ca la noi

ca la noi

Bucureşti: din micul Paris în mica Veneţie

După cum ştie toată lumea, ieri a plouat de a rupt în Bucureşti, cam de dimineaţă până noapte. Ploaie d-aia împuţită, enervantă, intensă şi deasă. Dar nu suficient de puternică încât să dea bătăi de cap, cum sunt cele de vară obişnuite.  Am avut de făcut nişte drumuri prin oraş şi parcă eram într-un acvariu,… [mai mult]

Andrei Daniel

Anul este 2013, noi ca nivel de civilizatie suntem inainte de 2000!

Yamasha

omg… suntem in 2013…greu cu canalizarea!!

ca la noi

Despre Becali şi puşcaria în percepţia oamenilor

Am evitat să comentez sau să scriu despre subiectul Becali, Steaua şi joaca de-a excluderea echipei din competiţiile europene. Dinamovist fiind, nu mi-ar fi părut deloc bine, locul echipei e acolo, au câştigat la pas un campionat, jucătorii ăştia nu au nici o vină că sunt conduşi de un ţărănete. Revenind la Becali. Vorbeam zilele… [mai mult]

Razvan Ianculescu

Multi sunt ingaduitori argumentand ca a facut si mult bine. Ca a facut. Capital de imagine sau nu, fapta este una si aceeasi: a construit case si biserici.
Evident, asta nu inseamna ca nu merita sa stea la puscarie. Sunt de acord cu tine.

Si mai este in voga o comparatie: Huidu vs Becali.

ca la noi

Ne aşteaptă vremuri grele

  Ca în fiecare an, apele cresc în perioada asta. Peste tot se fac pregătiri. La noi nu am auzit nimic. Ştim cu toţii ce urmează, da?  Ogoare inundate, case luate, plânsete şi ţipete ca statul să intervină şi să facă alte case. Becali e în puşcarie, o sa fie greu.

stefan

noi preferam sa ne carpim in loc sa prevenim….si armata e in aplicatie! cine mai face diguri din saci de nisip in timp ce satenii beau in crasma din sat?

ca la noi

Se întâmplă în Brăila anului 2013

Acum ceva ani, adică pe la final de ani 90 şi început de ani 2000, primar era un tip mega-comunist, pe numele său Anton Lungu, fost prim secretar de partid, ales primar pentru multă vreme după revoluţie, care la un moment dat a dat ordin către gardienii publici să alunge toţi tinerii care se adunau… [mai mult]

Teodora

Faleza e imensa! Chiar are pe unde sa se plimbe daca vrea. Ce-ar fi sa fie plin de biciclisti acolo? Ar putea lovi pietonii. Fiind unul singur poate a fost exces de zel din partea gardianului.

Mmm

sa iti mai zic ca acest proiect este defapt unul de rezerva. initial proiectul avea prevazuta o parcare subterana, chiar sub platou… dar, in aceasta forma platoul nu putea fi terminat pana in mai 2012 cand au fost alegerile locale iar primarul nu mai avea cu ce sa le arunce in ochi brailenilor

ca la noi

România nu există. Cel puţin aşa zic nişte băieţi

Am citit mai devreme un articol în care un băiat, militant pentru independenţa secuilor, spune că România nu există de fapt, ci maghiarii ar trebui să fie vecini cu moldovenii. Astfel, el sugerează că ar trebui să avem Ungaria Mare şi Moldova Mare. Atacurile au continuat prin afirmaţii care contestă chiar dreptul istoric al existenţei… [mai mult]

Jumulici

Sa-si ia catrafusele si sa se care in Ungaria. De acolo sa protesteze cat vrea. Pentru astfel de declaratii ar trebui retrasa cetatenia. Fara cetatenie, acesti indivizi nu vor mai putea vota, iar UDMR nu mai pupa parlamentul

Razvan Ianculescu

Ce de oameni bizari.

