ca la noi

ca la noi

De ce susțin suspendarea permisului de conducere pe viață

Pentru ca astfel de băieți șmecheri să primească o lecție. Și se vor liniști din făcut tâmpenii pe șosele. Ai făcut un accident soldat cu victime și ești vinovat? O iei pe jos de acum Ai făcut un accident soldat cu blocarea unui drum important, gen DN1, pentru că ai vrut să fii șmecher? Hai,… [mai mult]

Nicolae Ciobanu

Pentru victime da, ar merita. Restul sunt destul de bine reglementate. Și corupția dacă ar fi mai mica nu s-ar mai ascunde atâtea sub covor.
Altfel ai dreptate, în general, dar trebuie sa ne gândim ca un moment de neatenție, unul singur, ne poate aduce în astfel de ipostaze. atunci nu am fi la fel de stricți. Vreau sa aud măcar un șofer cu vechime care sa spună ca nu a fost minim o data la un pas de necaz.

Dana Vladimir

Unde ați auzit de suspendare pe viata?! Poate anulare…
Suspendarea privește o perioada determinata a unui drept, după care se revine la situația anterioara!

ca la noi

Incredibilul sistem românesc.

UNU. Dimineață mă duc până la CASMB să rezolv niște probleme doamnei, că trebuie să le iei din timp, mai ales că prin septembrie se anunță vremuri aglomerate. Ajungem la un ghișeu, stăm să ne gândim, discutăm cu o doamnă ( draguță de altfel și amabilă, cred că era nouă în breasla bugetarilor) aflăm ce… [mai mult]

Marian

Comentariul lui Marius a pus punctul pe i. Superb! Dupa fiecare intamplare de genul asta, in care sunt implicat, imi sun doi veri si ii intreb daca si ei fac la fel. Angajati la stat!

stefan

Hartiile ne omoara!

ca la noi

Când a trecut Dumnezeu de partea pușcăriașilor?

Văd din ce în ce mai des că voința lui Dumnezeu nu se prea pupă cu ce scrie la cele 10 porunci. Poate ar fi momentul ca sfânta biserică ortodoxă să facă un update. Poate ar trebui cumva reviziute poruncile 7.  Sa nu fii desfranat. 8.  Sa nu furi.  9.  Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau și 10. Sa nu… [mai mult]

Mariciu

Boss, pe cruce lângă fratele Iisus erau doi tâlhari. 😛

ca la noi

România celor 2 țări complet diferite separate de Carpați

Citeam dimineață pe Digi24 În Muntenia, Moldova şi Oltenia, doar unul din trei locuitori are canalizare. Statisticile oficiale arată diferenţe mari între regiunile ţării în privinţa infrastructurii de canalizare. Cel mai mic procent – 33% – al populaţiei care are acces la servicii de canalizare este în regiunea Sud-Muntenia. De asemenea, în regiunea Nord-Est (care… [mai mult]

Haivas

Fosa septica se pune la „acces la camalizare”? Juma’ de Ilfov si multi altii in tara sunt oblogati sa recurga la fose din lipsa de retea de canalizare. Ideea e ca termenii sint importanti. Lipsa acces la canalizare e diferit de WC in fundul curții. Da, stam prost, dar sa vedem exact cat de prost, sa nu dramatizam. Mie mi se pare incredibil si caut o explicatie.

ca la noi

Primarul Brăilei nu mai vrea Shakespeare la teatru

Că am o relație specială cu teatrul din Brăila e știut de mult. Mare parte din copilărie mi-am petrecut-o pe acolo, am fost norocosul să-i văd cum debutează acolo pe Marius Manole sau Emilian Oprea și să văd piese senzaționale puse în scenă de Afrim. Acum, noul primar al Brăilei, vrea să transforme teatrul în… [mai mult]

Cristina

Ati sarit si ati facut proces de intentie primarului. Stati putin sa vedem cu adevarat ce vrea sa faca. Ati citit dvs o declaratie, de-a lui nu de-a altuia, in care sa spuna ca vrea piesute gen Vacanta Mare? Putintica rabdare, mon cher. Sa vedem intai ce vrea sa faca, concret, sa vedem ce iese si dupa aceea, daca nu e bine, putem sa-l executam in piata publica ( la figurat, desigur). Dar asa…. Sincer, pare ca aveti ceva cu el personal doar pentru ca reprezinta un anumit partid si asta se cheama politica, nu are loc in teatru. Aveti rabdare ca actualul director nu e Bodolan.

UN ACTOR

What??? I’t not possible !!!

ca la noi

Pe lângă maratoane și concerte, eradicăm și copacii din București

Deși este sufocat de nu mai poate, deși respirăm cel mai poluat aer din Uniunea Europeană, deși suntem capitala cu cel mai puțin spațiu verde, în București se taie copaci. Nu știu dacă are legătură cu primarul general sau cu cel de sector, ar putea fi o decizie de direcție de gospodăririe locală. Am căutat… [mai mult]

Emi

Nu te pricepi! La o taiere de copac, se planteaza 1, 6 sau 10 copaci in schimb, in acel sector, de mana cu ADPP care decide unde ii plantezi, asa ca nu mai sariti sa o criticati. In primul rand avizul e de pe vremea lui Sava, iar pomii se vor planta 1 la 10.

