ca la noi

andreiu

compasiune

Pentru ca mi s-a luat sa tot aud cum sunt vaitate si li se plange de mila unor duduite, m`am gandit sa scriu un articol in care sa spun ce gandesc eu despre tipologia fetelor iubite de interlopi. Cum le mai plang de mila toate babele pe la toate colturile:” vai saraca, ce batai a… [mai mult]

Lav

Si ce te faci violenta non-fizica? Sunt foarte discutate subiectele in care violenta lasa semne vizibile pe moment, insa exista forme de violenta care lasa semne in interior; apoi se intreaba lumea de unde le provine cancerul sau alte „minuni”. Pana la urma toate formele de violenta provin din problemele personale nerezolvate si majoritatea nu sunt manifestate constient. Si intre cauze, importante ar fi frica si ignoranta. In principal frica de adevar, care doare a’ naibii de tare. Dar oricum, tu stii mai bine…

stefan

cine cauta, gaseste…asa e o vorba din batrani. fiecare isi are perechea si probabil fiecare ne meritam soarta. asa ca nu e nevoie sa le plangem noi de mila pipitelor care iau cate o palma de la baiatul cu afaceri ilegale…(aici e partea frumoasa, ca pe nici una nu o intereseaza ca ala are fete in spania sau ca ia taxa de protectie, atata timp cat ea isi primeste matasurile fine si pietrele pe deget). ai ales sa stai cu el, suporta, ca e la pachet, 2 in 1!

ca la noi

Langa porc, la bloc

De ceva vreme, ne-am dat seama ca e mai economic sa punem senzorii de miscare pe scarile de bloc, ca sa se aprinda lumina numai cand este nevoie. Laudabila actiune, eco-friendly, de bun simt as putea spune. Numai ca, din pacate, in scarile noastre de bloc mai locuieste si cate un Titel care se gandeste… [mai mult]

stefan

Ce bine ar fi daca am putea sa ne alegem vecinii. Am scapa de toate specimenele astea. Imaginati-va cum ar arata o scara de bloc unde toti locatarii ar fi ca porcul descris de Andrei…ce s-ar manca intre ei, ce s-ar da ei sefi de scara…

Denisa

Da, toate fac parte din coloratul trai la bloc :))

ca la noi

uindous

Am gasit reclama din poza , aici, si am ras prima data cand am vazut-o. Dar dupa ce m`am uitat mai atent la ea si m-am potolit din ras mi-am pus niste intrebari. Ori e acceptat termenul asa cum apare acolo si eu nu stiu, ori a fost creat bannerul de un idiot, ori e… [mai mult]

un mediocru

daca avem oo ce mai vrei tre sa avem si asa ceva 🙂

Raluca Duta

Genial, genial :))Mai e scris si cu rosu, sa iasa puternic in evidenta :))

Initial am zis ca-i vreun neam de termopane, dar abia apoi m-am prins, dupa ce m-am uitat la reprezentarea imagistica a cuvantului „tradus” romaneste :))Unde pui ca e cam singurul cuvant in engleza de pe acolo. Oare nu aveau in fontul respectiv w?

ca la noi

Fumatorul in corporatii

Aveam de ceva vreme in minte subiectul asta de discutie, despre cum isi discrimineaza corporatiile angajatii fumatori. Citeam azi la Piticu articolul asta in care ne arata cum stau aia de la Ing si fumeaza pe balcon.  Numai ca oamenii aia de la Ing nu sunt un caz izolat. Peste tot, pe la sediile centrale… [mai mult]

Andrei

Inteleg respectul fata de cei care nu fumeaza, dar fumatorii nu merita un pic de respect? nu cred ca ar fi un efort supraomenesc sa se amenajeze 1 incapare pentru fumatori.

Doru Panaitescu

Esti fumator, se vede.
Alternativa care ar fi? Sa fumeze in birou? Nu, multumesc. Pe vremea cand lucram la Arbo, la mine in birou era bodega. Cel putin asa mirosea. Este alegerea ta daca fumezi (unde vrei tu), dar e dreptul meu la aer curat la locul de munca.
Nu e vorba de corporatie aici, ci de respectul pentru cei care nu fumeaza. Daca tii mortis, poti iesi si pe balcon, te imbolnaveste oricum mai tare tigara aia decat viscolul de afara. My 2 cents.