ca la noi

Fatalismul la români: furtunile de vară

Azi am fost sunat de ai mei, de fiecare în parte să mă întrebe dacă sunt ok, dacă e totul bine, dacă blocul e încă la locul lui. taică-miu era foarte aproape să-mi zică să-mi cumpăr o barcă şi un costum de plumb, să nu păţesc ceva. De ce? Că a văzut la televizor URGIA… [mai mult]

Razvan Ianculescu

Toate stirile incep cu catastrofe, orice ploaie de vara este tornada. Orice vanticel mai iute e taifun, la noi.
Cadeau copacii si cand eram eu copil, dar nu era sfarsit de lume. Cadea grindina si atunci, dar nu era sfarsit de lume.
Catastrofa vinde, iar mintile slabe cumpara.

ca la noi

cel.ro anulează comenzile online după bunul plac

În weekend a circulat rapid vestea cum că la cel.ro nişte televizoare sunt la numai 50 de lei. Vă daţi seama ce buluc a fost, eu eram la terasă cu nişte amici şi la auzul veştii am sărit toţi şi am comandat. Numai că ieri am primit, în loc de mail-ul de confirmare, un mail în care… [mai mult]

Cosmin Pop

Poate sa imi spuna cineva cum pot anula comanda făcută la CEL.RO. ?
Incerc din răsputeri să anulez comanda dar la telefon nu răspunde decât robotul si pe e-mail nu mi-a răspuns nimeni

David Adriana

Va rog sa anulării comanda nr 2598151

ca la noi

Proprietar până la moarte! Şi un pic după!

Astăzi am fost pe la cimitir cu al meu tată, că aşa e datina locului în ziua ce precede Paştele. Mergând spre mormintele rudelor, stăteam şi mă uitam la locurile de veci de pe drum. Toate, dar toate, fără excepţie sunt înconjurate de garduri. De fier. De 1 metru înălţime şi din fier masiv. Să… [mai mult]

Cristian Florea

Problema noastră, a românilor, este că ascultăm mult prea mult de ceea ce zice lumea şi uităm să ne pese şi de ceea ce vrem noi. Când vine vorba de morminte, dacă toţi vecinii mortului au gard, e urât să n-aibă şi el, iar dacă zice baba Safta că nu-i de-ajuns să pui o simplă cruce deasupra capului, înseamnă că aşa e şi basta.

ca la noi

Terminăm cu vânătoarea mizerabilă de click-uri?

Pe facebook mai nou se vânează nesimţit click-uri, cu texte fancy şi incomplete, care anunţă ba fie vreo dramă planetară ori vreo veste care o să ne bucure pe toţi de o să sărim în sus. Doar că nu e aşa, de obicei e un jeg de ştire sau vreo tâmpenie vândută bine. Aşa că… [mai mult]

Pety

Cred ca ar fi mai bine sa incepem sa dam UNLIKE paginilor cu pricina, eu cel putin asta fac:)

Radu Dumitrescu

Mai trist mi se pare că și Mediafax le calcă pe urme (http://i.imgur.com/CdWvBSR.jpg). Am dat unlike la Gândul de ceva timp. Efectiv mă enervau la culme titlurile. Probabil nu pe mine mă vroiau ca cititor.

Mult succes.

Off topic: Căsuța automat bifată de sub text-box-ul de comentarii este pentru abonare la comentarii?

ca la noi

România, ţară bananieră!

Citeam un articol despre modificările care se doresc a fi făcute codului rutier: amenzi mai mari, perioadă scurtă de circulaţie cu maşini înmatriculate în alte state şi modificarea perioadei de suspendare a permisului, de la 3 la 4 luni. Articolul complet aici. Ce mi-a atras atenţia a fost însă următoarea frază: Şoferii trebuie să transmită… [mai mult]

Alin

Nu, Ianculescu, mai bine zis : ROMANIA, ACEASTA GLUMA DE TARA !!!!

IanculescuHimself

Ma mir ca nu trebuie sa trimiti dovada exclusiv cu Porumbel voiajor. Asta ca sa sustinem latura columbofila a economiei romanesti.

Politia, aceasta gluma buna permanenta.