ca la noi

ca la noi

Sex and the city: fete singure între surori

Discutam recent cu nişte prieteni despre găştile de gagici pe care le vezi fie pe facebook, aliniate în zeci de poze sau prin oraş, la cafele, film, bere sau club. Umblă mereu în haită, vreo 3-4 cel puţin şi sunt mereu fericite şi vesele. Sau cel puţin, asta minează :coolness-ul unei „sorority” de invidiat. Sunt… [mai mult]

Irina Radu

Gasca este de 2 feluri, de oameni normali care stau impreuna pentru ca pur si simplu impartasc niste lucruri (altceva in afara de culoarea de pe unghii) si cei care ies in gasca pentru ca sunt incapabili sa se descurce sau distreze si singuri, apropo de fetele din gasca ce nu pot fi abordate. Nu toate gastile sunt deplorabile 🙂

ruxi

mai andrei un tip misto, cu putina carisma, ii placut de o femeie oriunde ar fi ea. singura, cu fetele, in trafic, la alimentara, la coada la paine, intalniri de afaceri etc. daca esti autentic te baga in seama. la capitolul autenticitate ar trebui sa stai super bine nu?

ca la noi

Să ciordim de pe net. Totul pentru like-uri cu neuronu.ro

Azi s-a viralizat un clip mişto făcut de 3 gagici cu istoria muzicii româneşti de prin anul 1930 şi până în zilele noastre. Prima dată a apărut dimineaţă la Zoso(verificaţi ora)  şi la Auraş. Acum văd pe facebook clipul urcat direct, adică fără link, pe pagina lui neuronu.ro, un tip care se voia amuzant şi… [mai mult]

Vali

bre Neuronu, cu politia cum te intelegi ?
tot asa, le zici ca tu stii ca poti sa circuli cu 200 in oras, ca doar nu faci nici un rau, si faci reclama la amaratii aia de la mercedes ?

tu dupa atata pologhie, inca nu ai inteles ca ai facut ceva rau, si dai vina pe cel ce te raporteaza ?
cate zile ai in spate pe online de nu stii chestii elementare, 1-2 ?
daca fetele sau daca exista o companie care le reprezenta faceau urat, te puteai alege si cu contul de faisbook/youtube inchis. aberant, nu-i asa ? pe cine mai dadeai vina in cazul
ala ? tot pe ala care te raporteaza, nu pe propriul tau cap. sau lipsa lui.

Alex

Ce va mai place sa va cacati pe voi pt. nimic.

ca la noi

"Atacatorul se află în libertate şi este cercetat pentru vătămare corporală"

  Vorbim aici despre un individ care a lovit cu box-ul pe mână un tip, pe care l-a băgat în moarte clinică. Nu mai contează că este fost atlet, campion şi aşa mai departe. Vorbim doar despre unul care aproape l-a omorât pe altul şi este liber, bine-merci pe străzi, anchetat ca şi cum i-ar… [mai mult]

Max

Poate si pentru ca lucram in presa in perioada cand a fost ucis Marian Cozma, poate si pentru ca sotia mea a trait 13 ani in Ungaria si stie maghiara foarte bine, am aflat numeroase informatii despre caz. Cand politia la noi va interveni ca acolo, sa te ia pe sus si sa te bage la zdup pana se finalizeaza cazul, atunci se va face si curatenie in tara aceasta. Pana atunci sa ne uitam cu respect la vest de noi!

camil

Te mai miră ceva când e vorba de gluma proastă care este „justiția” din România?

andreiu

Când devin bicicliştii antipatici?

Răspunsul e simplu, când devin idioţi. Şi atunci când se poziţionează singuri şi fără motiv deasupra tuturor doar pentru că ei sunt eco friendly şi se trezesc că au drepturi. Unul din ele este să blocheze traficul dintr-un oraş precum Bucureşti pentru că na, aşa demonstrează că sunt o forţă şi o voce. Nu înţeleg… [mai mult]