Alexandru Ciocan

de obicei sunt tăiați copacii bătrâni sau cei care pun în pericol diverse… evident, acolo e mână de mafioți, nu de logică

ca la noi

PNL, acest partid de elită

După marele blat cu PSD de la proaspetele alegeri, după zvonurile că vor face pact cu UNPR, partidul condus de Gabriel Oprea, vinovatul moral pentru moartea unui polițist, care acum stă bine merci în libertate, iată că a mai apărut o dovadă a faptului că PNL de azi este un partid cu membri demni de… [mai mult]

ca la noi

Unde ne-au adus titlurile clickbait din social media

Mă uitam azi cu interes pe rețele ce se întâmplă la metrou la Piața Victoriei. A fost nasol, cu fum, cu pompieri, cu lume evacuată. Aveam nevoie să aflu informații, să știu ce se întâmplă, care e cauza, de ce nu mai merge metroul, dacă e cineva rănit, d-astea. Recunosc că după faza #colectiv îmi… [mai mult]

Dorina

ma enerveaza la culme ca nu prea sunt oameni care sa se autocorecteze

Piticu21

Aproape corect.

As putea să am o discutie de juma de oră cu tine în care să îți explic situația cu trimisul cuiva acolo și probabil să mă înțelegi.

Dar sunt de acord cu clickbait-ul tău.

Altfel, sunt două alte discuții aici. Ce faci tu cu telefonul tău mobil și ce face juralistul care și-a cumpărat telefonul mobil din salariu și nu vrea în ruptul capului să-l folosească în interesul instituției. Apoi ce face instituția cu informația primită, dacă există.

Iar aici e conflictul între generații sau ideologii. Ăștia care au făcut facultatea și aplică mot a mot ce au învățat acolo și noi, care încercăm să le zicem ca vremea aia a trecut.

ca la noi

Dacă nu vă plac, de ce mai faceți copii?

De când circulă vestea că urmează un moștenitor al imperiului, auzim tot felul de reacții. Cei mai mulți se bucură și felicită și ne încurajează că va fi greu, dar bine. Ăștia sunt dintre cei mai mulți, sinceri dar bucuroși. Mai sunt prietenii ăia apropiați, care sar repede cu miștouri, că se răzbună karma pe… [mai mult]

Claud

O fac desi nu vor datorita presiunii. Societatea, prietenii, colegii, toti ii preseaza, ii chinuie si ii culpabilizeaza pana cand cedeaza si fac copii. Ceea ce nu e drept, dar unii oameni sunt slabi si nu au puterea de a spune NU vreau. Si atunci traiesc cu chinul, regretul, nervii si restul. Oameni slabi . E rusinos pentru ei si e rusinos pentru cei care ii chinuie si ii obliga sa faca ceva impotriva vointei lor. Viata fiecaruia e a lui si nu e corect sa-i spui tu ce sa faca si sa-l admonestezi daca nu o face. Asta e rautate, lipsa de empatie si prostie .

Ioana

este greu sa cresti un copil, multe nopti nedormite, etc, dar partile bune intotdeauna le intrec pe cele rele. cand iti zambeste copilul iti pune Dumnezeu mana in cap. nu mai zic cand mai creste si vine sa-l iei in brate sau sa-l pupi.

am fost in categoria „mi se termina viata daca fac un copil”, iar dupa ce l-am facut m-am tot intrebat de ce am amanat atat. pt ca schimbarea se produce si in mintea ta, iar viata este muult mai frumoasa acum.

ca la noi

Vremurile oamenilor nemulțumiți

Dacă secolul trecut a fost denumit ”secolul vitezei” pentru rapiditatea cu care societatea, cultura, știința și altele s-au dezvoltat, acum lucrurile s-au modificat un pic. A apărut internetul și liberul acces la conectivitate și oamenii au realizat că au dreptul la a avea dreptate acolo. Și nu numai. Nu știu dacă ați observat și voi,… [mai mult]

o femeie

Eu am crescut intr-o familie cu unii vesnic nemultumiti. Complicat, greu de explicat, dar asa sunt unii oameni: acri, manipulatori, care sug emotional si financiar. Ma gandesc ca cei ce traiesc permanent in mediul asta, asa devin, asa se construiesc. Cum starea de vaicareala ocupa spatiu si timp si creier, nu mai e loc si de gasit solutii.

In jur am prieteni optimisti si pozitivi, oameni de actiune. Nu ca nu li s-or intampla chestii nasoale si lor, ba uneori cred ca tocmai lor (oamenii ce actioneaza) li se intampla mai multe 🙂 , doar e riscul meseriei.
Personal, consider ca a fi fericit si multumit e o alegere. Creierul e limitat, eu aleg sa mi-l umplu de ganduri frumoase, si sa ramana putin loc pt nemultumiri, accept ca pot sa ma schimb si imbunatatesc pe mine.

Marian

Am ajuns sa vedem ca lumea se plange din orice si peste to pentru ca nimeni nu ii baga in seama. Doar unul ca tine mai apleaca urechea catre ei. Daca institutiile ar functiona normal, ar exista resurse pentru a rezolva lucrurile firesti si astfel nu ar mai exista plangeri si implicit plangaciosi. Am vazut asta afara. Am intrebat cate reclamatii au ei. Nici una! Pentru ca lucrurile sunt facute de la inceput cu rspundere si bine. Stiti lucrurl bine facut? De ce nu a pus si pe hol? Pentru ca a facut treba pe jumatate. Dorele?