ca la noi

ca la noi

ING a fost jos o jumătate de zi. Să ne învățăm minte

Ieri ING a fost down cam jumătate de zi, timp în care nu au funcționat nici bancomatele, nici pos-urile, nici aplicațiile de web sau mobile banking. O grămadă de oameni s-au inflamat ( pe bună dreptate) pe internet și plângerile au curs lanț la adresa lor. Ăsta e un revers al medaliei, în momentul în… [mai mult]

Catalin

Andrei, de cele mai multe ori sunt de acord cu tine, dar de data asta pot sa iti garantez ca s-au miscat impecabil, cu mare atentie la prioritati. Cel mai important era sa repuna serviciile pe picioare, in timp ce clientii lor au fost informati de situatie. In conditiile in care ei chiar au apelat la un disaster recovery plan deoarece serverele de productie cat si cele de backup au fost afectate de incident, s-au miscat uimitor de repede cu un restore din backup pentru serverele mission critical. Ulterior si-au asumat toata vina si vor compensa toate daunele provocate clientiilor. Mie mi se pare ceva de respectat, nu motiv de a schimba banca. Din contra, stiind ca se misca atat de bine intr-un caz de amploarea asta, nu imi fac probleme pentru alte posibile intamplari.

Ps. Crezi ca vreuna din companiile la care ai lucrat si-ar fi revenit mai rapid si ar fi avut o comunicare mai buna cu publicul?

Mache

La ING aproape toate comisioanele sunt zero asa ca sunt de preferat fata de alte banci. Mergeti la o banca 100% romaneasca CEC bank sa vedeti acolo comisioane si „amabilitate” la functionarii bancari, vezi si situatia de la Zalau unde au furat din banii deponentilor.

ca la noi

Mai incurajăm și munca sau doar ajutorul social?

„E foarte puţin cum să munceşti cu 50 de lei? Numai ţigările sunt 16 lei, nu se merită,”   Suntem sătui de materiale d-astea, când vedem cum oameni în toată puterea refuză să meargă la muncă, pentru că nu primesc câteva mii de euro salariu și preferă să stea acasă, pentru că oricum ajutorul social… [mai mult]

stefan

Sunt total de acord cu ce spui tu. Nu iti place sa muncesti pe 50lei/zi, sa fii sanatos! Statul ar trebui sa aiba alte prioritati, nu sa te tina pe tine in carciuma pe ajutor social, in timp ce pompierii, jandarmii si militarii iti construiesc diguri din saci cu nisip sau iti scot casa de sub nameti. Cum tu nu datorezi nimic nimanui, la fel nimeni nu are nici o datorie fata de tine.

Gabi Miron

Nu ar fi trebuit să li se taie ajutorul social dacă refuză 3 oferte de angajare de la AJOFM? Sau asta e doar în țările calde?

ca la noi

Și te gândești că Brăila se visa Capitală Cultural Europeană în 2021

Se întâmplă în zilele noastre, anul de grație 2016, să gonească atelajele slobode prin oraș. Acum ceva vreme scăpase un taur liber pe străzi. Acum vedem o căruță fără căruțas cum zburdă liberă pe străzile urbei. Și da, Brăila se visa Capitală Culturală Europeană 2021. Probabil ar avea toate șansele să câștige o competiție de… [mai mult]

Madalin

Hai sa ne vedem lungul nasului, zic, si sa nu mai traim cu impresia ca la Bucuresti curge miere si lapte sau ca traim altfel decat in alte orase. Bucuresti e tot in Romania, la fel ca si Braila sau ca oricare alt oras din tara asta uitata de lume.

ca la noi

Nu înțeleg campania „Brâncuși e al meu”

Bănuiesc că a auzit toată lumea de campanie, nu mai e nevoie să o prezint eu. Nu înțeleg campania asta deloc. Punct. Am tot încercat, am analizat pe toate părțile variantele logice și tot nu am ajuns la o concluzie. De ce trebuie să doneze populația jumătate din bani, pentru ca mai apoi statul român… [mai mult]

Constantin

Sincer cred ca e facatura cred personal ca nici nu este sculptata de brincus a se vedea si afacerea cu bratarile dacice

Andrei

ba aveam ba, ca nu sunt impotriva, doar nu inteleg tamtamul pentru o suma nu foarte mare

ca la noi

Tipuri de stăpâni de câini

A. „- e băiat? -da!-vă rog să îl puneți în lesă, pentru că se va repezi la al meu! – [insert nume idiot de câine] al meu? Vai, niciodată!”. Imediat câinele se repede la al meu, iese scandal, javra opusă ia niște picioare în dinți ca să se retragă, stăpânul zice că nu știe ce l-a… [mai mult]

ca la noi

Obsesia noastră națională

Am putea pica în capcana aia cu „capra vecinului”. Sau am putea crede că suntem obsedați să nu ne tragă curentul. Unii dintre noi ar putea cădea în păcat și ar spune că cea mai mare obsesie a noastră, a românilor este femeia altuia. Nimic mai fals. Obsesia noastră națională, ca popor și ca națiune,… [mai mult]

