ca la noi

ca la noi

Fiecare zi petrecută în România este un motiv în plus pentru a pleca de aici. Definitiv

Am mai scris aici că cea mai grea parte din toată experiența de părinte este interacțiunea cu sistemul, un sistem greu, căruia i se rupe de tine și care încearcă mai degrabă să te facă să te lipsești decât să te ajute. Cu precădere vorbim despre sistemul sanitar, care ar trebui să reprezinte un pilon… [mai mult]

Alexandru

Eu locuiesc in Franta si abia astept sa dobandesc cetatenia franceza (dosarul e in lucru). Imediat dupa aceea voi renunta cu graba la cetatenia romana. Am constatat ca nu doar clasa politica e putreda ci si relatia intre oameni e precara. Eu aici ma simt mai respectat, ca strain, decat in propria tara, credeti-ma. Mai merg anual in tara si e aceeasi atmosfera: vanzatoare care arunca painea pe masa, vanzatoare care te pandesc printre rafturi intr-un mod evident si deloc discret, la primarie daca ai vreo problema… te umilesc si apoi te rezolva…. Mi-e scarba. Hai eliberare!!!!!! (hai cetatenie franceza) 🙂 Romanii mi-s dragi, dar putini sunt aceea. Imi pare rau….

Gabriela

iui, eu inca n-am copii si se intampla aproape in fiecare zi ceva sa ma faca sa-mi doresc sa plec. felicitari pentru perseverenta aici, amandurora 🙂

ca la noi

La plajă în parc. Momentele dizgrațioase ale plimbării în aer liber

De când a dat căldura afară s-a populat parcul IOR cu cetățeni nu neapărat tineri, care fac plajă prin parc. Un peisaj complet dizgrațios, nu ai cum trece pe acolo fără să ți se ridice un pic părul pe mână. Cetățeni care probabil sunt tolerați acolo făcând parte din bazinul electoral al primarului Negoiță. Deși… [mai mult]

gigi

Andrei, faci comparatii absolut idioate !

ca la noi

Bucureștiul nimănui. Mai ales noaptea

Lângă blocul nostru este un părculeț destul de mișto, mai ales de ieșit ziua cu copilul, de stat seara la o poveste când e mai răcoare, o oază de liniște și un pic de verdeață într-o mare de betoane. Foarte util pentru bătrâni și pentru copii, totodată. Parculețul ăsta se închide teoretic la 11 seara… [mai mult]

Razvan

Cat de departe sunt de bloc? Niste pungi cu apa, sau baloane pline cu ulei si se lecuiesc.

vio

aoleu, tataie

ca la noi

Apologia analfabetismului funcțional: personalități franceze care n-au luat bacul!

Cei de la Digi24 au un amplu material despre personalități franceze care n-au luat bacalaureatul și totuși au reușit. Printre nume găsim Sebastian Leob, Zidane, Depardieu sau Vanessa Paradis. Nimic mai frumos și mai de apreciat. Toți din listă, fără excepție, sunt cazuri de succes, care au reușit să intre în istorie pentru activitatea în… [mai mult]

Malin

Eu nu inteleg o chestie din abordarea astora. Toti cei enumerati au excelat in sport sau arta unde e nevoie de talent si vointa, insa niciunul n-a excelat fara bac in domenii ce presupun un nivel de inteligenta peste medie precum inginerie, medicina etc. Asa ca zau nu stiu ce vor sa transmita cu povestea asta.

ca la noi

Ticăloșia noastră națională

Mereu când revin în țară după câteva zile petrecute prin alte tări stau și mă întreb cam până unde poate merge masochismul și indolența noastră, ca popor. În aproape toate marile orașe europene ai exemple de administrație și urbanism făcute cu cap. Transport, infrastructură, turism, informații pentru turiști, toate făcute atât de bine încât să… [mai mult]

Titus

Probabil ca stau prea mult cu ochii pe partenerii americani, care au cam aceleasi probleme la capitolul transport in comun / administratie publica. Din cate am vazut pana acum, doar Europa arata civilizat la capitolul transport in comun, in restul lumii variaza experientele de la inexistent la periculos.

Malin

Da cine dracu’ te pune sa te mai intorci inapoi? Pe vremea raposatului cum apucau sa treaca granita cum se faceau nevazuti toti cei care erau impotriva sistemului.

ca la noi

Nu se poate și cu pietoni și cu bicicliști în parc, în weekend.

