ca la noi

ca la noi

Despre etică, marketing, campanii şi păreri!

A fost azi un pic de agitaţie pe twitter referitoare la campania #haisămâncămîmpreună. Au sărit nişte oameni în sus că e naşpa, că nu e etic să promovezi produse care nu sunt tocmai ok şi care pot afecta sănătatea fiecăruia la un moment dat.  Că săracii adolescenţi care se lovesc de campanie vor muri în… [mai mult]

IanculescuHimself

Si eu sunt fan Pepsi si pot sa spun ca detesc bautura Coca cola. Dar asta nu inseamna ca nu apreciez o campanie buna.

In momentul in care vorbim despre campanie, ar trebui sa ne detasam de produs.
Nimanui nu-i plac prezervativele, dar totusi am auzit sute de oameni geniali care lauda campaniile brandurilor din domeniu. E cam acelasi lucru.

alex

Pai inseamna ca nu are treaba ce zici tu cu ce zic eu (ceea ce incercam sa iti explic)
Eu zic ca niste oameni (bloggeri, care sunt si branduri) care se asociaza cu niste produse nasoale (kfc, cola etc) n-ar trebui sa critice alte branduri (avon, colgate etc care se asociaza cu produse nasoale (acc. direct). Atat. Nu ma refer la cola, kfc, petrom sau gerovital… zic in general.

ca la noi

Siguranţa cetăţeanului mort

Azi dimineaţă un băiat a fost omorât în bătaie de un altul în centrul vechi al capitalei. Violenţele sunt din ce în ce mai dese acolo, fie între diverşi indivizi, fie între clienţi şi bodyguarzi. Povestea tipului omorât azi e cu atât mai tragică cu cât s-a petrecut la 10 metri de secţia de poliţie…. [mai mult]

Alin

Asa-i ca natia denumita romani este de o inteligenta incredibila, incat in 2013 nu este alta rezolvare la o problema decat ca in epoca de piatra, cu legea pumnului ? :))

IanculescuHimself

Pana sa vina „toti smecherii” in centrul vechi era chiar linistit, niciodata probleme legate de prea multe pahare sau de ura intre oameni care nu se inteleg.

Dar in ultima vreme nici Centrul Vechi nu mai este ce a fost. Era poate singura zona in care romanii nu se comportau ca niste romani. Incercau oarecum sa se alinieze la niste norme ceva decente si reuseau.

Politia? O gluma buna 🙂

ca la noi

Proteste homofobe la MŢR. Cine este vinovat?

Azi principalul subiect de dezbatere a fost protestul unora împotriva altora care se uitau la un film la Muzeul Ţăranului Român în cadrul evenimentului Luna LGTB, dedicat comunităţii gay. Înţeleg că în timpul filmului s-au apucat oamenii să cânte imnul, să înjure şi să blasfemieze persoanele prezente la proiecţie. Bineînţeles că fiecare tabără are versiunea… [mai mult]

rocsanab

Jandarmii erau prezenti la eveniment pentru a proteja participanții. Se știa de pe forumuri că vor exista incidente. Dar în momentul în care a apărut grupul protestatar nu au intervenit, ba chiar afirmau pe afară că ei urăsc homosexualii.
Se pare că trăim în țara lui Papură Vodă!

ca la noi

Bendeac şi cocalarii.

Am citit aseară o scrisoare a lui Mihai Bendeac în care povestea un episod în care a fost înjurat de un cocalar şi cum se plângea că ne-au cotropit cocalarii şi cât de naşpa sunt ei, cât de nasol o să ajungem şi tot aşa. Un alint, dacă mă întrebaţi pe mine. Scrisoarea completă o… [mai mult]

Mihai bendeac

Sa multumeasca lui Salam,Connect-r ,Guta si toti pe care-i imita ,pentru ca-si castiga painea de toate zilele din imitatiile pe care le face prin intermediul lor. Mai este unul care a instigat de curand lumea la crime,si va ajunge -foarte bine -Din aceste declaratii vedem ca printre unii romanasii exista virusul criminal in fiecare,insa iese la suprafata in astfel de momente, incercand sa arate cat de curajosi sunt si ca in orice moment ar trebui sa-i omoare pe -cocalari. Ar trebui sa i se faca un control psihologic acestor tipuri de oamenii.Macar aia se comporta asa pentru ca sunt niste inculti,insa romanasii ,se pretind a fi niste oameni cititi,insa mare parte din ei demonstreaza prin astfel de comportamente ca nu le ajuta la nimic informatiile si educatia . Ar trebui sesizate institutii specializate pentru instigare la domeniul public de a realiza crime .este f grav ce face acest om inconstient . Cum ar fi sa-i imite comportamentul acesti cocalari (inculti ,tampiti etc)si sa-si ia si ei masuri de -preautie -acel instrument de auto-aparare?