Danny

Bravo, in sfarsit o spune ceva si pe-asta, ca de cand ma gandesc si eu la tema acestui articol!
Nu ne intereseaza pe unii dintre noi prea multe aspecte care au dus la succesul unui sportiv roman, dar cand citim cati bani a luat acela/aceea dupa o performanta, imediat devenim atenti si-i facem noi calculele inca inaintea lui.
Iar presa incurajeaza obiceiul asta, uite-te in ziare dupa ce castiga Simona Halep un turneu WTA cat de repede aflam si cat a fost recompensa materiala!

Bogdan Tache

Dap, am și eu un cititor care a comentat cu lux de amănunte pe articolul la care faci referire (mulțumesc) dând inclusiv pasaje din legea sportului. Pentru noi nu conteaza ce medalie a luat ăla, cât a muncit pentru acea performanță, ci câți bani îi intră în cont. O imbecilitate, ai perfectă dreptate.

ca la noi

Acțiune a poliției împotriva UBER. Împotriva taximetriștilor când?

A reapărut un clip pe facebook în care o mașină UBER este oprită de poliție și șoferul sancționat pentru transport de persoane fără licență și altele.  Ok, perfect de acord, unde e lege nu-i tocmeală.  E de prin primăvară filmat. Probabil cineva vrea să sperie UBER cu plecatul la Cluj. Nu că iau apărarea celor… [mai mult]

ionut

vezi ca sunt taxiuri speciale care transp animale dar……orice cursa e 50 sau 70 lei dar e mai bine cu trocariciu cu 1.39 adica cu 15lei

Mutu taxi.

Salut.
1. Aplicatia uber este legala (parerea mea)
SOFERII UBER SUNT ILEGALI…SOFERII TREBUIE SA DETINA AUTORIZATII de RENT A CAR CU SOFER SI ATESTAT.
2. Pe pagina primariei capitalei o sa gasiti „ghidul utilizatorului de taxi”…cititi acest ghid si promovati acest ghid pentru c-a oamenii sa stie sa faca diferenta intre un taxi si un PIRAT (taxiuri ILEGALE)… FACETI DIFERENTA PORMA CINE FACE PRETURI ,CINE REFUZA CURSE, ECT..DACA SUNT TAXIMETRISTI SAU PIRATI..
3. LEGAT DE TARIF PE KM CITITI ACEST ARTICOL DIN 2012 http://www.wall-street.ro/articol/Auto/117691/speedtaxi-reclamatii-si-preturi-dezumflate-in-taximetrie.html…si vedeti ce spune de tarif un patron de dispecerat de taxi…(dispeceratele fac legea in taximetrie)…
Cititi si acest articol http://www.economica.net/mobile/taximetristii-bucuresteni-risca-o-amenda-de-2-milioane-de-euro-pentru-cartel_89156.html
Cititi si : ordinul anrsc 243…Dispoziţii finale
Art. 41. – (1) In cadrul atribuţiilor de coordonare a activităţilor privind transportul în regim de taxi, autorităţile administraţiei publice locale implicate emit reglementări referitoare la nivelul tarifelor de distanţă maximale, conform art. 13 lit. b) din Legea nr. 38/2003, cu modificările şi completările ulterioare.
(2) Autorităţile administraţiei publice locale implicate pot stabili tarife de distanţă maximale pentru transportul public local de persoane în regim de taxi şi pe baza unei analize de piaţă realizate luând în calcul cheltuielile efective înregistrate de mai mulţi operatori.
Art. 42. – Nivelul tarifului de distanţă utilizat de către un transportator autorizat care efectuează transport public local de persoane în regim de taxi nu poate fi mai mic decât totalul cheltuielilor realizate în medie în ultimul an de activitate, fundamentate pe baza anexei nr. 1, şi o cotă de profit rezonabilă.
Art. 43. – Orice tarif privind transportul public local de persoane în regim de taxi se poate stabili, ajusta sau modifica de către autorităţile administraţiei publice locale implicate, potrivit prevederilor prezentelor norme metodologice.
Taximetristii au facut pagini facebook, pagini in care se arata neregurile din taximetrie..
Academia de taxi
Taxiuri ilegale si pirati
Liga taximetristilor din romania
Forumul taximetristilor ..si altele..unde se arata neregurile din aceasta activitate…
4. Uber au tarife care se modifica …adica cred odata cu cererea..corect? Fac pariu ca daca punem intr-o statie taxi 3 taxiuri :
-un taxi logan care are afisat 1.39 ron km dar masina este o rabla , murdara…si fara ecusonul taxi obligatoriu…
– o masina skoda /opel/ ford/ logan NOU ..masina curata, care sa arate bine si interior si exterior dar cu 1.99 ron km …(le gasiti la street taxi)…
– si un MERCEDES, CURAT, ELEGANT, CIVILIZAT DAR CU 3.5 RON KM ( le gasiti la : elegance taxi, speed premium taxi)…
Fac pariu ca 98 % din clienti merg doar la masina cu 1.39 ron km…chiar daca este o cazatura, chiar daca NU ARE ECUSONUL TAXI OBLIGATORIU…ect…

