ca la noi

ca la noi

Cu ce ne mai fudulim? Ce modă vine?

Ieri am văzut după ceva timp un nene trecut lejer de prima tinereţe care afişa mândru vreo 3 ghiuluri înşirate frumos pe câte un deget de la mână. Mi-a smuls un zâmbet, pentru că mi-am adus aminte că atunci când eram eu mai mic era o adevarată invazie a ghiulurilor pe degetele masculilor alfa. Nu… [mai mult]

skate

Tot ce-ai observat este comportamentul aspirational. De regula se manifesta la populatii oprimate/sarace. Cum dau de bani vor cumpara ceva ce va da impresia unui statut social ridicat.

ca la noi

Târg, piaţă, talcioc sau ce o fi fost, la Universitate, pe Edgar Quinet

În weekend am trecut pe la universitate. Am rămas surprins de modificările făcute de primărie la fântănă, de cum arată zona statuilor, acum de când e gata parcarea subterană, s-a mai schimbat un pic aerul centrului. Dar când am trecut pe lângă universitate, am văzut trotuarul de pe edgar quinet plin cu tarabe şi comercianţi,… [mai mult]

mik

Am aceeasi parere. Trec pe acolo si ma apuca furia cand vad miere, haine de blana, cartofi, ceapa si gogosari in coltul Facultatii de Matematica. Ma surprinde stupizenia primariei dar si lipsa de reactie a …nu stiu…studentilor, cadrelor universitare…E 2018 si tarabele sunt tot acolo…Suntem atat de inapoiati. Din toata zona aceea nu se gaseau alti 50 de metri pentru tarabele taranilor…Si de fapt cam cat de mult era nevoie de o.piata acolo? Langa Capsa? Locuitorii stiau unde sa se duca la piata. Centrul avea un alt statut. Intre timp Universitate=Ramnicul Sarat, Obor etc. Imi e rusine de cate ori trec pe acolo…si imi e rusine ca mai vad si cumparatori.

ca la noi

La patrulat cu Loganul prin parc

Azi în Parcul Carol am dat nas în nas de 2 ori cu o mașina a poliției locale, care ieșise la patrulat. Prin parc, pe alei. Am fost un pic surprins când i-am văzut și nu îmi explic de ce e necesar să intre cu mașina adânc în parc. Pe jos nu se mai poate… [mai mult]

adistar

Unii cu loganu altii pe bicicleta…fiecare cum poate :))

Andrei

nu cred

ca la noi

Vine Halloween-ul! Să ne pregătim zic!

E bine ştiut că încă din antichitate, chiar de pe vremea dacilor, la sfârşit de octombrie toată suflarea omenească ce vieţuieşte pe aceste meleaguri se pregăteşte de Halloween. Se opreşte orice activitate, lumea se costumează frumos şi îşi găteşte casa pentru a întâmpina copiii ce le vor bate la uşă. O sărbătoare autentică, care uneşte… [mai mult]

iGPL

Buhuhuhu :))
anul asta ma imbrac in mos craciun :))

ca la noi

Ce mai citim prin scara blocului?

Deşi trăim în anul 2012, comunicarea tradiţională offline bazată pe coala A4 lipită pe pereţi încă funcţionează şi este la mare căutare. Observ cu surprindere că şi în mediul online, pentru foarte multă lume, statusul de pe YM este un foarte bun canal de comunicare. Dar intrăm în altă poveste deja. Pe mine mă amuză… [mai mult]

ca la noi

Ce ai face cu 2 milioane de euro?

Întreb pentru că cei din cadrul bisericii nu prea ştiu. Sau nu prea vor să se ştie ce se vor face cu cele 2 milioane de euro adunate de la enoriaşi în timpul pupatului de oase de la Iaşi. Nici nu se pune problema donării banilor unor case de copii sau azile de bătrâni, nu… [mai mult]

Gabriel

Ce as face cu 2 milioane de euro? Probabil fizica nucleara.
Acum serios, cred ca as dona unor spitale si case de copii. Eu as fi multumit si cu 1000 de euro, 2 milioane ar insemna nesimtire.

