liliput

Ofer cursuri de parenting. Rog seriozitate

De când am scăpat de COVID am rămas cu o poftă de dulce de nestăvilit. Dacă înainte mi se întâmpla să vreau ceva dulce de două ori pe an, acum se întâmplă de două ori pe zi. Și cum rezerva adulților era limitată, am năvălit în rezerva copilului, profitând că nu știe încă să facă… [mai mult]

Alina

Sper ca i-ai mulțumit în gând moliei…

andreiu

Pentru vacanțe în România: pickatrip.ro

Marea problemă pe care o aveam eu cu călătoriile în România cu scop recreativ ( vacanțe) era lipsa unor oferte clare, cu prețul afișat complet, să știi de la bun început ce cumperi și cu cât. Nu am fost singurul care a identificat această problemă, așa că prietenul meu Alex Filip a creat www.pickatrip.ro. Îmi… [mai mult]

andreiu

Prima oară în Maramureș

Am dat o fugă de doar trei zile în Maramureș, la Breb, unde a avut loc Festivalul de Marketing de la Breb. O locație inedită, pentru un eveniment inedit, pe care nu aveam cum să-l ratez., mai ales că a fost prima experiență mai departe de Cluj, atât de departe, în Nord. Am descoperit altă… [mai mult]

Gheorghe

Păcat ca nu mai functioneaza potcovaria lu’Covaci, sa vadă cetățenii din alte locuri cum se fac potcoavele și se potcovesc caii.

Sebastian

@CatalinR
Maramuresul cu toate neajunsurile ( sesizate de Tine ) nu va ajunge Strehaia de Romania, zi merci de asta!

andreiu

De ce încă îmi place George de la BCR

Săptămâna trecută am participat la TechXpert Hub powered by George, un eveniment care se întâmplă cam anual și este organizat de BCR. Au mai fost și alți invitați, de la Bitdefender, Microsoft și KPMG. S-a dezbătut mult, despre cum băncile sunt în competiție directă cu fintech-urile și cum atacurile informatice de tip ransomware s-au înmulţit cu 400%, iar… [mai mult]

andrei

daca iti zic ca nu am luat nici un ban pe articolul asta, ma crezi? si ca am o categorie intreaga, e in header sus, #promo, unde vezi toate chestiile pe care le promovez, pe bani sau nu, acolo? explica-mi cum ascund chestiile, ca nu-mi dau seama

Adi

Eu înțeleg toate astea foarte bine. Numai că parcă lăsăm impresia ca vrem sa facem o lume mai bună, dar când vine vorba sa punem un P cinstit, îl ascundem pe undeva.

andreiu

Să vă uitați la Holy Father

E documentarul care te trece prin toate stările, de la agonie la extaz, acum râzi și imediat după te cuprinde furia și ai sparge tot din jurul tău. Un documentar despre generații de copii distruși, despre incapacitatea noastră de a ne bucura de bucuria celuilalt, despre cum nu știm să fim alături de copiii noștri… [mai mult]

andrei

exact. momentele alea in care iti vine sa distrugi totul in jurul tau

Cristina

Pe mine m-au marcat reactiile familiei ei, cand le-a zis ca este insarcinata. Fazele alea mi s-au parut mult mai dureroase decat lipsa de asumare si eschivele domului in sutana, de la care oricum nu aveam mari pretentii.

andreiu

Cei mai educați dintre traci

Primesc destul de des întrebări de la prieteni din industrie care caută oameni, pe diverse funcții, în special în zona de digital și social media. Mizează probabil pe faptul că am 5000 de prieteni pe facebook și nu știu câți pe linkedin, ceea ce mă recomandă ca fiind o persoană care știe lume multă. Observ… [mai mult]

N

O sa imi atrag oprobiul public, dar asta e. In perioada cand era Viorica Dancila prim-ministru, tot o atacau jurnalistii ca e analfabeta disecand DUPA conferintele de presa diferitele greseli facute. Zic „hai mah sa ma uit si eu la o conferinta in direct sa vad daca femeia e asa catastrofa sau e o gogoasa umflata de presa disperata dupa cancan”. Ce am observat a fost asa: am sesizat o singura greseala a Vioricai , in schimb ce jurnalistii care ii puneau intrebari au gresit de vreo 3 ori si asta fara sa acord mare atentie pentru ca pusesem conferinta pe fundal in timp ce lucram.

andrei

yep

andreiu

Olimpiadă de matematică cu premii.

Brio Challenge – ediția a 2-a este un concurs deschis tuturor copiilor buni la mate din clasele 1 până la a 12-a. Concursul se desfășoară în 3 etape, finala fiind anunțată pe  29 mai. Mai exact: dacă ești foarte bun la mate sau dacă doar vrei să te compari cu copiii de aceeași generație cu tine,… [mai mult]

andrei

intrati pe site la brio https://brio.ro/challenge

Lavinia

Bună seara! Cum ne putem înscrie pt concurs?

andreiu

Nu mai alergați pe Splai

Atât dimineața, cât și seara, se fac cozi mari pe splai, la semaforul de la Vitan – Bârzești dar și la cel de la Mihai Bravu. Pe toate arterele, nu doar pe Splai: și pe Vitan – Bârzești, între Splai și IML și pe Mihai Bravu. Fiind foarte multe mașini, se face un nor de… [mai mult]

Ana

Si eu i-am vazut pe splai. De ce nu s-or duce la sala o ora, inainte sau dupa job? Mai bine alergi pe banda decat in poluarea din Bucuresti.

andrei

eu ma gandesc sa schimb chiar si tara

andreiu

Am experimentat o săptămână de singurătate

Pentru că am o perioadă aglomerată, săptămâna trecută fetele au rămas la bunici, în vacanță, până sâmbătă. Așadar, am fost acasă singur și cu potaia bătrână, pe care nu-l simți toată ziua în casă. Revenind, o săptămână de stat singur în casă, cu excepția zilei de miercuri, când a venit un prieten la mine să… [mai mult]

Ionut M

Primele 3 luni de pandemie am stat singur în casă.
Nu am avut nici cea mai mică problemă cu chestia asta. Nici în lockdown, nici după. Ce-i drept am băut mai mult de plictiseala, dar am depășit momentul și a fost ok. Contează enorm de mult și felul cum un om e cablat. Stand singur în casă nu înseamnă că nu am ținut legătura sau că am stat ca sihastrul. Am avut contact prietenii, cu neamurile.
E chestie de obișnuință și de disciplină.

Rilache

„Urâtă e singurătatea. Dacă până acum cel mai tare mă temeam de moarte, acum mă tem de singurătate.”

Ai îmbătrânit tu și ți se pare.

A fost și o discuție cu chestia asta: https://www.reddit.com/r/AskReddit/comments/mkjwyj/people_who_like_to_be_alone_whats_your_favourite/?sort=top&limit=500

Pui prea mult preț pe singurătate, într-un sens negativ.
Tu uiți că familia și prietenul menționat cu fotbalul (+ cine știe ce anturaje foarte restrânse apropiate mai ai), tu n-ai nicio legătură cu societatea din România. Adică, te simți singur dacă ești printr-o gloată de oameni necunoscuți? Dacă da, înseamnă că ești preferențial și închistat; dacă nu, înseamnă că sentimentul de singurătate este artificial/fals. Oricum nu ai încredere în străini, de ce să suferi de singurătate?

Înțelegi acum? În cazul tău, se prea poate ca andropauza să se instaureze.
Îți reamintesc o treabă: te-ai născut singur, vei muri singur. Împacă-te cu ideea asta.