ca la noi

ca la noi

Cui mai folosesc newsletterele?

În ultima vreme am întâlnit oameni din ce în mai sceptici atunci când vine vorba de newslettere. Ori că durează mult colectatul de date, ori că o bază relevantă de închiriat e scumpă ori că nu aduc destule conversii şi altele. Pe de o parte e de înţeles. Ajungi mai uşor la client prin facebook… [mai mult]

mannes

merge și încă foarte bine. am lucrat la cea mai mare companie din EU care trimite așa ceva (eCircle/Teradata) și un volum „normal” de mailuri trimise pe zi e undeva în jurul a 300-400 milioane. în plus, există un sistem foarte complex de analiza și procesare a acestor tip de date. de aceea a trebuit sa investim in doua cloud-uri HADOOP/HBASE a 50 servere fiecare doar pentru procesare de big data.
newsletterele inca sunt big money. nu in RO, dar in EU se folosesc extensiv.

soso

inca mai merge cu ele :)) ?

ca la noi

Cu nume şi prenume, să ştie toată lumea : Dana Blându e învăţătoarea spăgară!

Observ în ultimele zile că nimeni nu dă public pe post numele învăţătoarei spăgare de la Şcoala Maria Rosetii din Bucureşti. Nu ştiu din ce motive, poate le e frică sau poate unii sunt bara-bara cu ea. Sau bagă capul la cutie, pentru că na, lucrurile astea sunt vechi de când lumea şi credem că… [mai mult]

Vladax

Cazul acesta demonstrează încă o dată cât de adânc înrădăcinată este mentalitatea „cotizațiilor obligatorii” în unele instituții. Faptul că astfel de practici sunt considerate normale și chiar impuse de cadre didactice este revoltător. E bine că se vorbește despre asta public, poate încep să se schimbe lucrurile!

FRUMOASA ELENA DIN

Andrei, tu cum ai face sa fii in locul meu ca parinte care stie adevarul direct de la „sursa”? Aud?

ca la noi

Cum să faci 20.000 de euro pe lună?

Cam aşa încep prezentările de MLM. Cum să faci nu ştiu câţi bani (foarte mulţi) muncind un pic mai mult la început iar mai apoi puţin spre deloc pentru că business-ul o va face pentru tine şi tu te vei putea relaxa pe undeva printr-o insulă tropicală.  Tot ce trebuie să faci este să depui… [mai mult]

o femeie

cunosc cateva mlm-uri: Forever living, Avon, Oriflame. In alte tari asa se vand si contractele de mobile sau electricitate sau cine stie ce aplicatii (nu cu reclame la tv, ci motivand clientii existenti sa aduca noi clienti, contra unei reduceri de 10% pt fiecare, un 5% din ce cheltuie clientul nou, sau 30 euro pt un nou client etc).
Evident ca exista in acestea cate unu ce ia 20 mii dolari :). Dar ala e unu, si e un sef mare de sus :))

Si functioneaza. Cele 3 amintite de mine sunt de 50 de ani pe piata si sunt din ce in ce mai mari.

Breev

ideea e ca tine si de banii cash pe care romanii obisnuiesc sa ii tina la saltea. e educatia aia financiara te care zici tu, insa si bancile au cel putin o problema de comunicare cu clientii.

ca la noi

noi suntem în stradă să ne apărăm ţara bă sclavilor!

Asta spune un dîrz protestatar salvator de patrie pe blogul lui Eftimie. Anonim, bineînţeles, să nu cumva să-l vadă şeful şi să-i dea vreo 2 scatoalce. Despre jandarmi am scris deja acum ceva vreme. Încă îmi menţin părerea, abia aştept primele troiene să văd cum jandarmii devin brusc eroi ai neamului.  Alt lucru mi-a atras… [mai mult]

Andrei

si tara pute de prosti. ce sa facem acum?

Radu

Unitatea asta a bloggerilor, pro-RMGC, pute de la o mare, mare distanta. Nush cum se face ca absolut toti oamenii educati si foarte educati pe care ii cunosc, 99,99% sunt impotriva proiectului, indiferent de varsta, educatie, profesie. Vorbesc de zeci de oameni cu care am vorbit, profesori universitari, antreprenori de mare succes. Va rog sa ma credeti, nici macar UNUL n ue pro-proiect.In schimb, 99% din bloggeri sunt de partea RMGC. Prea pute treaba asta…

ca la noi

Succesuri cu taximetria la Gara de Nord

Duminică seara a trebuit să dau o fugă până la gară, pe la 8 seara. Cum un tren care ajunge la timp este foarte rar, am dat o tură de gară, să nu îngheţ. Mi-a sărit în ochi bannerul care informează călătorii unde să meargă pentru taxiuri sigure. Ies în faţa gării şi ghici ce:… [mai mult]

Alin

Deh, Rromania…

Ovidiu Militaru

Am patit-o si eu de curand. La iesirea din gara sunt 2 aparate, la care poti sa chemi taxi de la Pelicanul si Meridian. Partea nasoala e ca primesti o hartie pe care nu scrie indicativul taxiului care vine, iar daca e aglomeratie, stai cu hartia in mana si te bati pe taxiul care intra, cu alti 3 indivizi care au si ei in mana aceeasi hartiuta ca a ta. Adica de bariera trec doar taxiurile Pelican si Meridian

