ca la noi

ca la noi

Suntem incapabili să ne asumăm greșelile

Mă gândeam la cum încercăm întotdeauna să găsim un vinovat pentru ceea ce facem sau nu facem noi. Și pentru vina pe care ar trebui să ne-o asumăm, dar preferăm să devenim ridicoli căutând vinovați de serviciu. Începând cu guvernanții. Prima lozincă a unui nou guvern instalat este să dea vina pe greaua moștenire a… [mai mult]

Malin

Scriam la un momentdat dupa alegerile locale de anul trecut fix despre greaua mostenire.

andreiu

Un segment al societății va muri: satul!

Fiind o lume a dracului de mică, soarta a făcut ca după câteva zeci de ani să mă întâlnesc în București cu nepotul vecinilor bunicilor mei din zona olteniei. Și în weekend am cerut niște poze cu casa bătrânilor, care au plecat dintre noi de ceva ani. Casa e oarecum abandonată, mă rog, e în… [mai mult]

vali

pe mine m-ar fi tentat dacă era mai aproape de mine. și da, 300km e mult, după 5 ore de condus nu mai ai chef de nimic.

soluția e aia pe care o știți: 10K casă, reparat în timp.

andrei

facem, ca nu ma doare mana. dar sa conduci intre pitesti si craiova stiu ca iti place maxim, la slatina o sa faci cale-ntoarsa

ca la noi

Începând cu câți oameni un eveniment poate fi declarat reușit?

*disclaimer: dacă nu ești din mediul online, blogger, om de comunicare sau de digital, există o șansă să te plictisești sau sa nu înțelegi nimic din articol   Citeam articolele lui Radu și Alex și n-am putut să mă abțin să nu râd. Râd pentru că problema apare public acum, la câțiva ani de când… [mai mult]

Nestian

Dar ce rai erau aia de comentau pe facebook… niste derbedei…

Malin

Eu n-am griji dinastea, pe mine nu ma cheama nimeni la evenimente si nici nu-mi contabilizeaza unicii 😀

ca la noi

Despre branduri, reclame și televiziunile unde apar

Observ zilele astea cum tot umblă petiții pe internet care cer boicotarea brandurilor care au reclame la rtv și antena 3. La primul impuls, aș zice că sunt de acord cu boicotarea lor, că susțin mizeria propagată acolo. Ca om de marketing, fac doi pași în spate și mă poziționez și de partea cealaltă a… [mai mult]

ockham

din provincie fiind imi e mai usor sa evit cateva produse decat sa fac reclamatii care ajung la cos si, oricum, companiile si publicitarii pot influenta mai usor cna-ul

Oana

Well said! Nu e treaba companiilor să monitorizeze derapajele din audiovizual! Pentru asta plătim taxe şi înființăm organisme gen CNA. Acolo trebuie să mergem, nu să asaltăm companii private să ne susțină nouă cauza.

ca la noi

Milionarii din MLM, oameni care n-ar munci o zi

Există pe planeta asta niște oameni care trăiesc din si pentru a-i țepui pe alții. Am mai scris despre ei, sunt MLM-iștii. Pentru cei neinițiați, MLM înseamnă Multi Level Marketing și e regăsit în scheme piramidale. Cu cât mai mulți fraieri ademeniți de mirajul unor bani câștigați ușor, cu atât mai bine pentru cei din… [mai mult]

Sorin

Fac MLM de 20 ani si fac treaba asta exclusiv online. Am fost invitat si la cateva prezentari Forever Living Products, dar nu mi-au placut, foloseau prea mult cuvantul cancer si asa este produsele sunt scumpe. Dupa opinia mea produsele trebuie sa fie in preturile concurentei, adica cel al magazinelor naturiste, plafare etc. Nu vreau sa fac reclama in aceasta postare si nu voi da numele companiei MLM pentru care lucrez, dar pot sa spun ca este romaneasca, produsele sunt produse in apropiere de Oradea, are cifra de afaceri anuala de vreo 15 milioane de euro, unul dintre patroni a facut parte si din echipa de la Imperiul Leilor fiind prezentat ca un om de succes din Romania. Produsele acestei companii se vand ILEGAL in farmacii si magazine naturiste, deoarece compania ofera doar factura pe persoana fizica pentru a stopa vanzarea de acest gen si pentru a ramane in zona MLM, dar exista cerere si atunci cei care au plafare si farmacii mai mici le vand, nu am habar cu le descarca in contabilitate, dar nu este treaba mea. In Romania, MLM-ul ca orice alta afacere este facuta la rupere, adica sa castig eu ceva si de restul WHO CARES? Din acest motiv si imaginea negativa, dar MLM-ul nu este nimic altceva decat o forma de marketing, care daca este facut profesionist, cu tact, inteligenta si rabdare poate aduce castiguri tuturor celor din sistem. Si in vanzarile clasice agentul de vanzari castiga X lei in timp ce directorul regional castiga X lei inmultit cu 3 sau cu 5, tot o scara ierarhica. In fine, WHAT EVER!
„Marketingul de reţea este o industrie cu o cifră de afaceri anuală de 114 miliarde de dolari. În ultimii zece ani a crescut cu 91%. La nivel mondial i se dedică peste 60 de milioane de oameni, din care 15 milioane de americani. Şi pentru o minte obişnuită aceasta reprezintă modelul comercial al secolului 21.” – Warren Buffett

