ca la noi

ca la noi

Orange devine CanCan Telecom

Dovada celor spuse in titlu o reprezinta selectia mesajelor pe care le tot primesc de la portocalii de ceva vreme incoace.  Mai lipsesc cuvintele „SOC” si „INCENDIAR” ca sa fie peisajul complet. Explicatii nu stiu care ar putea fi, ori e cretin personajul de la marketing ori is dobitoci cu totii cand dau ok-ul pentru… [mai mult]

Petru

Eu sunt pe Vodafone si am primit foarte rar reclame, deloc boombastice. 🙂

Gabriel Ursan

Da, toti operatorii fac asta si crede-ma ca stiu. Si stii ca in urma cu cativa ani am avut oportunitatea de a lucra o scurta perioada de timp impreuna 😉 (daca iti amintesti).

Exista variante de a evita receptia acestor SMSuri. Spre exemplu la Orange eu stiu ca se trimite un SMS gratuit cu textul STOP la 100. Ma rog, ma disperau si pe mine cu mesaje, am sunat la serviciul cu clientii si mi-au explicat cum se face.

Mi se pare ca mai e o metoda, dar nu imi mai amintesc exact care si cum e.

ca la noi

Doua ghisee, doua cozi

Pentru ca la ghiseul 5 se elibereaza chitanta pentru suma pe care o vei plati la ghiseul 7. Asta se intampla la Circa Financiara din Braila. Cand am intrebat care e logica si de ce nu se pot incasa banii si elibera chitantele la ambele am fost privit cu cea mai mare ura iar din… [mai mult]

ca la noi

Trenurile noastre poate

Erau doar niste povesti frumoase din vremea copilariei mele de mult apuse. Pentru ca noi, nici in 2011 nu am fost in stare sa ajungem cu ceea ce se numeste mizeria nationala energofaga CFR. O companie dintre cele mai jalnice si care imi produce cea mai mare scabra dintre companiile care mai sunt ale statului…. [mai mult]

zidanne

eu sunt navetist… 38 de km in 80 de minute… cu acceleratul 🙁

stefan

am avut nenorocul sa prind loc la geam,la etaj, intr-un vagon d-ala cu 2 etaje, pe ruta constanta-braila…cum dracu sa incap eu acolo? dadeam cu capul in geam si oricat m-as fi straduit sa gasesc o pozitie comoda, mi-a fost imposibil. noroc ca nu era trenul plin si am ocupat alt loc, ca as fi preferat sa stau in picioare, decat pe scaunul ala…sigur au patit-o si altii la fel ca mine

ca la noi

Vama Veche- controversata Mecca romaneasca

Vama Veche, aceasta destinatie obligatorie de bifat pentru toti corporatistii dornici de libertate, dar si pentru nostalgicii care mergeau odata acolo si stateau la cort, echipati cu tigaie si cana de metal la purtator. Ambele categorii se aseamana intr-un singur punct: sunt revoltati de constructiile de beton, hotelurile si strazile asfaltate care se inmultesc cu… [mai mult]

Vama Veche

Salut,

Fac un studiu despre oamenii care au fost / merg in Vama Veche. Mi-ar folosi daca ai gasi cinci minute pentru a completa un chestionar. Chestionarul este anonim si face parte dintr-o cercetare mai ampla. Poate fi accesat la adresa http://www.vamaiot.com .

Multumesc,

Liviu V.

Andrei

eu am concluzionat doar, nu tin partea nimanui

ca la noi

Sa aduca bani de acasa

Daca vor sa imbrace uniforma de politisti, ca despre ei vorbim. Ministrul Igas a hotarat sa le taie si din norma de hrana o parte sanatoasa. Nu era de ajuns taierea de 25% aplicata in 2010 si care nu a mai fost recuperata, in ciuda promisiunilor. Aici nu apar politistii, sunt perfect constient ca sunt… [mai mult]