Serios, cu tot respectul pe care îl am pentru bicicliști, sunt de părere că în zilele de weekend nu au ce căuta în parcuri. Având parcul IOR la 10 minute de mers pe jos, ieșim destul de des acolo la plimbare. Ori cu câine, ori cu copil, ori cu amândoi. În cursul săptămânii este ok,… [mai mult]

nnnx

Aleile parcurilor sunt pentru pietoni.100%.Nu pentru biciclete care sunt mijloace rutiere.

CarsOnTheWeb

Alei mai mari mi-e greu ca vom avea. interzicerea bicicletelor in weekend pare o idee mai drastica dar totusi singura solutie fezabila

ca la noi

Ai angaja pe cineva care „a făcut ceva meditații de marketing”?

Guest post scris de un cititor fidel al andreicismaru.ro Tot văd reclame pe Facebook (aproape că mă simt și prost dacă sunt target de ele) pentru diferite cursurile cu zero plus valoare pentru orice om normal. Genul acela de cursuri care îți promit că faci milioane de dolari în câteva zile de scris pe blog… [mai mult]

Malin

Right esti sigur sigur ca eu ma refeream la un lucru anume? Sau ca problema cu SSL-ul e de la configurare profesionistule? Sau ca SSL-ul tine de gestionarea si intretinerea severelor si retelelor? Ah si apropo de unde atata lasitate zmeule? De ce nu postezi cu numele sau e soarele prea puternic prin Barcelona si nu gasesti tastele?
Anyways, pentru cultura ta generala SSL-ul era expirat pentru ca scriptul Let’s Encrypt a dat rateu la renewal. L-am reinnoit ca sa poti sa dormi linistit noptile.

furtuna

Tu nu esti in stare sa configurezi un amarat de certificat SSL pe domeniul ala dar oferi ‘Gestión y mantenimiento de servidores y redes’? Cabron, fuera!

ca la noi

Grădină zoologică și mileuri pe copaci în parcul IOR

Am fost eu ieri cu pitica la o plimbare mică și am dat, în 10 minute, de o masă de oameni care se holbau la niște păuni băgați într-un țarc și de o zonă cu bănci, copaci și coșuri de gunoi împodobite cu mileuri. Sau cel puțin așa păreau a fi. Acum poate sunt eu… [mai mult]

CarsOnTheWeb

Paunii i-am vazut, trebuie sa ma duc sa vad si mileurile :))

Haivas

În loc să vopsească mizeria aia de bancă i-au pus petice? Arată ca naiba!

ca la noi

Masacrările industriei. Azi, influencerii

Din când în când avem meteahna de a prinde un cuvânt de undeva din zbor și a-l masacra pe ăla până îl golim de sens și de rost. Apoi îi dăm drumul din mâini și ne vedem de ale noastre. Acum 6 ani scriam despre cuvântul „proiect”.  S-a ales praful de el. Toate tâmpeniile erau proiecte…. [mai mult]

Sebastian-Radu.ro

Influencerul e ala care se duce la toti cititorii, din usa in usa, si le spune: aveti un minut sa vorbim despre ultimul meu articol de pe blog?

Reka

Pentru agențiile de mkt/digital/etc care vor să dea bine în ochii clienților cu backlink-uri / social mentions / ambasadori / etc, această agenție este ca mâna lu’ Dumnezo. Pentru cei care și caută rezultate, conversii, ROI, etc, este, din punctul meu de vedere, o mizerie, care își are cele 15 de glorie până se prinde lumea.

ca la noi

O temă actuală: câinele trebuie băgat la întreținere? Păreri?

Pentru că am terminat toate problemele care erau de rezolvat, a ieșit la părerit public ideea că cei ce au câini și stau la bloc trebuie să plătească întreținere. Nu știu de unde și de ce, dar se discută intens, în multe medii. Eu aleg să râd la auzul chestiilor astea, pentru că sunt (… [mai mult]

Vlad

@Iulia – hai totusi sa nu comparam oamenii cu animalele. Topicul este despre caini. Kinderii se trec la intretinere.

@Aura – cei de la parter nu platesc liftul. E doar un exemplu.
Faza cu daca nu iti convine muta-te la casa… Totusi tindem spre a ne civiliza. Chiar topicul asta este despre civilizatie. In fine, fiecare cu legea lui.

Dojo

Era o babaciune la mine in zona care mai ca nu a picat in dinti de incantata ca poate ne baga astia sa platim suplimentar la intretinere. I-am replicat ca, daca, trebuie, dau cativa lei in plus, pentru ca probabil nu isi imagineaza cat costa sa tii un caine de aproape 40 de kile si sa-l hranesti. ma doare exact in dos de aia cativa lei ai lor, sa-si ia coliva din ei.