ca la noi

ca la noi

E ger!!!! Aşa….şi!?!

Eu nu mai pot cu nehotărârea asta a noastră. Toată vara ne văităm de caniculă, ne plângem de cald şi ne rugăm să vină iarna. Când vine iarna, iar nu-i bine, că e prea frig, că e ger, că e zăpadă….etc. De altfel stăm şi facem bâză de autorităţi că sunt luate prin surprindere de… [mai mult]

pinguu

inca o dovada ca mass media e nociva!

Radu Ifrim

Sunt total de acord – la inceputul saptamanii trecute, cand incepuse sa ninga masiv, am auzit chiar pe cineva intrebandu-se isterizat „unde sunt parlamentarii!??!”, de parca zapada de pe trotuare s-ar speria si ar disparea in cazul in care ar veni cineva anume sa o curete ..

ca la noi

Cum scade calitatea învăţământului universitar?

Citeam aseara unele comentarii pe blogul lui Auraş, la recenzia cărţii minune despre Social Media, carte scrisă de un asistent universitar care bate câmpii cu lejeritate dar care se autoproclamă un guru în social media, deşi pare a fi destul de departe de domeniu. Sau cel puţin, destul de în urmă. Numele lui este Horia… [mai mult]

Andrei

nu vreau sa fiu hater, prezentam niste stari de fapt. ca se aplica si in cazul tau, sincer mi se rupe

Horea

Laurentiu Buica: spune-mi te rog, care sunt acele concepte gresite? Andrei Cismaru: im pare rau sa o spun, dar bati campii cu gratie. Nimeni nu e obligat sa cumpere cartea, deja nici nu se mai gaseste in librarii. Gaseste ceva mai consistent, ca sa fii un hater de luat in seama. De exemplu, frunzareste cartea si ataca-ma pentru un intertitlu. Sau ma gandesc si iti mai dau idei

ca la noi

Se întâmplă în România: maşinile de deszăpezire, întoarse din drum din cauza rovignetei!

Da, maşinile care ar trebui să meargă să desfunde drumurile din jurul Bucureştilor au făcut cale întoarsă la centura oraşului pentru că nu aveau rovignete şi s-au speriat de controalele poliţiei. Acum nu ştiu cine se face vinovat pentru situaţie, firmele responsabile cu deszăpezirea pentru că nu şi-au procurat chestiile alea sau poliţia care face… [mai mult]

Diana Leonti

Este absolut penibila situatia descrisa aici. Dupa ce ca nu avem destule utilaje, care sa poata face fata dezapezirii strazilor din bucuresti sau cel putin a marilor artere principale, nu le putem utiliza nici pe cele existenta din cauza rovignetei 🙁

ca la noi

eMag insistă cu poze furate

După ce acum două săptămâni i-am prins cu o poză furată de pe dreamstime.com, astăzi eMag afisează un nou logo cu acelaşi watermark. Serios acum, dacă nu există buget de logo, poate facem o chetă şi îi ajutăm cumva, să iasă din impas. Data trecută s-a rezolvat repede, cu un brush în paint. Poate merge… [mai mult]

Andrei

nu

Pavel

Au avut vreo reacţie cei de la emag?

ca la noi

Aveţi grijă cum vorbiţi cu jandarmii!

Poveste reală, întâmplată ieri de dimineaţă pe la 9 la universitate, păţită de un coleg de muncă. Se urcă tipul în autobuz la piata kogălniceanu, cu un abonament care expirase cu o zi înainte. Întrucât acolo nu exista un chioşc d-ăla în care să îţi poţi reîncărca mizeria aia de card, zice omul să ia… [mai mult]

grig

Cam asa a fost, doar ca nu m-a bagat in duba. A deschis larg usa laterala, sa ii pot vedea mai bine pe colegii lui echipati de interventie. La intimidare, fireste…

ca la noi

2012, anul când a dispărut respectul!

La un moment dat, în cadrul unui training de vânzări, un trainer mi-a dat un sfat: „în momentul în care porneşti o discuţie cu un client evită următoarele trei subiecte: SEX, RELIGIE, POLITICĂ. Sunt trei dintre cele mai sensibile subiecte şi rişti să strici o posibilă colaborare”. Dacă deschide el discuţia despre ele, încearcă să… [mai mult]

ca la noi

Ce va păţi "înţepătorul" din 41?

S-a anunţat deja prinderea psihopatului care a înţepat cu un ac mai multe persoane, în tramvaiul 41. Cei de la hotnews spun că omul are probleme psihice, cu alte cuvinte este un nebun ce umbla liber pe străzi. Dacă este adevarat, din câte ştiu eu, nu va păţi nimic. I se va recomanda să vadă… [mai mult]

Nautilus

„Omul cu briceagul” de la Iaşi, Petru Gavrilaş, a fost condamnat la 6 ani de închisoare cu executare (dar numai fiindcă era recidivist şi cunoscut ca fiind violent şi agresiv, avusese condamnări pemntru viol).

Un ţigănuş care avea certificat medical că e nebun (şi pensie de handicap luată pe bune) a recunoscut el însuşi că pentru infracţiuni minore (încăierare / ultraj, mici furtişaguri etc) a fost dus la spital şi tratat pentru un timp de medici, după care i-au dat drumul. Cât timp îşi putea purta singur de grijă, trebuia eliberat spaţiul în spital pentru pacienţi mai grav afectaţi.

~Nautilus

Caboose

Probabil nu va păți nimic, nu știu cum e internarea în ospicii dar dacă nu are o familie care să-l îngrijească cred ar fi cazul să fie internat undeva. Cât despre o condamnare nu cred că ne putem aștepta la așa ceva.

ca la noi

Imi cer scuze ca te-am salutat

Eu detest oamenii autosuficienti. De mult si pentru totdeauna. Daca ai motive solide, poate as putea da dovada de intelegere pentru o oarecare aroganta. Dar cu greu accept autosuficienta, cu atat mai mult cu cat ea se transforma in nesimtire. Consider ca e de bun simt ca macar sa raspunzi la salutul unui om cu… [mai mult]

Andrei

e draci. pe piticu il luam la palme daca facea asa :))

de ce?

deci piticu e vinovatul? 😀

ca la noi

La posta nu sunt timbre

Da, se intampla in Romania 2011, in Bucuresti, mai exact la oficiul din crangasi. Dupa ce am stat jumate de ora la o coada interminabila, ajung in fata si sunt expediat rapid de o tanti mai mult decat sictirita : „A, n-avem timbre! Mergeti in Giulesti sau la Lujerului!” Initial am crezut ca e misto,… [mai mult]

Anda

As adauga si RATB-ul pe lista neagra. Pentru ca nu poti sa-ti iei doar o calatorie decat achizitionand plasticul in valoare de 7 lei, iar daca ai facut greseala sa ai incredere in ei acum cativa ani, cand au introdus plasticele, si ti-ai facut un abonament nominal, acum sunt doar vreo 3 locatii in tot Bucurestiul in care iti poti transforma plasticul in buletin electronic (adica sa incarci doar cate o calatorie). Si daca incerci sa afli mai multe informatii de la stimabilele angajate sa faca asta, nu ai sanse sa obtii prea multe. Oricum, nu pe un ton amabil.