ca la noi

ca la noi

Fracturi de logică cu resursele umane

Una peste alta e nasol în piață, văd o mulțime de joburi, primesc eu super multe cereri de recomandat oameni, e cam trist. Cine e bun deja e undeva bine, cine vrea să învețe și să performeze deja și-a găsit locul, au rămas pe afară ăia care nici cu munca nu prea, nici cu salariu… [mai mult]

Pluto

Pentru ambele parti.

Pe de o parte angajatorii pierd oameni valorosi din cauza unei prostii si dupa aia nu pot gasi pe cineva care sa ii inlocuiasca. Pe de alta parte angajatii care uneori chiar se ataseaza de proiectul unde lucreaza, se imprietenesc cu ceilalti colegi, etc.

Din pacate job hopping-ul este o chestie intalnita mult prea des la noi, dar este una din putinele metode de a primi un salariu mai ok.

Aurelian

Nu inteleg pentru cine e trist.
Pt angajatori sau pt angajati?

ca la noi

Ce fac românii cu atât ulei?

Am reușit sărbătorile astea să dau doar de două ori în Auchan, una pentru că am stat destul de mult la părinți în provincie și a doua pentru că ne-am calculat destul de bine necesarul de chestii. In ambele situații nu am putut sa nu remarc coșurile pline cu ulei ale românilor. Sticle, baxuri, bidoane… [mai mult]

Blackangel

Cum ce? Maioneza. Vinete. Icre. Prajeli, prajeli, prajeli.

Marius

Cozonac, prajituri? 🙂 Cam acolo intra mult, multtt ulei.

ca la noi

Studii care nu se fac

Ieri o nebună a aruncat o fată de 25 de ani în fața metroului. Fata, din păcate, a murit. Problema e că nebuna mai încercase o dată să arunce pe cineva în fața metroului la Costin Georgian. Prima victimă a făcut plângere la poliție, nu s-a întâmplat nimic. De ce să prevenim când putem doar… [mai mult]

TmBlog

Din pacate trebuie sa stam mereu in starea de „lupta sau fugi”.

andrei

true

ca la noi

În 7 ani memoria se șterge

Probabil ați aflat și ați văzut marele scandal cu logo-ul României pentru perioada când va deține președenția UE. Da, seamană leit cu logo-ul Bitdefender, dar dacă cei de acolo nu au o problemă, nu văd de ce ne-ar privi pe noi. Sigur, furăciunea rămâne, nimic de obiectat aici. Doar că, acum 7 ani, aveam un… [mai mult]

ca la noi

Elitismul în bula de pe internet

Nu pot să nu observ cum e al dracului de primitiv să fii suporter de echipă de fotbal. Ești un înapoiat, un redus mintal, cu aspirații mici preocupări mărunte, care nu e demn de considerațiunea și atenția preasfinților utilizatori de internet. Dar este perfect normal să te apuci să te cerți pe subiecte mult superioare… [mai mult]

imprimante etichete

bineinteles ca online-ul si tot ce presupune tehnologizare ne-a acaparat in totalitate. cred totusi ca este inevitabil

ștefan

A devenit din ce în ce mai greu să fii „tu”, să spui ce îți place sau ce nu îți place fără să apară cineva care să îți spună cum stau lucrurile de fapt și să te judece. Mulți experți în multe domenii… Zicea cineva foarte bine: „scrii ce vezi, dar vezi ce scrii!”.

ca la noi

Țara în care poate a făcut și victima ceva

Citesc de două zile poveștile de pe #metoo și se ridică părul pe mine. Mă curpinde o ură înfiorătoare, îmi vine să le rup capul tuturor ăstora care fac tot felul de chestii oribile fetelor. Groaznic. Una pentru că mă gândesc că li se pot întâmpla fetelor mele. Și e groaznic să mă gândesc că… [mai mult]

Alina

Dragut cum fix primul comentariu face victim blaming.

Malin

E cu doua taisuri chestia asta, dupa cum am scris si eu mai devreme pe subiect mi se pare ca am ajuns sa confundam hartuirea sexuala cu prostitutia consimtita pentru obtinerea vreunui beneficiu. Sunt mari diferente intre cele doua concepte.

ca la noi

Așteptările românilor

Dacă furtunile și uraganele ar avea o amprentă genetică, probabil 90% dintre ele ar proveni din România. Cei mai demanding, oamenii care își cer drepturile sus și tare peste tot, dar cei care uită cel mai rapid că un drept vine la pachet cu o obligație corelativă. Românii sunt oamenii care urăsc să intre cu 10… [mai mult]

ca la noi

Exercițiu de corectitudine politică cu fanii Simonei Halep

Ieri a pierdut Simona Halep finala de la Cincinnati. Nu comentez în nici un fel, pe mine mă bucură să văd că avem o sportivă în top 3 mondial, ceea ce este mai mult decât minunat. A pierdut, aia e, e doar un joc, viața merge înainte. Imediat după meci, s-au împărțit oamenii în două… [mai mult]

nacele

Cati bani a primit Simona de la FRH? Mai nimic spre deloc. Bravo ei .Astia stiu doar sa se mandreasca cu asemenea oameni dar sa ii ajute cat de putin nimic….

andrei

si nationala de fotbal iti scoate tie vreun ban din buzunar?

ca la noi

Exercițiu de imaginație: angajații de la ANAF obligați să munceasă la privat

Am pornit de la postarea de ieri a Adelei, care se plângea ( și ea) de modul complet nesimțit cu care funcționarii publici aleg să trateze contribuabilii, când ajung la ghișeu. Știu, există și excepții, dar peste 90% dintre oamenii de la ghișeu suferă de superioritate și autosuficiență. Relația cu cetățeanul pentru ei este un… [mai mult]

Malin

E suficient sa li se impuna lor audituri, deadline-uri si alte alea ca sa se cearna plebea.
In vest asa se practica si resultatele sunt infinit mai bune.

andrei

1823