Eftimie

Charles Ponzi a fost milionar din MLM.

ca la noi

”Scoatem România din UE” – pariul meu pentru 2020

O opinie am pe tema politică, e ultima pe care o scriu aici, am promis să nu mă mai implic, să nu îmi mai pese, pentru că e inutil. Cum văd eu că se vor desfășura lucrurile: PSD nu va guverna 4 ani. Le vor ajunge 2 ani jumate să prăpădească tot ce pot prăpădi,… [mai mult]

klaus

la noi cu basini gen mcv, cand ei au faptuit nasoale crunte!
Deci, mwuie UE, englezii au putut, noi de ce sa nu? Poate luam si Petromul inapoi si sa nu fim spalatorii de cururi ai basinosilor vestici,da?
Muie UE

klaus

Cine adica sa se federalizeze? Europa? Tu-ti dai seama ce ineptii poti scrie?
UE este semi-moarta, ii mai trebuie un branci sa se rostogoleasca in mormant!
Smecheria este ca vedem nemernicia, incompetenta, demagogia, talharia patronata atatia ani de asa-zisii politicieni adevarati, din Vest, care-au ruinat ideea de Uniune ! Si mai vin

ca la noi

Una despre alegeri, morală, civism și alte tâmpenii

Duminică am bătut 500 de km până la Brăila și înapoi pentru a vota. Am votat cu USR nu neapărat că m-au convins ci să le dau o șansă și altora și să nu votez cu Băsescu, că altă variantă nu aveam. Pentru cine nu știe, drumul spre Brăila trece prin județele Ialomița și Brăila…. [mai mult]

Malin

Gresesti si tu la fel cum gresesc toti care socotesc pe marginea votului. Pe cei 4 milioane din afara tarii ii puneti in oala cu aia care n-au votat cand de fapt nu-i asa. Daca te raportezi strict la Romania si nu la colegiul electoral 43 diaspora care are vreo 3,5 milioane de votanti si a dat 6 deputati (niciunul de la PSD) atunci e musai sa-i scazi din alea 18 milioane si sa te raportezi doar la 15,5 milioane. Altfel o sa dea cifrele si o sa fie mai corect.

Dart

6 milioane si ceva de oameni si-au facut datoria. 3 milioane si-au bagat p*** in ea de tara si pe alte 11 milioane i-a durut in p***

ca la noi

UPDATE! Cu scuzele de rigoare | Campania unui minister ticălos. Al sănătății

Am vorbit duminică, la ora 20:00 chiar cu ministrul Vlad Voiculescu, care m-a asigurat și mi-a arătat concret că vaccinurile există, dar din motive necunoscute nu ajung la pacienți, respectiv la copii. M-a suprins foarte plăcut implicarea și determinarea de a face lumină în această situație și după discuție am rămas cu asta: Când lipsește… [mai mult]

Rent a car Bucuresti

Din pacate in Romania este mai usor sa dam din umeri decat sa gasim solutii, daca nici copii nu beneficiaza de un sistem sanitar ce sa mai vorbim de persoanele in varsta.

Cvnt

Copilul meu a primit vaccinul BCG, ăla care se face în spital, abia la 6 luni. Nu am reușit să-l găsesc nicăieri pe piață și nici să-l aduc din străinătate în condiții corecte.

ca la noi

Mi-aș dori să fiu George Soroș. Măcar o zi!

Probabil a auzit toată lumea despre cum Soroș are un plan malefic prin care vrea să distrugă România și românii, prin diverse metode, de la Iohannis la ultimul bețiv de la Botoșani. Cine este el? Să vedem ce zice pă net ( așa zice Badea, combatant anti Soroș) George Soros (/ˈsɔːroʊs/[5] or /ˈsɔːrɒs/; Hungarian: Soros… [mai mult]

salal

Hai că e nevoie de un Gică Contra pe aici. Presupun că ştie toată lumea că George Soros e condamnat pentru insider trading, nu? Cum ar veni un „penal”, ceea ce Ponta încă nu este.

Dart

Hai treaca-mearga… but no „Botoșani țuica” for you

ca la noi

Cum ne aruncă statul copiii în brațele homeschooling-ului?

A circulat zilele trecute pe internet o imagine surprinsă dintr-un manual care, cumva, induc noțiunile de rasism și xenofobie în rândul celor mici. Mie îmi e greu să cred că a fost o simplă scăpare, dacă ne amintim chestiile alea absolut oribile din manualele de religie, care spuneau tot felul de tâmpenii, că mori dacă… [mai mult]

Anca

Exagerezi putin cu greutatea ghiozdanelor 🙂
„Retinerea aberatiilor” are un rol important si crede-ma, nu o spun doar de dragul de a te contrazice.

Tudor

Cand scoala ne ia copiii de dimineata, ii obliga sa care ghiozdane de peste 13 kg, ii obliga sa stea in banci inadaptate inaltimii, ii obliga sa retina aberatii de care nu vor avea nevoie niciodata si le da teme pentru acasa ca’s mai ocupati ca noi … parca inceteaza sa-mi fie partener si devine inamic.