ca la noi

Pentru smecheri

Pentru ca ne tot lovim de ei pe toate drumurile m`am gandit sa imi dau si eu cu parerea despre ce reprezinta pentru mine acesti baieti “grei” ai scarilor de bloc. Ar trebui sa stiti ca : -daca ai tai isi rup spinarile muncind in Italia sau Spania ca sa iti trimita tie 200 de euro… [mai mult]

Oana

Astia-s aia din categoria „puteam sa am si eu bemve si versace dar n-am vrut”. :)))

un Prost

Imi place cum gandesti.

ca la noi

Asigurarea obligatorie a locuintei

Incep prin a ma declara in favoarea asigurarilor, oricare ar fi ele, pentru ca iti sunt preluate niste riscuri si esti despagubit in cazul unor evenimente neplacute sau poti sa le folosesti doar ca si instrument de economisire. Acum depinde cum doresti sa le folosesti. Dar vorbim acum despre asigurarea obligatorie a locuintei, care ne… [mai mult]

ca la noi

Tragi-Comedie

 Nu stiu, nu stiu eu d-astea… Asta e trendul in ultima perioada. Sa ne amuzam si sa facem caterinca pe tema baiatului ala, filmat de unii care cred ca au dat marea lovitura a carierei lor de oameni ai televiziunilor locale. Mie insa, nu`mi place deloc treaba asta si nu gust fun-ul facut pe… [mai mult]

Alina

total de acord. Si sa mai „tragem de urechi” cateodata macar pe cunoscuti.:)

Raluca Duta

Deja e un cerc vicios aici, din care nu stiu daca o sa iesim vreodata daca nu incetam sa importam cultura populara difuzata pentru si preluata de mase in afara.

Nu stiu daca stiti, daca nu, va povestesc eu – de la cursurile domnului profesor Dinu de la Litere, legat de cauzalitatea in comunicare – un sot si o sotie merg la o petrecere. El se imbata pentru ca o vede pe ea flirtrand cu un altul, ea se apuca sa flirteze cu altul pentru ca il vede pe el band.

Cam asa e si cu popular culture asta care la noi inseamna si importul de emisiuni.

Si faza cu baiatul asta retardat de care face toata lumea misto e la fel – nu devenea virala daca unii dintre noi nu erau deja „educati” mai mult ENTERTAINEMENT decat INFO si EDU (asa cum ne spunea noua bine la scoala AMT-a se citi Ana-Maria Teodorescu).

Asa ca primul pas ar fi incurajarea productiilor romanesti cu adevarat bune – gen serialul asta lansat pe HBO. De aici trebuie inceput.

ca la noi

The Secret Party

Aseara a avut loc mega petrecerea surpriza a celor de la Dacia, in care au lansat Sandero Orange. Dupa toata nebunia, cu indicii ce trebuiau gasite, dupa invitatii ce trebuiau printate si duse acolo la intrare uite ca se intampla si circul. Cam ce a fost acolo aseara? Frumos tare de tot, asa de frumos… [mai mult]

ca la noi

politichie

Ma pufneste rasul cand vad cum ne agitam ca sifonul la deciziile alor nostrii ilustrii politicieni. Azi, capul de afis il tine decizia Comisiei Juridice de a respinge cererea de perchezitionare a lu madame Ridzi in cazul marelui scandal cu scena.Ca sa rezum decizia, aia din comisie au cam facut cu bolta pe toate anchetele facute… [mai mult]

ca la noi

sarbatorile…cui?

Mai stim ce trebuie sarbatorit acum, pe 25 decembrie? Daca ziceti ca Nasterea Domnului, va inselati amarnic. Sarbatorim cele mai mari cresteri ale vanzarilor tuturor hypermarketurilor, cele mai multe si mai frumoase promotii la tot felul de cacaturi, sarbatorim aglomeratii in trafic, stive de mancare si credite facute cu DAE de 98% pentru care o… [mai mult]

Andrei

da, nu-s atat de absurd incat sa nu inteleg aglomeratia specifica, doar ca tindem sa ne aglomeram si atat…fara sa mai stim de ce

Smile

Inteleg ce zici Andrei.

Chiar si asa ce descrii tu sunt efectele Craciunului, e normal sa fie aglomerati daca toata lumea se asteapta sa primeasca un cadou, chiar si tu.

Ca s-a uitat de ce luam cadouri, da e o mare problema.

Nu-i nimic le aducem aminte celor care uita, important e sa nu ne dam batuti!