmi place si nici nu l-as folosi daca nu ar trebui. Cam prea complicat pentru gustul meu. 🙂

liliput

Chestii care trec fără să ne dăm seama când

Ca să dau și un pic de curaj celor care sunt părinți de curând și li se pare că e totul foarte greu și că perioadele complicate nu vor trece niciodată, las aici o listă de situații pline de îngrijorare sau spaime care nu credeam că vor trece și despre care acum nu știu când… [mai mult]

Rahela

Și apoi e greu pe la 6-7 ani când, se pare, vezi cum o să fie la adolescență și apoi vine adolescența. Succes! Și mie cu adolescentul din dotare.
Dar e frumos. Tare frumos. ♥️

andreea

Inseamna ca eu sunt mega norocoasa 🙂 Bebe care nu a avut colici, care doarme noaptea intreaga de la 2 luni 🙂 Acum are 5 luni si totul e mult mai bine decat am sperat.

andreiu

Niște statistici triste și o acțiune bună

România deja se afla pe ultimul loc la lectură în Uniunea Europeană, însă pandemia a dus la adâncirea decalajelor educaționale din societate. În România, cel puțin 1 din 4 copii nu are acces la cărți, iar în mediul rural nu există librării. Se estimează că în contextul crizei COVID-19 rata de analfabetism funcțional în rândul… [mai mult]

andrei

primit mesajul, dam mai departe, ca am pile

SAM

Ok, si fara cont nu se poate. Am vrut sa donez, dar vor sa-mi fac obligatoriu cont. Donatiile ar trebui sa fie cat mai simple.

andreiu

freshful se alătură programului Banca pentru Alimente

Ca notă personală, Banca pentru Alimente este un program foarte mișto, din păcate prea puțin popular și slab mediatizat pe la noi prin ogradă. Dar foarte util, pentru că atinge două subiecte importante: îi ajută pe cei în nevoie și temperează risipa de produse alimentare sau de iginenă personală. Revenind, freshful se alătură acestui program… [mai mult]