ca la noi

ca la noi

Noul cod al muncii

Eu cred ca noul cod al muncii se va schimba acum doar de dragul de a fi schimbat. Pentru ca in el va trebui schimbat din nou in curand. Nu o sa fac referire la toate prevederile despre care s-a discutat pana acum care fac referire la conditiile de angajare, perioada de proba, ore suplimentare,… [mai mult]

Simona

Cacat. Sa iti spun cinsit ce fac eu pe codul lor? Toata lumea lucreaza pe DDA-uri azi – ca e mai ieftin ca altfel iti mai luam din salariu’ 2-3 milioane. SI daca tot esti pe DDA esti platit la ce muncesti asa ca muncesti non stop. Credite se fac oricum. Nu ai bani, dai casa inapoi, asta e – gasim noi alt prost caruia sa ii vindem casa/masina/sufletul tau.
Si nici contractul de munca nu iti garanteaza locul. Daca VOR sa te dea afara, o vor face prin desfiintarea postului. Angajeaza altu’ pe un post care se cheama altfel.
Ceea ce vreau eu sa spun e sa nu fim naivi si sa nu avem impresia ca vreo lege ar putea sa ne protejeze cu adevarat. Nu aici cel putin!

Stefan Murgeanu

in Polonia ponderea contractelor pe perioada determinata este de ~27%, in Romania de sub 2% 😉

iar mie mi se pare ca polonezii o duc muult mai bine decat noi

in Romania este cea mai mica pondere a contractelor pe perioada determinata din toata Europa 😉

asa cum am spus: profesionistii care isi vad de treaba NU au a se teme de modificarile aduse codului muncii

in schimb cei care nu-si doresc decat un loc caldut, deja tremura, si e normal 😉

andreiu

Kulturhaus- nemtism romanesc

In ciuda respectului pe care il port tovarasului George Stoica, omul din spatele conturilor de online de la Kulturhaus trebuie sa imi fac publica nemultumirea si great ape care o am fata de Kulturhaus. O organizare atat de proasta si un management atat de idiot nu am vazut de multa vreme la un club. Daca… [mai mult]

ca la noi

Partidul Poporului

Am dat azi de programul de guvernare al celor de la Partidul Poporului, partid condus in direct, in exclusivitate si numai de el, the man Dan Diaconescu. Programul lui se adreseaza exact marei mase de oameni din romanica, adica aia de se uita cu sfintenie la OTV. Si nu m-ar mira sa faca astia vreo… [mai mult]

Vlad Dulea

Exceptional! Sunt fan!!! :)))

Andrei

nu ma pune la incercare, ca ma declari persoana non-grata in Iasi :)))

ca la noi

valentine`s

„Scriu acest articol ca sa ii spun lu ubi meu cat de mult il iubesc si cat de mult inseamna ubi meu pentru mine azi. Si vreau sa ii mai zic ca o ubesc tare de tot si i`am luat un ursulet tweety de plus galben si un trandafir ca sa ii arat ca o… [mai mult]

Iulia

Iubirea trebuie sarbatorita in fiecare zi.

andreiu

spaga, contrabanda si vamesi

Bun, de cateva zile tot vedem vamesi arestati. Cu zecile sau sutele. Azi au fost cap de afis controalele si retinerile de la vamile din vestul tarii. Parerea mea este ca e mult zgomot pentru nimic, e o incercare de a spala un pic rusinea si de a ingrasa porcul in ajun, poate ne accepta… [mai mult]

stefan

poate sclavii lui basescu, ca tot fac ei curatenie, cand le vine lor bine, si incearca sa ii avertizeze pe altii…”vedeti ce puteti pati daca nu faceti ca noi? credeti ca daca v-ati aliat in nu stiu ce alianta, pierdem probele despre ce afaceri invartiti voi?”

ca la noi

Contributii sociale

Discutam acum cateva zile cu un prieten care era socat de cati bani se duc in fiecare luna din salariu pentru contributii sociale. Sanatate, somaj, impozit. Si se intreba daca este in regula toata treaba asta. Si de ce nu i se returneaza nici un ban in cazul in care ajunge sa iasa la pensie… [mai mult]

ca la noi

Ping pong cu RDS-RCS

Istoria relatiei mele cu RDS incepe undeva prin august 2010 cand am avut prima experienta de tot rasul cu ei. M-am mutat din blocul unde stateam in blocul din spate. Ma duc la ei ca un client model si ii rog sa ma racordeze in blocul vecin ca nu vreau sa renunt la abonamentul pe… [mai mult]

Bogdan Marin

Ma bucur sa aud asta 😉 si sa sti ca asa voi face mereu =))

Andrei

uite d-asta imi esti prieten, ca mi le zici asa de direct ca nimeni altcineva 🙂

ca la noi

Customer care?

Fratilor, pe mine ma enerveaza la culme modul in care sunt tratati clientii la noi. Inca nu reusim sa depasim , din punct de vedere mental, perioada in care clientul era un bou care statea la coada si omul din spatele ghiseului/tejghelei/tarabei era sef. Atunci se mergea pe premiza de : “ nu are unde sa se… [mai mult]

angelo

mai bine customer don’t care

andreiu

Nici sa protestam nu stim

Imi dau si eu cu parerea asupra marelui protest impotriva benzinarilor si a pretului mare practicat de acestia. Bun, nici mie nu mi se pare foarte in regula haiducia asta pe care o practica marile companii petroliere de la noi si e mai mult decat evident ca sunt batute palmele intre ele, ca sa fie… [mai mult]

stefan

asta e o metoda infantila de protest…ce va faceti fratilor daca pe 20 cand o sa trebuiasca sa alimentati, o sa fie benzina 6 sau 7 lei? ca si asa fac astia ce vor…de ce nu ar scumpi-o? cine ar avea de pierdut atunci? io zic sa nu mai mergem deloc cu masina, sau, daca si asa platim rate 20 de ani la ea…sa o folosim cat mai putin posibil….e unica solutie de a le scadea incasarile jepcarilor si statului care ne jumuleste in fiecare zi cu alta taxa si alt impozit

andreiu

specializari

Tot mai multi dintre prietenii si cunostintele mele se plang de facultatile/masterele pe care le frecventeaza. Ba ca sunt unele cursuri care nu au nici cea mai mica legatura cu specialitatea aleasa, ba ca sunt foarte multi profesori care nu ajung pe la cursuri fiind prinsi cu alte treburi pe nu stiu unde dar care… [mai mult]