Marius C.

Oamenii dau 5 lei cersetorului pe strada, dar nu cumpara copilului o punga de popcorn sau un porumb fiert de la comerciantul care plateste taxe si incearca sa aiba propriul job.

ca la noi

Maxim 2 animale pe cap de cetăţean. Încă o imbecilitate politică

Deputaţii noştri se pare că se plictisesc maxim în plen şi se apucă de inventat idei, care mai de care mai imbecile. După ce un deputat PSD s-a gândit că preoţii nu ar trebui să mai plătească impozite, vine un coleg tot de la PSD!? care consideră că cetăţenii ar trebui să aibă în creştere… [mai mult]

Andrei

1. stirea a aparut si pe evz sau hotnews, nu e numai pe a3, dar deviem de la subiect. tine de perceptie si afinitati subiective, din cate imi dau seama din pornirea ta virulenta impotriva lor
2. de acord, era doar un link, nu ca sa le fac bine, ci ca sa nu fiu jegos ca altii, care iau chestii „doar pentru ca era pe net, deci la liber”
3. ambele masuri ma afecteaza direct pe mine, ca cetatean locuitor si platitor de taxe in Romania. Atat local cat si central. Ma intereseaza prea putin daca javrele dupa strada sunt in custodia primarului/consiliului local atata vreme cat ma simt amenintat pe strada si ma intriga la fel de tare cand vine un gog ales tot de noi (noi, generic, cetatenii) sa stabileasca cum si ce trebuie sa cresc eu in casa.

Merci pentru intentie, sunt deschis oricarei critici constructive, nu o iau personal si nici in defensiva nu stau. Regards

Alex

1. Tu spune ce vrei, noi iti atragem atentia ca citezi niste mizerabili, n-a zis nimeni sa te cenzurezi acuma. Baga mare, citeaza si niste Cancan sau StirileProTV.

In subsidiar, a da link unui sait lipsit de etica nu se cheama ca „faci bine”. De asta cresc Cancan, Click si alte mizerii – pentru ca vorbeste lumea de tampeniile pe care le spun ei.

2. Ambele apartin aceluiasi trust, si au aceleasi defecte.

3. Faptul ca „ti se rupe” e naspa, inseamna ca nu esti aici sa dialoghezi, esti aici sa zici chestii catre altii fara sa-ti pese (cau autist, asa). Idem confuzia cu „totul e al statului”, pe care refuzi s-o repari.

Ma rog, io incercam sa te ajut sa devii mai bun in ce faci, da’ am impresia c-ai luat-o personal si stai in defensiva. Sanatate.

ca la noi

Despre şmecheri, mahări şi legea ilicitului

Am fost în weekend la Brăila, aşa, din scurt, doar pentru a-i vedea pe ai mei un pic. Mi-a ieşit parţial planul, pentru că mai mult am dormit, dar ei au fost mulţumiţi că am dormit în camera mea, iar eu că nu m-a deranjat nimeni. În fine, familisme. Sâmbătă seara am ieşit cu 3… [mai mult]

Cartusel

oare cand se vor lua masuri?

Yamasha

Se discuta de ceva timp, dar…momentan cred ca se va introduce…e prea mare mafia ca sa le convina!

ca la noi

N-a căzut Băse, găsim altă variantă

Un deputat PSD s-a gândit să scoată salariile clericilor de la impozitare. Că fac acte filantropice şi nu le ajung banii şi aşa mai departe. Asta în situaţia în care cu ceva vreme în urmă, patriarhul a dat ordin să nu se mai facă nici un serviciu religios fără bani. Nu ai de unde da,… [mai mult]

concept w

Aici nu mai e vina politicienilor, ci a tuturor celor care dau bani la biserica. N-am inteles niciodata care e rolul ei si al gandacilor de preoti