ca la noi

ca la noi

Si avem pretentii de jurnalisti

Ieri in cea mai citita publicatie din Braila apare un articol despre Cesaria Evoria care se pare ca va sustine concertul anuntat la Bucuresti. Numai ca in titlu se strecoara o greseala, de nepermis din punctul meu de vedere, a se vedea in poza. Asta in cazul in care nu au vrut sa spuna ca… [mai mult]

ca la noi

Lectura si scrierea dupa dictare, materii obligatorii la liceu

Ministrul Educatiei a hotarat sa introduca pentru clasele de liceu lectura si scrierea dupa dictare ca materii obligatorii. O chestie laudabila zic, dupa ce am vazut cu totii ce tampenii sunt in stare sa emita atat scris cat si verbal absolventii de liceu care ajung sa dea BAC-ul. O sa fie frustrant si oarecum umilitor… [mai mult]

Pavel

Da, ar fi trebuit să se meargă pe un sistem cu „pedepse” pentru profesorul din generală. Dar ar fi o problemă, dacă un elev are în fiecare an profesor nou? 4 ani de generală, 4 profesori, pe care să-i scoţi în faţă şi să-l penalizezi?

Ar trebui să se înceapă întâi cu stabilirea unui contract cu o singură şcoală pe 4 ani a unui profesor şi nu mutarea lui în fiecare an pe unde se nimereşte. Astfel ştii cine-i vinovatul şi-l tragi la răspundere.

Dar poate eu chiar cer prea mult.

Irina Toma

Mi se pare o idee foarte buna pentru ca sunt foarte multi elevi de liceu care au mari lacune gramaticale. E o tentativa binevenita de a remedia cat de cat lucrurile.

ca la noi

Cea mai nesimtita companie

Vorbeam ieri cu Sorin pe twitter despre care ar fi compania romaneasca cu cel mai mare grad de nesimtire in ceea ce priveste relatia cu ai sai consumatori. El se intreba daca exista ceva care sa depaseasca nesimtirea celor de la Enel. Eu zic ca cei de la CFR sunt cu mult mai nesimtiti. Cu… [mai mult]

fatadinport

Pentru ca inca nu mi-am dat seama daca trebuie sa vorbim din experienta sau nu, eu nu pot sa votez cu niciuna. Practic, nu m-am lovit de nesimtirea companiilor enumerate. Am internet si cablu de la RDS si chiar daca a mai picat netul si m-am suparat pe ei, au rezolvat problema repede. Multe companii au reguli si proceduri idioate si din pacate nu toata lumea are pile, caci la noi inca se mai rezolva multe lucruri pe pile si relatii bune. Stiu si de problemele pe care le are CFR-ul si refuz din start sa merg cu trenul. Intocmai, ca sa nu ma lovesc de problemele pe care le au. Si nu inteleg de ce va mai mira lucrurile astea. Companiile alea sunt conduse de romani, si noi suntem inca in mare proportie, un neam de jeguri. La ce sa te astepti cand inca mai cautam diverse moduri de a ne fura caciula? …

Oana

Anne, ce-ai patit cu UPC-ul ca eu acum sunt la apartamentul nou, astept sa vina in 20 de minute sa imi instaleze netul si mediabox-ul. :)))))

ca la noi

De ce sunt expulzati tiganii?

Pentru ca strainii au suportat prea mult sa fie cotropiti de tot felul de specimene d-astea, sa fie furati, sa le fie violate femeile si jefuite casele. Ani la rand imaginea Romaniei a fost promovata de lautari si specimene de teapa astora. Asa ca sa nu ne mai miram cand li se pune pata strainilor… [mai mult]

atitudini

Comunitatile la romani

Se duce Dumnezeu in inspectie in Iad. Il intampina dracu al batran si il invita sa dea un tur al Tartarului impreuna. Merg ei ce merg si ajung in dreptul unui cazan. Haos mare, agitatie, dracii abia daca dovedeau sa mentina controlul. Dumnezeu intreaba: – ce se petrece aici? Diavolul raspunde: – vezi Doamne, aici… [mai mult]