Laura

Indiferent de trust sau de emisiune, parodia inseamna ca „iti bati joc”. Varianta scurta din Dex. 🙂 Daca iti bati joc de niste indivizi, nu inseamna ca le incurajezi comportamentul sau ca ei sunt audienta ta. In umila mea opinie. 🙂
Lasand la o parte personajul, cred Andrei ca ai fost cam rau. Nu conteaza ca i s-a intamplat lui Bendeac, conteaza ca se intampla in Romania si ca un omul care a scris acel articol are dreptate: niste inculti si necivilizati si…. n-am cuvinte sa ii definesc ne-au invadat si ne este frica sa mai iesim pe strada.
Si a spune ca el prin emisiunea lui ii incurajeaza, nu e cumva ca si cum ai spune ca femeile care poarta fusta scurta incurajeaza barbatii sa sa ia de ele? Ca sa nu spun ca incurajeaza violatorii… Desi, na c-am spus-o.
Si oare nu ne cam grabim sa judecam omul in functie de emisiunea pe care o face? Poate el nu are nici un cuvant de spus acolo… Poate este doar un salariat care primeste un format de emisiune, un scenariu si pe care il joaca precum poate el de bine… Nu stiu….zic….parerea mea…cred….zic… 🙂

ca la noi

Kapitalism- un documentar despre oamenii cu bani din România

Aseară am stat şi m-am uitat la Kapitalism, la recomandarea unui prieten. Am înţeles că filmul a fost retras destul de repede din cinematografe, poate pentru că deranja anumite personaje. Aşa că dacă sunteţi curioşi să vedeteţi cine sunt băieţii deştepţi care combină bani serioşi pe la noi vă recomand să vă uitaţi la asta…. [mai mult]

Piticu21

a, tare.

a aparut pe net.

si eu il tineam acasa ca sa ramana in arhiva

Stefan Mihaela

Bineinteles ca un astfel de film a fost retras din cinematografe, cenzura comunista inca functioneaza, problema pentru ei este, insa, faptul ca romanii s-au mai desteptat, au inteles cum merg lucrurile, cine face jocurile, pe seama cui, cu ce costuri si nu cred ca vor mai sta cu capul in nisip precum strutul prea mult timp. Multam pentru recomandare!

ca la noi

Atunci când nu îţi mai pasă

Mă uit la imaginea de mai sus şi nu mă pot abţine să nu râd. Şi nu ştiu exact dacă râd de imaginea în sine şi situaţia pe care o relevă sau de toată forfota pe care a stârnit-o. Cred că mai degrabă din cauza forfotei, forfotă care poate fi cumulată şi cu situaţia de… [mai mult]

Pamfletarul

Ajutorul meu pentru Dumnezeu l-am regasit in Phaetonul episcopului Vicentiu…
http://pamflet-calarasi.blogspot.ro/2013/01/vrednic-este-dar-este-vrednic.html

Yamasha

se numeste ajutor pt dumnezeu:))

ca la noi

Parcagiii, parcagiii ai cui sunt?

Îi vedem peste tot prin Bucureşti. Orice parcare e populată de ei, aproape îţi sar pe capotă doar ca să te atenţioneze că au un loc liber. Atunci când găseşti locul singur, fără ajutorul lor, apar imediat şi îţi cer bani. Dacă nu le dai, rişti să te trezeşti cu maşina zgâriată. Uneori se suprapun… [mai mult]

Stefan Murgeanu

munca silnica ar rezolva cam 100% din problemele tarii 🙂

ca la noi

Excesul de "La Mulţi Ani!". Îl folosim şi la comemorari?

„Astăzi X ( personaj marcant al istoriei) ar fi împlinit veritabila vârstă de 100 de ani” sună de obicei un text de comemorare. Mai mult ca sigur respectivul a luat calea celor drepţi şi nu a mai zăbovit pe aici. Dacă postezi textul ăsta pe facebook, sigur se vor găsi câţiva să comenteze „la mulţi… [mai mult]

Pamfletarul Orb

Bine ca nu mai vine ziua lu’ Ceausescu, desi s-ar puteam sa gasim cateva sute de urari… „nostalgice”.

ştefan

Credeam ca numai eu am observat anomalia asta. Chiar e penibil.

ca la noi

Consum responsabil sau doar criză?

Eram curios să văd cum se prezintă starea naţiunii după Crăciun, cunoscut fiind faptul că perioada asta e raiul comelor alcoolice dar şi al indigestiilor. Că aşa ne place nouă, să fie masa plină şi burta aşijderea. Că na, după noi potopul. Am găsit articolul ăsta în care ni se spune că anul ăsta au… [mai mult]

ca la noi

Parvenitism sau îngâmfare?

Pe vremuri, pe uşile de la case vedeam mereu plăcuţe aplicate cu numele capului de familie şi profesia, gen „Ion Popescu-inginer” sau „Familia Inginer Ion Popescu”.  Nu am înţeles nici până azi rostul acelor accentuări de profesie sau funcţie afişate. Am întâlnit destui oameni foarte „tari” pe vremea când lucram în bancă, dar cei care… [mai mult]

Mariciu

Ăia cu „ing.” pe ușă, dădeau mereu mai mulți bani când mergeam cu colindul. 😀