Sabina

Am crezut ca iti dai cu parerea despre greselile pe care le fac biciclistii in trafic si-am zis „hai, dom’le, sa citesc, sa iau aminte,. ca poate am deranjat pe cineva”. De fapt, e un articol-pretext pentru un soi de atac la persoana nu foarte cavaleresc- ai ceva cu omu’, zi-i, da-i un ghiont… dar nu-l amesteca intr-un rationament de genul „esti biciclist, din punctul meu de vedere esti naspa. Asadar, toti biciclistii sunt naspa”.
Si-acum despre discutiile iscate.
(ne)Respectarea regulilor de circulatie. Cand mi-am luat bicicleta, desi sunt sofer de peste 8 ani, am citit Codul Rutier, sa vad si eu care-i treaba cu biciclistii. Ca de, toate regulile alea de acolo s-ar putea sa aiba si un pic de logica. Cunosc si respect legislatia. Biciclistii din anturajul meu respecta legislatia. DAR. Sofer, biciclist sau pieton, fiecare dintre noi mai face cate o acrobatie. Daca exista vreun sofer imaculat si se simte lezat de cuvintele mele, sa ma scuze. Norocul lor-sau nu- soferii fac cele mai multe tampenii. Fiindca au cum. Pe bicicleta nu prea ai cum sa depasesti limita de viteza, sau sa faci slalom printre benzi, sau sa depasesti neregulamentar, sau sa parchezi nasol, sau, sau, sau… ca te cam doare caroseria. Raman trecutul pe rosu, pedalatul pe trecerea de pietoni si mersul pe trotuar. Pietonii au si eu pacatele lor. Sunt multe situatii in care „fentezi” legea fiindca e cea mai buna alternativa pe care o ai. Din pacate orasul nu a tinut pasul cu noi (soferi si/sau biciclisti) si, ca sa putem exista impreuna, trebuie sa fim toleranti. Daca ne aratam coltii unii altora, nu o sa schimbam nimic in bine.
E pacat ca exista atat de multe atitudini distructive si atat de multi oameni care gandesc in stereotipii si pun etichete gratuite. Pacat.
Cat despre Ariel, stiu ca e unul dintre oamenii care chiar fac ceva pentru schimbare in bine, nu doar stat pe margine si dat cu parerea. Asa ca, personal, i-am ascultat spovedania trecutului pe rosu si i-am iertat pacatul.

Razvan

Civilizatia unui oras, la care face referire multa lume ce s-a perindat in comentariile acestui articol, nu consta in indicatoare si semafoare fie ele „inteligente”. Faptul ca traversezi pe rosu ca pieton cand nu vine nicio masina nu tine de lipsa de civilizatie; tine de rationament. Ma indoiesc ca nu i s-a intamplat niciunuia dintre voi sa conduca noaptea tarziu prin oras si sa stea minute bune singur in fata unui semafor.

Cui ii place sa stea la rosu? Nimanui! Totusi se sta pentru ca altfel s-ar produce haos nu din cauza aglomeratiilor din intersectii generate de lipsa semafoarelor ci din cauza vitezei MARI pe care o poate prinde o masina intr-un timp foarte scurt.

In Danemarca, in zonele rezidentiale s-a implementat un program pilot: nu exista indicatoare de niciun fel, nici semafoare. Prioritatea se realizeaza dupa regula urmatoare: intai pietonii, dupa biciclistii iar soferii se inteleg intre ei. Astfel fiecare devine responsabil pentru cei din jur. Asta inseamna comunitate transpusa ulterior in civilizatie. Ghiciti ce? Se circula mai fluent decat inainte.

Revenind la biciclistii care trec pe rosu. Sansele ca un biciclist sa fie accidentat cand trece pe rosu sunt la fel de mari ca momentul in care politia te va amenda in Bucuresti pentru ca ai parcat de-anboulea pe trotuar. E frustrant sa vezi biciclisti trecand pe rosu dar intr-un oras ideal dedicat oamenilor oare ar mai fi nevoie de semafoare?

Ca sa iti creezi o parere obiectiva ar trebui sa incerci sa vezi cum e si de partea cealalta. Cati dintre voi au pedalat prin orasul asta? Eu va pot spune ca am sofat.

Cele bune.

ca la noi

Pierdut printre ghişee

Săptămâna asta, pe la început, adică luni şi marţi am fost la Brăila să îmi înmatriculez maşina. Eu m-am dus ca o floare, fiind convins că rezolv ţaca-paca în vreo jumătate de zi şi gata. Doar că socoteala de acaă nu a fost aceeaşi cu aia din târg. În mare parte pentru că statul român… [mai mult]

Iulia

Asta imi aminteste de reclama aia cu saracul tip care intra in birou cu o roaba de dosare si functionaru` ii spune ca nu e complet! ca ii lipseste nush ce timbru fiscal!

Razvan

Cand mi-am inmatriculat masina in urma cu 5 ani cred ca 2 ore a durat toata treaba in Slobozia si vreo 5 – 6 ore cu ridicatul placutelor de inmatriculare si a cartii de identitate a vehiculului de la RAR.
Am fost foarte surprins ca am rezolvat atat de usor (fara atentii). Sa vad anul viitor cum se misca ca-mi expira buletinul & pasaportul 😀

ca la noi

Pentru ei cine iese în stradă?