stefan

de ce toata lumea asociaza „M.A.I.” sau „politie” cu politia rutiera?????? ganditi-va ca „M.A.I.” nu inseamna doar ala care ti-a luat carnetul de conducere, sau ala care ti-a luat spaga fiindca nu aveai actele la tine…M.A.I. inseamna si furturi, si crima organizata si ordine publica, si omucideri, si pompieri, si I.S.U., si jandarmii, adica aia pe care ii chemati cand vine apa peste voi, aia care va scot copiii din casele in flacari, aia care va scot namolul din case, in timp ce voi beti la bufetul satului, cand vine dealul peste voi fiindca voi ati taiat padurile, aia care va cauta violatorii, hotii, ucigasii…ar trebui sa isi dea demisia in masa, sa vedem atunci cine e fericit…voi sau basescu si hoarda lui de lingai incompetenti??? asteptam sa cheme armata sa il apere de furia populatiei, fiindca politistii si jandarmii sunt de mult de partea cealalta a baricadei…

Stefan Murgeanu

care e faza cu norma de hrana?!

de ce un politist trebuie sa aiba norma de hrana, dar un profesor sau un medic nu?!

de ce trebuie sa inventam tertipuri (bani de hrana, bani de haine, spor de nu stiu ce) pentru a le da un salariu decent politistilor si bugetarilor, in general?!

un politist trebuie sa aiba asigurat echipamentul (inclusiv uniforma) si un salariu decent (spre 1000 EUR sau mai mult, as zice eu), nu amagiri cu sporuri, norme si alte inventii

al fel si pt ceilalti bugetari

si, desigur, sa se introduca niste indicatori de performanta

ca la noi

Competitiile se castiga pe teren, nu in comisii

Timisoara si Gloria Bistrita nu au primit licenta pentru a putea juca si urmatorul sezon in Liga I. Cu ocazia asta, Timisoara nu va mai putea juca nici in preliminariile pentru Champions League. Despre Gloria nu sunt prea multe de spus, poate s-a facut oarecum dreptate avand in vedere ca de cativa ani mimeaza prezenta… [mai mult]

Robert Trandafir

Andrei, nereguli se gasesc peste tot, doar ca la unii sunt mai putin grave din punct de vedere procedural sau reusesc sa-si acopere magariile la timp.
Faptul ca Iancu si-a facut o gramada de dusmani prin aroganta lui continua nu prea putea sa nu provoace repercursiuni.De data asta, daca e real tot ce se scrie, a fost prins in offside grav pentru ca a incalcat normele UEFA si cu alea e mai greu sa te joci. Risti neafilierea ca tara la UEFA…etc.

ca la noi

Javrele sistemului de invatamant

Si aici ma refer la profesorii universitari. Care nu constientizeaza ca nu sunt coaiele lui Dumnezeu si nu e normal sa-si bata joc de studenti, in cele mai multe cazuri, pe banii studentilor, mai ales  masteranzilor. Pentru ca intr-un fel sau altul, un masterand plateste aproape 2000 de euro pentru 2 ani de master, bani… [mai mult]

papa

Am si eu un specimen de profesoara asa la master care crede ca ea a inventat apa calda si coada la cireasa, drept urmare acum am restanta, pentru ca ea are regulile ei….o retarda, nu stie sa lege doua propozitii din care sa intelegi ceva. Si stii de ce am restanta? Pentru ca nu am reusit sa inteleg ce am de facut pentru examen :))

ca la noi

Banc cultural

In fata Monalisei, la Luvru, un roman, un englez si un francez. Reactiile fiecaruia: Englezul: „ How beautiful! It’s a masterpiece” Francezul: „C’est tre jolie” Romanul: „Ba, sa-mi bag pula, ce misto!” Cam asta ne e nivelul acum. Si de bancul asta mi-am adus aminte dupa ce am vazut foarte multe reactii ale suporterilor echipelor… [mai mult]

ca la noi

Ii doare la patina

  De clientii cu vechime. Ma refer aici la operatorii de telefonie de pe meleagurle mioritice, in speta la Orange, desi sunt perfect de acord si cu cei care vor spune si despre Vodafone sau Cosmote acelasi lucru. De ce spun ca ii doare la patina? Pentru ca nu dau doi bani pe tine, daca… [mai mult]