ca la noi

ca la noi

Atenție la discursul politicienilor: tot spre est virăm și noi

Nu comentez rezultate de alegeri, ce și cum. Observ doar avântul pe care îl ia discursul anti occidental și la noi. Începem softcore, mai cu o aluzie, mai cu o chestie infiltrată în discurs, mai cu o nuanțare și, până la urmă, ajungem cu pași repezi spre discurs anti occidental, anti capitalism, anti chestii civilizate…. [mai mult]

Lucidu

PSD rulzz prin prisma tehnocracanatilor-impotenti adusi de tinerii frumosi si beliti!
Asta este realitatea.Vivat pretenia Trump&Putin!
Luptam pt. pace!

Mihail

PSD nu s-a adresat niciodată elitelor. A avut mereu același discurs: „Nu ne vindem țara!”. Și trebuie să spun că s-au ținut de cuvânt. Nu au vândut-o, au dat-o pe gratis. Sigur, contra unui comision livrat la partid.

Acest mesaj prinde la oamenii simpli, fără prea multă carte. Oameni care erau gata să iasă în 90 în stradă și să bată tot ce nu era pro-Iliescu. Oameni care nici acum nu înțeleg de ce a fost închisă fabrica unde lucrau…

ca la noi

Cândva era mișto să fii bărbat

Articolul este un guest post al unui cititor fidel, care a dorit să rămână anonim. Și nu e bully, sunt doar niște întrebări de bun simț. Enjoy! Înainte era BINE să fii bărbat. Totul era masculin și asta ne definea.  BĂRBAȚI! Nu avea importanță că vorbeam despre muzică, de țigări, alcool, haine, femei. Cuvântul cheie… [mai mult]

alin

Cica „trebuia sa respecte mai mult femeile….” :)) Pe cine sa respecti, pe astea din ziua de azi care se pozeaza in curul gol ? Astea sunt „femeile” pana in 30 de ani in momentul de fata 😉

fitziu

vai ce gay suna ce ai scris…

ca la noi

Iar ne luăm prea tare în serios. Să crăp de nu e așa

Ieri a făcut un dude o dudă și a scăpat un share nefericit, pe pagina companiei unde lucreză, nu pe profilul lui. Și a început nebunia. Trolling peste trolling, zeci, sute de reacții care mai de care mai mișto, serios acum. Ne-am râs pe săturate, s-au făcut site-uri, s-au făcut petiții, o hăhăială ca la… [mai mult]

Honorius

Caz real în UK: la o nuntă a unui prieten (eveniment privat, deci), unul din gimnaștii la lotul național, poate luat de beutură și bună dispoziție, poate doar de fun, face o glumă despre Islam. Momentul cu pricina este înregistrat și ajunge în media.

Consecința acestui fapt? Sportivul e suspendat din competiții timp de 2 ani de zile, își cere scuze și-și pune cenușă în cap că nu mai face.

Un link aici: https://www.theguardian.com/sport/2016/nov/01/louis-smith-banned-british-gymnastics-video-mocking-islam

Ce vreau să zic cu asta? Că atunci cînd ești persoană publică, indiferent că politician sau jurnalist, ai o responsabilitate față de cine te hăhăiești, că se presupune că ești reper moral.

Asta în UK.

La noi, nici #MuiePonta și nici gazetarul lui Pește nu vor păți nimic pentru că, nu-i așa,… ne-am lua prea tare în serios. Principiile sunt pentru alții. Instituțiile (cum care: CNA, partidul) sunt cam o glumă proastă.

ca la noi

Ești hoț în București? Poliția nu te poate prinde dacă o iei la fugă!

Mă amuză maxim cum poliția locală, divizia de patrulat parcul IOR se plimbă cu o mașinuță de golf. Problema nu ar fi asta, ci că mașinuța aia geme sub greutatea polițiștilor, ei fiind niște îmbuibați care cu greu cred că ar putea merge, nu alerga 500 metri. Siguranță și încredere. Garfield approves

Mihnea

Dacă te uiți cu atenție, una din cele 2 (sau 3) mașinuțe de Golf au un far ars. De vreo 2 ani :))

ca la noi

O țara cu 19 milioane de ticăloși

Ca să nu spun proști. Sau cretini. Sau dușmani. Sau oricum altfel. Pentru că, în România, se întâmplă asta „Barocamera nu poate fi folosită pentru tratamentul marilor arşi. Nu cred că a fost niciodată scopul. Barocamera poate fi folosită, înţeleg, mi se spune că poate fi folosită pentru tratamente antiageing sau alte lucuri”, a spus… [mai mult]

Mihai

Am realizat că nu se poate, am încercat, dar nu se poate, am plecat, sunt la vreo 5 mii de km distanță, o să renunț să mai citesc, orice despre ce însemna odată acasă

stefan

Asta e tara in care atunci cand oamenilor li s-a taiat 25% din salariu, s-au adunat in piata si au dansat dansul pinguinului, deci cine sa protesteze?

ca la noi

Ne potolim un pic cu unirea? Nici măcar moldovenii nu și-o doresc, nu mai insistați

Mă amuză că din când în când apar niște mișcări d-astea unioniste, care scot naivi în stradă, fac scandal să spargă zidul de jandarmi, că ei sunt liberi și eroi și vor unire. Hai să vedem despre ce vorbim: o gașcă de oameni, insignifiantă, care la orice sondaj de opinie intră în marja de eroare… [mai mult]

