ING a fost jos o jumătate de zi. Să ne învățăm minte
Ieri ING a fost down cam jumătate de zi, timp în care nu au funcționat nici bancomatele, nici pos-urile, nici aplicațiile de web sau mobile banking. O grămadă de oameni s-au inflamat ( pe bună dreptate) pe internet și plângerile au curs lanț la adresa lor. Ăsta e un revers al medaliei, în momentul în… [mai mult]
Catalin
Andrei, de cele mai multe ori sunt de acord cu tine, dar de data asta pot sa iti garantez ca s-au miscat impecabil, cu mare atentie la prioritati. Cel mai important era sa repuna serviciile pe picioare, in timp ce clientii lor au fost informati de situatie. In conditiile in care ei chiar au apelat la un disaster recovery plan deoarece serverele de productie cat si cele de backup au fost afectate de incident, s-au miscat uimitor de repede cu un restore din backup pentru serverele mission critical. Ulterior si-au asumat toata vina si vor compensa toate daunele provocate clientiilor. Mie mi se pare ceva de respectat, nu motiv de a schimba banca. Din contra, stiind ca se misca atat de bine intr-un caz de amploarea asta, nu imi fac probleme pentru alte posibile intamplari.
Ps. Crezi ca vreuna din companiile la care ai lucrat si-ar fi revenit mai rapid si ar fi avut o comunicare mai buna cu publicul?