Deci atat timp cat clientii nu se informeaza…si vor merge in continuare cu taxiurile ilegale….cu taxiurile cazaturi doar ca au 1.39… nu se va schimba nimic…
Un client care se respecta nu se urca intr-un taxi nesigur, ilegal, murdar……

Comparatia masini bune curate la uber si taxiuri jegoase este fortata…..SA NU UITAM CA MASINILE DE LA UBER SUNT PE „PIATA” DE APROX 1 AN…DOAR UN AN…IAR TAXIURILE CU 1.39 AU SI 10 ANI DE „MUNCA”……IAR PRETUL PE KM LA UBER ESTE CU MUULT MAI MARE FATA DE TAXIURILE LEGALE DIN BUCURESTI…….

haideti sa invatam care TAXIURI SUNT LEGALE SI SA FACEM DIFERENTA INTRE UN TAXI LEGAL SI UN PIRAT (pirati sunt si toate taxiurile din ilfov…ele nu au voie sa faca taxi in bucuresti..art 18 legea 38/2003 Articolul 18
In raport cu localitatea de autorizare, transportatorul autorizat poate executa transportul in regim de taxi in urmatoarele situatii:
a)permanent, in interiorul localitatii de autorizare, la cererea clientului;
b)ocazional, intre localitatea de autorizare si alte localitati sau puncte de interes, numai la cererea expresa a clientului, cu acordul taximetristului, avand obligatia revenirii in localitatea de autorizare dupa executarea cursei;
c)ocazional, intre localitatea de autorizare si alte localitati de peste frontiera, la cererea expresa a clientului si cu acordul taximetristului, cu obligatia revenirii autovehiculului in localitatea de autorizare dupa executarea cursei…

Asa la final….credeti ca este normal si moral sa existe astfel de curse la uber de 10 pretul ? http://www.cristianscutariu.ro/uber-facut-revelion-tarife-7-mari-11-5-81-pana-centrul-vechi/

ca la noi

Doar o întrebare adresată primului ministru

Ca să nu avem discuții, am scris deja de ce sunt fan Dacian Cioloș aici. În continuare am aceeași părere, dar am și unele nelămuriri referitoare la aparatul bugetar, la care cred că doar el îmi poate răspunde. Am fost ieri la ANAF la Brăila, să rezolv niște chestii cu declarația 200 și cu plata… [mai mult]

Ciprian

Din cate stiu, cei care lucreaza la stat sunt cimentati pe pozitiile lor prin intermediul contractului si legilor (este extraordinar de greu ca cineva sa fie dat afara de stat) Guvernul a venit cu solutie aplicabila pe termen lung: la fiecare 3 angajati de la stat care ies la pensie sa fie angajat in schimb doar unul … Asa se reduce aparatul bugetar si poate fi restructurat sistemul

marius

Hai ca iti spun eu: un cinstit din āsta obişnuia sā anuleze chitanţele emise şi sā bage banii încasaţi în buzunar. A fost prins dupā câteva luni, dupā ce furase câteva sute de mii de lei.

ca la noi

Cum ar fi să o lăsăm mai moale cu ajutoarele sociale?

Am scris acum 2 ani despre cât ne costă asistații sociali și mi-a sărit lumea în cap, că vai, că ce am cu oamenii ăia. Eu nu am nimic cu ei, eu am ceva cu putorile și leprele care preferă să stea acasă și să le dea statul bani. Se roagă lumea de ei să… [mai mult]

pacostel

Interesati-va mai intai ce conditii de munca sunt in acele fabrici! Mai rau ca la nord-coreeni.
*vezi draxlmayer care da bonus celui care aduce un muncitor, un om acolo si ala sta doua luni i.e. rezista

Panzer

„Pai cum sa se duca saracii sa munceasca pe salariul minim si plus patronii e rai so vrea sa profite de romanii muncitori”. Asa o sa sara toti de cur sa justifice statul de degeaba a unor lepre. Plus celebra axioma „Statul sa faca locuri de munca”.