Cristi

S-a spus de multe ori dar hai sa ramana aici pentru eternitate.
Cateva consideratii pentru care unirea R. Moldova cu Romania este imposibila – cel putin in conditiile date:
– in primul rand R. Moldova ar trebui sa vina cu propunerea unirii ori moldovenii au alte ganduri acum
– daca Romania ar dori unirea cu R. Moldova, acest lucru ar putea fi apreciat drept incercare de anexare a unui teritoriu strain in special de catre Rusia (si nu vrea nimeni probleme cu Rusia)
– pe acelasi principiu si Ungaria ar putea incepe sa pretinda pretentii asupra „teritoriilor istorice” nu doar de pe teritoriul Romaniei deci am destabiliza Estul UE
– suntem membrii UE iar o modificare a granitelor nu se poate face asa cum vrem noi – mai ales sa tinem cont ca suntem granita estica a UE si asta aduce niste implicatii suplimentare in ceea ce priveste securitatea
– am deveni brusc vecini cu Rusia – prin zona separatista Transnistria care de fapt ar apartine de R. Moldova deci tot de Romania deci ne-am trezi ca am adus o zona cu rebeli in interiorul UE. Cu siguranta Bruxelles-ul ne va felicita – NOT.
– Ucraina s-ar simti foarte amenintata in ceea ce priveste eventualele pretentii ale Romaniei asupra nordului Bucovinei si de-abia nu ne mai certam cu vecinii de la nord
– indiferent de situatie nu am dori sa ne suparam cu Rusia mai ales ca suntem si membri NATO si aia chiar nu vor asa ceva mai ales acum. Ori doar prin problema Transnistriei ne-am complica si viata noastra si a altora inutil
– economic ar fi sinucidere curata – de-abia ne intretinem pe noi, nu putem sa ii mai tinem si pe altii pana cand isi revin – daca isi revin prea curand

ca la noi

Găsim undeva o situație a fondurilor europene pierdute de România din cauza corupției și a parandărătului?

Mă gândeam cam câți bani a dat România înapoi, de când e în UE și are acces la fonduri europene, din cauza metehnei „să ne iasă și nouă ceva?” Situații clare, strigătoare la cer, care te fac să te iei cu mâinile de cap. Cum este pasajul de la Piața Sudului, unde trebuie să înapoiem… [mai mult]

Stefan

Poti sa incerci aici: porcisme.ro

Lucidu

Hello,inca nu s-a inteles ca nu conteaza ce votam noi??
Ca,de fapt,suntem condusi din afara,ca toti politicieni sug de la licuriciul cel mare?Ce atata garagata?
Ciocu mic si joc de glezne!

ca la noi

Despre video și vlog. Și despre cum insistăm aiurea pe video

Tot s-a bătut monedă pe subiectul vlogurilor și al video-urilor în ultima vreme, noroc că am fost luat cu altele ca să mă bag în discuții și să dezbat la nesfârșit niște chestii despre cum ar trebui să facă alții ce vor ei. Când vorbim de vloguri îi urmăresc doar pe Mariciu și pe Alex Negrea…. [mai mult]

stefan

Total de acord. Nu trebuie sa faci si sa ceri doar video. Fiindca stii ceva?! Nu toata lumea care citeste un blog are timp de pierdut uitandu-se la vlog-uri. Din simplul motiv ca nu ii pasa ce fac niste oameni pe care nu ii cunoaste, oricat de amuzanti si de carismatici ar fi.

iCiolac

Imi place foarte mult stilul de scris al lui Zoso, dar nu ii pot asocia deloc imaginea cu cea din vlog. Si sunt multi. Daca sunt buni pe scris, li se pare usor sa-si expuna ideile in fata camerei. Nu e deloc asa. Mariciu e foarte carismatic. Si rarait. Si e vesel mereu. La mariciu te uiti sa-l vezi pe el, nu sa il asculti ce zice. La Negrea te uiti ca mai zice lucruri interesante, ca e mic, slab si are carisma unui perete alb.

ca la noi

Uităm să folosim aceeași unitate de măsură

În primul rând, trebuie să picăm de acord că „free speech” pe care îl conferă internetul a ucis complet noțiunea de „free will” din offline, personală, a fiecărui individ. M-am uitat suprins și am ales să nu mă implic foarte tare în discuții despre problema ING din weekend. Am fost șocat complet cum oamenii, indiferent… [mai mult]

Claudiu Emanoil

Am primit doua mail-uri de scuze din partea ING pentru acea intrerupere in functionarea POS si ATM,nu am stiut de ce mi le-au trimis pentru ca nu umblu noaptea pe la bankomate apoi mi-am adus aminte ca nu mergea plata online la MEGA IMAGE ,am platit cache si gata. Ce mare tevatura pentru atata lucru, s-a intamplat de n ori pe la alte pos-uri si nu a sarit nimeni in sus .

stefan

E la moda sa ai pareri despre orice pe lumea asta si sa le spui tare. Dar de cele mai multe ori cu cat ai mai multi decibeli in glas, cu atat ai mai putina dreptate in ceea ce vrei sa transmiti.