Doi copii au fost atacaţi de javre în parcul Tei. Unul a murit. Avea 4 ani. Pentru că asta e soluţia împotriva câinilor : îi luăm de pe stradă, îi sterilizăm şi îi redăm străzii. Pentru că, nu-i aşa, un câine sterilizat nu mai poate fi agresiv în nici un fel, ba dimpotrivă, dacă e… [mai mult]

Andrei

@george una peste alta, a murit un copil de 4 ani. si nu e primul caz, din pacate

George Toma

@Andrei, ai o problema cu haitele infometate de maidanezi si e de inteles. Eu zic sa rezolvam problema maidanezilor, dar si cine sare gardul intr-o propietate privata sa-si asume riscul sa dea de cealalta parte de un caine de paza. Nu o sa plang nici de mila bunicutzei olimpica la sarit garduri, nici de „a lu’ ala micu care a murit”. Nu aveau ce sa caute acolo. Nu erau in parcul Tei, cum ai spus tu, ci la ciordeala pe terenul altuia. Dar da, problema cainilor maidanezi trebuie rezolvata, nu e nevoie sa inventam victime cand gasim, la tot pasul, victime reale.

ca la noi

Când social media e dusă în mizerie

Nu scriu des despre chestii din online şi social media, dar acum se impune. Pentru că cineva dintre noi, oamenii care activăm în SM, are nevoie de tot sprijinul nostru. Fiecare se confruntă cu câteva momente de cumpănă în viaţă, pe care încearcă să le depăşească cum poate, mai ales atunci când are o comunitate… [mai mult]

Roxana

:))))
Mie mi s-a ars un bec din ala in vreo saptamana, niciodata nu mi-ar fi trecut prin cap sa scriu sau, sa povestesc asta, sa remarc sau, sa ma gandesc la asta ca la o problema. dar daca nu ai treaba, iti faci.

Razvan Ianculescu

Putem noi ca oameni sa realizam ca indiferent cat de „bloggeri buni” suntem nu trebuie sa aruncam cu rahat in marele ventilator Social Media?
Unii putem, altii nu putem 🙂

Eu n-am inteles niciodata de ce trebuie sa amesteci comunitatea in problemele arhiminore ale existentei tale…

Sun „in” la cheta.

ca la noi

Cum să eviţi aglomeraţia de la mare spre Bucureşti

Văd că de ceva vreme încoace nu mai există nici o duminică în care lumea să nu se plângă de traficul infernal de pe drumul Mangalia-Bucureşti. Întra-adevăr, e greu să vii alături de alţi 3 milioane de oameni care s-au gândit să plece la ora 3, e greu să mergi cum trebuie pe autostradă când… [mai mult]

Cristi

Daca pleci din Mamaia/Navodari, poti sa iesi si Ovidiu, Harsova, Vadu Oii (Giurgeni), Slobozia, Bucuresti. Totul e sa vrei

Diana Leonti

Spre rusinea mea, si eu ma inghesuiam pe autostrada. Nu stiam de rutele astea ocolitoare. Thanks for the tip!

ca la noi

Brăila 2013. Doar ras din temelii sa mai aibă o şansă oraşul

În timp ce alte oraşe se lupta pentru titlul de Capitale Cultural Europene, cu foarte mulţi tineri implicaţi ca voluntari sau care vin cu propuneri şi proiecte mişto, la graniţa munteniei cu moldova se perpetuează ghiorlănismul şi involuţia. Oarecum era de aşteptat să se ajungă aici, din moment ce toată lumea ok pleacă şi nu… [mai mult]

vasile constantin

scopul lor acolo nu era sa omoare caini, oricum tarani.

ca la noi

Dacă pe mine nu m-a întrebat nimeni, să fac şi eu la fel, nu?

Interacţionez cu destule persoane care, cumva, se dezic de religia în care sunt botezate pe motiv că în acel moment nu le-a pus nimeni întrebarea „vrei?”. Bine, chiar dacă ar pune cineva întrebarea nu ar putea primi vreun răspuns din simplul motiv că la vârsta botezului nu prea ştim să vorbim, d-apăi să avem discernământul… [mai mult]

Diana Leonti

Da, nici mie nu mi se pare normal sa se posteze poze cu bebelusi pe Facebook si chiar consider ca e mult mai frumos sa le pui intr-un album, asa old school si sa-l poti rasfoi in intimitatea ta.

Javra

Multă rumoare pentru 7 cm de puţulică.
Şi dacă era de 70 cm, câte femei scriau despre asta?
Oricum, glume pe tema asta, când e vorba de un copil,
mi se par total neavenite.
În ce priveşte nuditatea infantilă, nu mi se părea foarte deranjantă,
dar când văd la ce mod se discută, spun mai bine nu.
Dacă pe vremea la care am fost născut exista internet
şi m-aş fi văzut acum un copil dezbrăcat, probabil că glumeam,
spunând că de mic se întrevedea ce mândreţe de bărbat voi fi.
În acest moment, însă, cred că mi-aş fi certat mama
pentru proasta inspiraţie de a-mi populariza poza pe Facebook.
Desigur, nici prin gând nu i-ar fi trecut cum va „evolua” societatea,
aşa că greşeala i-aş fi iertat-o imediat.
În concluzie, ai dreptate, mamele ar fi bine să arate doar chipul
bebeluşului ei.