Cui mai folosesc newsletterele?
În ultima vreme am întâlnit oameni din ce în mai sceptici atunci când vine vorba de newslettere. Ori că durează mult colectatul de date, ori că o bază relevantă de închiriat e scumpă ori că nu aduc destule conversii şi altele. Pe de o parte e de înţeles. Ajungi mai uşor la client prin facebook… [mai mult]
mannes
merge și încă foarte bine. am lucrat la cea mai mare companie din EU care trimite așa ceva (eCircle/Teradata) și un volum „normal” de mailuri trimise pe zi e undeva în jurul a 300-400 milioane. în plus, există un sistem foarte complex de analiza și procesare a acestor tip de date. de aceea a trebuit sa investim in doua cloud-uri HADOOP/HBASE a 50 servere fiecare doar pentru procesare de big data.
newsletterele inca sunt big money. nu in RO, dar in EU se folosesc extensiv.