Voi știați despre permacultură? Eu nu, dar acum știu
Am aflat și eu de curând, de la furnizorul meu obișnuit de informații pe care nu le știam și concepte despre care nu aveam habar, Maru. Permacultura este un sistem de design care urmărește crearea unor medii umane durabile și autosuficiente, inspirându-se din modelele și procesele naturale. Ideea de bază a permaculturii este de a… [mai mult]
Conceptul e foarte interesant. Dar, cu cat mai mishto, cu atat mai utopic.
Pentru ca are niste mici „hibe” si o sa detaliez punctual:
Observare și interacțiune – nu e timp pentru asa ceva, la multinationala avem KPI si trebuie sa facem bani. Toti bezosii si musk-ii trebuie sa mai faca niste miliarde, managerii lor trebuie sa-si ia bonusuri de milioane ca sa aiba motivatia sa puna biciul pe populime sa sclavageasca ca sa mai plateaca inca o rata s.a.m.d. La bezos nu e timp de mers la buda, fac aia pipi in sticle la banda, despre ce „observare” vorbim?
Captarea și stocarea energiei – niciodata, energia trebuie speculata si cetateanul trebuie jupuit pentru ca nu are cum sa functioneze fara. De fapt despre asta e vorba – sa identificam ce nu poate omul sa evite sa cumpere si acolo il ardem la portofel. Daca e nevoie, prostim (platim/santajam/presiuni de la UE/alte vrajeli) guvernul sa „liberalizeze” piata – ma rog, ai nostri sunt atat de incompetenti ca nici nu e nevoie de vreun efort deosebit, se prostesc singuri – si ne agatam de prima turbulenta (COV19, razboi in UKR) saltam pretul kilowatului de la 30 de bani la 4 lei (da-da ENEL/PPC, ENGIE, cu voi vorbesc) cu ZERO justificare economica. Si extra-bonus, ne vaitam ca dam faliment si apoi raportam profituri% record, pentru ca … de ce nu? Oricum firmele din energie erau printre cele mai bogate si cand piata era NE-liberalizata, acum sunt de 10x mai bogate pentru ca … nimic!
Producerea unei recolte – HaHaHa, si in realitate e fix asa dioar ca NU; orice „recolta” trebuie sa faca profit, nimic altceva. Ce daca facem anul asta cultura X sau experimentam diversi hibrizi si bagam chimicale care distrug solul pentru urmatorii 50 de ani … noi am facut profit, da-i dracu’ pe fraieri cu tot cu panza lor freatica!
Utilizarea resurselor regenerative – aham, la fel ca la punctul anterior, orice resursa trebuie jupuita de la aia care o detin si vanduta inapoi la supra-pret; cam cum face IKEA (si altii, dar astia mi-au venit acum in minte) in Romania, plateste niste jeguri sa faca legi proaste sau sa taie copacii si ne vinde mobila din rumegus. Ar trebui probabil ca zicem merci ca nu avem pe aici si niste raboaie civilie pe diamante, metale rare sau petrol (vezi prin Asia, Africa) ca sa fie meniul complet.
Rosia Montana a fost o exceptie pe care nu mi-o explic nici astazi … nu ca m-as pricepe dar tot nu inteleg cum a scapat Romania de plata unor miliarde care ar fi facut portofelul gras unor baieti destepti. Ma rog, bine sa s-a terminat cum s-a terminat.
Ciclul închis și minimizarea deșeurilor – asta chiar e beton … Nestle, Pepsi si Coca-Cola aproba asta! Ma rog, acum chiar nu mai are importanta, cu 50 de bani/ambalaj reciclarea se face tot pe banii fraierilor. Fraieri care stau ca prostii la coada in fata supermarchetului pentru ce desi supermarchetul vinde ‘nshpe mii de ambalaje pe zi, contanier-ul ala poate coelcta probabil pe la un 10-20% din cat se vinde, se umple, cine-l goleste, etc. Pai ce, credeati ca se atinge cineva de dreptul „sfant” al multinationalei sa faca profit fara limite doar pentru motive puerile gen … poluare? Hai sa ne vedem de treaba!
Cel mai trist nu e ca realitatea e cum e si faptul ca de fiecare data cand apare o idee buna si revolutionara, precis se va gasi unul cu bani sa o distruga ca sa faca si mai mult profit.
Deloc!
Cel mai trist e ca avem doua varainte mari si late – ori la multinationala/globalizare, ori la jeguri de-alde Putin/Xi/Ayatolah.
MiIzerabile vremuri am ajuns sa traim!
andrei
excelent comentariu