andreiu

Niște metode de apărare împotriva putiniștilor

Avem două sinteze ale propagandei ruse care se difuzează prin mediile online de la noi, realizate foarte bine de Tudor și de Cristi. Mai apar versiuni soft de genul celor enunțate de Cristina Ich și Corina Băcanu, care, din pură coincidență, a făcut și campanie intensă pentru Yango, la vremea ei. Când vă confruntați cu… [mai mult]

urweiss

boss, cum le-am zis si lui antonelro si danc (alti troli trumptarzi care mai bantuie pe la zoso) – e trist, trist rau daca nu te plateste nimeni pt ce faci. daca tot mananci maro, macar sa iasa banu’ cash

ValentinP

adică, fac – dar de fapt nu fac. ce fel de propagandă e aia? tu ai plăti așa ceva? haha. vezi că e un articol bun pe romaniacurata.ro: „Propaganda antirusă de la noi e atât de ostentativ penibilă încât n-aș exclude să fie propagandă rusă”. merită citit, dacă ai timp. numai bine.

andreiu

Innovation Labs lansează cea de a 10-a ediție a programului de pre-accelerare pentru start-up-uri tech!

Innovation Labs, cel mai longeviv program universitar de pre-accelerare pentru start-up-uri tehnice și mentorat pentru tineri antreprenori, studenți și cercetători – lansat în 2013 în cadrul Universității Politehnica din București – invită pasionații de tehnologie și inovare digitală să participe la etapa de selecție pentru intrarea în program, desfășurată în luna martie. Această selecție presupune… [mai mult]

andreiu

Pentru viitorii studenți: Cât te costă să studiezi în străinătate?

Tinerii români continuă să aleagă studiile în străinătate și nu se lasă descurajați de pandemie sau de Brexit. Conform FINS, instituție financiară nebancară, ce oferă credite pentru tinerii care vor să plece la studii de licență sau masterat în Europa, cererile de finanțare a studiilor în străinătate s-au dublat comparativ cu ultimii doi ani. Olanda,… [mai mult]

Gabriela

Foarte utila analiza.

O sugestie – introduceti si Ungaria.
10% din copiii acestei tari sunt vorbitori nativi de limba maghiara, poate, macar 1/3 din ei aleg sa studieze in Ungaria.

Multumesc inca o data pt analiza!

andreiu

Mic tratat de HR: Cum să nu recrutezi

Primesc des mesaje cum este cel de mai jos Pe toate, absolut toate, le refuz sau le ignor. Din punctul meu de vedere, dacă aplic eu la un job, ești îndreptățit să-mi ceri toate dovezile, tot portofoliu, toate recomandările din lume. Pentru că e clar că dacă aplic eu, îmi depun candidatura, îmi manifest intenția… [mai mult]

andreiu

Memento pentru 2024

Urmăresc cu intensă atenție ce se întâmplă prin zona noastră, cu războiul din Ucraina versus Rusia. Cu informațiile la secundă este Cetin, intrați acolo și aflați mereu chestiile noi, update-uri pe care le vedeți peste 3 ore la televizor sau în presă. Urmărim cam aceleași feeduri de informare, pe twitter, reddit, discord și telegram și… [mai mult]

andreiu

Neliniște

Asta simt acum, pentru că mâine poate veni peste noi. E clar că omul e smintit și îl doare în cot de NATO și de UE. E frustrant pentru că nu e nimeni în stare să-l oprească, diplomația nu funcționează. E frustrant petnru că politicienii din Europa sunt în buzunarul nebunului, a avut grijă să-și… [mai mult]

Ali

Eu am plecat deja, asa ca nelinistea-i ceva mai mica, dar tot exista. Pentru mine au fost suficiente metehnele guvernantilor si societatii din Romania, care nu se vor schimba prea curand. Daca ajuta cu ceva, de luat de la 0 se poate (sotia si-a schimbat complet cariera, si a iesit bine). Iar copilul are parte de educatie si oportunitati de dezvoltare excelente, la ani-lumina fata de ce i-ar fi oferit Romania. Ca abordare a deciziei ne-am zis ca o sa fie un experiment si daca nu ne place putem oricand sa ne intoarcem. Din fericire, experimentul a avut succes si la 9 ani de la emigrare inca nu simtim nicio dorinta de a ne intoarce.

Haivas

I feel you. Nu fac nimic cu neliniștea asta.Ma uit la știri, am vorbit cu o colegă de servici din Moscova. Sunt ei(ăia normali la cap, ca noi) la fel de șocați și destul de speriați. Cică le-a zis sa nu foloseasca metroul pt a evita atacuri teroriste. Altfel, mă uit la știri, (bbc, euronews, atat) plantez rasaduri, tund copacii si SPER că o sa fie bine. Nu știu cum, dar sper! O rascoala a rusilor, isi scoate Germania capul din cur, trimit astia mai multe tancuri si avioane si ucranienii rezista mai mult de o saptamana (ceea ce ar insemna infrangerea rusiei) Habar n-am… sper la ceva. De plecat nu m-a tentat niciodata. Poate în munți, dar nici așa. 🙂