Chiar nu mai e nevoie de încărcătoare în cutii
Am realizat ieri că tableta luată pentru copil ( desene /jocuri în mașină) și pentru noi ( meciuri / citit) în februarie, pe 13, a fost încărcată până acum doar cu alte încărcătoare de prin casă, nicidecum cu cel original cu care a venit ea în cutie. Și am realizat pentru că am vrut să… [mai mult]
Sorin
Solutia e sa nu mai cumparam echipamente care nu au incarcare standard (USB-C PD in momentul asta). Am 2 laptopuri Lenovo pe USB-C, incarcatorul lor de 65W incarca tot ce misca prin casa la viteza maxima suportata de device-ul respectiv (in afara de device-urile vechi pe micro-USB, si de ceasul cu cablu proprietar).
Nu lightning, nu quick charge tzashpe (desi alea merg de obicei si cu PD), nu fast charge proprietar chinezesc, nu laptopuri cu mufa cilindrica, nu saptespe standarde de incarcare wireless, nu magsafe cu fallback la Qi de 7W.
Mai nou am descoperit beneficiile monitorului cu USB-C, bagi un singur fir in laptop si ai incarcare, video si hub USB. Merge si un docking station pe USB-C daca nu vrei sa schimbi monitorul.