Auras

Prima impresie conteaza. Trebuia sa fii acolo 🙂

Andrei

in momentul in care ataci tot proiectul, care e o initiativa laudabila se schimba termenii

ca la noi

Soferi buni, prosti si taximetristii

Asta e delimitarea pe care mi-a facut-o taica-miu la 18 ani, cand am luat permisul. De taximetristi sa ma feresc intotdeauna cat pot de tare. Pentru ca au niste chestii exclusiv ale lor, unele apucaturi de care nu ii poti lecui nici cu bataia. Cum ar fi agresivitatea in trafic, nesimtirea sau impertinenta. Pe langa… [mai mult]

ca la noi

Pentru ca suntem romani

E bine cunoscut faptul ca ne dorim sa avem servicii cel putin apropiate calitativ de cele ale vesticilor. Pentru ca si noi meritam, pentru ca suntem cetateni europeni, votam, mancam shaorma etc. Ne doream de ani de zile transport in comun care sa circule noaptea, ca asa am vazut pe la austrieci si nemti. Pentru… [mai mult]

ca la noi

Formatorii de cozi

Ii cunoasteti cu totii. Aproape zilnic va loviti de ei, fie la alimentara, la chioscul de ziare, la banca sau la posta. Sunt persoanele alea care se cunosc cu toti operatorii de ghiseu, vanzatoare sau consilieri de clientela. Cand n-au ce face acasa dau o fuga pe la banca, pe la magazin, pe la posta… [mai mult]

fatadinport

Ah,am uitat sa ma fac de cacao inca putin:)). Asta vis-a-vis de ce zicea Lucian pe twitter. Da, „imi” place sa stau la cozi. Cu toate ca as putea sa imi platesc toate facturile online, prefer sa o fac la casierie. Nu o data mi s-a intamplat sa ma trezesc fara net, pentru ca ei nu primisera o dovada a platii.

fatadinport

Mai, eu cred ca te inseli. In ultima perioada, am tot avut de platit chestii si chiar daca am nimerit la cozi, nu a fost din cauza ca erau batrani prin zona:D. De retinut ca eu nu-mi platesc nici o factura online. Curent, cablu, telefon… eu platesc direct la ei. La RDS de exemplu, in ultimul an n-am stat mai mult de 5 minute la coada. Singurul loc unde am asteptat vreo jumate de ora, printre batrani… da, a fost la posta, unde o gagicuta la vreo 25 de ani venise sa trimita vreo 20 de recomandate, fara borderou. Nu stiu daca stii ce inseamna asta, dar eu am stat acolo 30 de minute si femeia ajunsese la a 10-a recomandata. Daca tipa ar fi venit cu borderou, se rezolva in 10 minute. Pentru multe cozi e responsabil sistemul. Si lipsa noastra de interes.

ca la noi

De ce să vizităm mănăstiri?

Ce e atât de special în a vizita o mănăstire? Toate conţin aceleaşi ingrediente: 1 bucată biserica, 1 bucată corp de chilii şi eventual câte o grădina, livada sau o curte interioară amenajată cu flori. Indiferent că sunt în Moldova, Dobrogea, Muntenia sau Ardeal, reţeta e cam aceeaşi. Nici una nu vine cu nimic spectaculos…. [mai mult]

Camitri

O stii pe aia cu calugarul caruia i-a furat un hot 100k euro din cocioaba lui?

Cetin

da ma, cum iti permiti sa emiti judecati despre lume? stai naibii in cutiuta ta si nu baga in seama pe nimeni.

ca la noi

Imi e rusine

Citind articolul scris de Cristina Bazavan m-a cuprins un sentiment de rusine pe care nu l-am mai trait de mult, de foarte mult timp. Cred ca de prin vremea copilariei. E ciudat…e ciudat sa fii pus in postura de a-ti veni sa intri in pamant pentru faptele altcuiva. In cazul meu, acest „altcuiva” este intaiul… [mai mult]

Gospodina

Fiecare plateste pentru ce face 😛 …. noi mergem mai departe 😀

Stefan Murgeanu

ce si-o fi zis basescu:

pai iliescu nu l-a lasat pe rege sa intre in tara si poporul (dobitoc) l-a reales a treia oara (neconstitutional) presedinte

ia sa-i dau si io la coaste regelui, poate mai e poporul la fel de tamp ca acu 20 de ani…