Dar eu am patit una si mai si (bine ca mi-am amintit acum sa scriu): m-a injurat un rechin (asa le zic eu), ca n-am vrut sa merg cu taxiul lui pirat

ca la noi

Job-uri, piţipoance fără creier şi prejudecăţile românilor

Am văzut mai devreme un comentariu destul de răutacios  pe net despre tipele care fac promoţii la ţigări prin cluburi şi baruri şi mă deranjează genul ăsta de prejudecăţi. Automat dacă o tipă arată bine trebuie să fie ori curvă, ori să aibă iq mic ori să nu fie în stare de nimic altceva decât… [mai mult]

Aurel

Tipele astea sunt ca strugurii, iar frustratii sunt ca vulpile care afirma ca sunt acrii pentru ca nu ajung la ei. Daca ar avea prietena(nevasta)/sora promotoare, aceasta ar fi exceptia care confirma regula, dupa parerea lor.

busy2k

E o mare rusine sa dai cu matura..dar daca stai acasa la 25 de ani pe banii lu’ mami si tati nu e rusine.

ca la noi

Una dintre cauzele cozilor de pe DN1

Sunt jigodiile de şoferi de microbuze care fac cursele alea mici, dintre staţiuni şi care merg cu 20 km/oră, doar doar să nu cumva să scape vreun călător. Şi cum de la Comarnic până la Sinaia nu ai unde face o depăşire, stai în coloană doar pentru că domn şofer merge ca după mort. Ăstora… [mai mult]

Arhi

pentru ca nu exista politia care sa ii dea muie ca merge prea incet

ca la noi

Suntem rafinaţi şi nu pişcotărim. Sau invers!

Deja ştim cu toţii cât de enervantă a devenit eticheta de „pişcotar” pusă bloggerilor. Indiferent de context, orice participare la un eveniment sau cadou primit devine implicit „pişcot”. De multe ori eticheta e pusă de unii-alţii din răutate sau din invidie, dar sunt situaţii şi oameni care contribuie solid şi susţinut la asta. Dintre bloggeri… [mai mult]

catalin

Care e diferenta intre ce face Raluxa si ce faceti voi aici? Strict la „blogging” vorbind. Va denigrati unii pe altii in loc sa va vedeti de scris. Sau o faceti intentionat pentru atragerea atentiei. Atunci nu sunteti diferiti de ziarele de cancan….

Bebitzu

Foarte tare Galos, cica se imbulzeste lumea la cate un fel de mancare mai „special”, de parca asta ar scuza marlania si lipsa bunului simt…. adica, na…e ok sa te imbulzesti la sendvisuri, dar nu la pateuri. 🙂

ca la noi

Despre telefonul copilului, Orange şi Vodafone!

Buna ziua, Prin Fundatia noastra, sustinem numeroase initiative din zona protectiei copilului, fiind, de 15 ani, un partener de incredere pentru sute de organizatii non-guvernamentale din Romania. In afara programelor proprii, suntem deschisi sa sustinem si alte initiative care sunt cu adevarat utile beneficiarilor. Tocmai de aceea, Vodafone a reanalizat participarea sa in cadrul proiectului… [mai mult]

Echipa PR Vodafone Romania

Buna ziua,

Prin Fundatia noastra, sustinem numeroase initiative din zona protectiei copilului, fiind, de 15 ani, un partener de incredere pentru sute de organizatii non-guvernamentale din Romania. In afara programelor proprii, suntem deschisi sa sustinem si alte initiative care sunt cu adevarat utile beneficiarilor. Tocmai de aceea, Vodafone a reanalizat participarea sa in cadrul proiectului Telefonului Copilului. Pana in prezent, nu am primit un raspuns la propunerea trimisa inca de anul trecut catre compania initiatoare.

Va multumim,

Echipa PR Vodafone Romania

Vodafone

Buna Stefan,

Este bine sa stii ca incepand cu data de 2 iunie 2013, apelurile catre numerele scurte cu tarif normal se scad din minutele nationale incluse in abonament sau extraoptiune.
Poti vizualiza mai multe detalii accesand link-ul: https://www.vodafone.ro/numerescurte.
Asadar, pentru a putea verifica, am rugamintea sa imi lasi mai multe detalii folosind adresa de mail socialmedia_support_ro@vodafone.com. M-ar ajuta numarul in cauza si data taxarii.

Multumesc!

ca la noi

Scurt despre "Jandarmeria apără hoţia"

În România zilelor noastre e bine să nu te afli în câteva categorii de oameni sau clase sociale : dacă nu eşti împotriva roşiei montane, dacă susţii eutanasierea câinilor sau, mai nou, dacă eşti jandarm. Am văzut ieri oamenii de la Vaslui cum scandau şi înjurau jandarmii. Am văzut incidente cu jandarmii şi la Bucureşti,… [mai mult]

gigica

@Andrei ai perfecta dreptate
… kktii aia care asteapta sa fie dezapeziti de jandarmi ar trebui lasati sa moara pe limba lor.

Andrei

@mika vezi ca a explicat foarte bine Ovidiu aici http://eftimie.net/romanii-prea-idee-jandarmi/