Fiecare zi petrecută în România este un motiv în plus pentru a pleca de aici. Definitiv
Am mai scris aici că cea mai grea parte din toată experiența de părinte este interacțiunea cu sistemul, un sistem greu, căruia i se rupe de tine și care încearcă mai degrabă să te facă să te lipsești decât să te ajute. Cu precădere vorbim despre sistemul sanitar, care ar trebui să reprezinte un pilon… [mai mult]
Alexandru
Eu locuiesc in Franta si abia astept sa dobandesc cetatenia franceza (dosarul e in lucru). Imediat dupa aceea voi renunta cu graba la cetatenia romana. Am constatat ca nu doar clasa politica e putreda ci si relatia intre oameni e precara. Eu aici ma simt mai respectat, ca strain, decat in propria tara, credeti-ma. Mai merg anual in tara si e aceeasi atmosfera: vanzatoare care arunca painea pe masa, vanzatoare care te pandesc printre rafturi intr-un mod evident si deloc discret, la primarie daca ai vreo problema… te umilesc si apoi te rezolva…. Mi-e scarba. Hai eliberare!!!!!! (hai cetatenie franceza) 🙂 Romanii mi-s dragi, dar putini sunt aceea. Imi pare rau….