ca la noi

ca la noi

Încă o sărbătoare bifată. Next?

După 4 zile de stat împreună cu familia încerc să reintru în ritm, să trec peste sațietatea căpătată cu ocazia sărbătorilor și peste lenea acumulată în mini vacanța.  Că nu pot spune altceva despre fuga dată la Brăila decât că a fost o mini vacanță și atât. Mi-am dat seama că de fapt, sărbătorile nu… [mai mult]

ca la noi

Cu cât mai mare, cu atât mai bine

Ieri seară am ieșit să dau o tură de Brăila, să văd ce mai e prin oraș. Dezastru, drumuri făcute muci, săpături peste săpături, trafic îngreunat, devieri peste devieri, șanțuri și șantiere deschise peste tot unde te uiți. Asta pentru că cineva a decis că e normal să se apuce de reparat toate arterele importante… [mai mult]

Oana

Mai ales acum cand trebuie sa ocolesti toata catedrala ca sa poti trece dintr-o parte in alta a orasului, cu siguranta brailenii „trag 3 cruci mari și se abțin de la înjurat de cele sfinte când trec pe lângă catedrală” ca sa te citez :))

ca la noi

Your's trully, bormaşina!

Vineri seara. Vreme înnorată afară, spre ploaie, destul de răcoare, atât afară cât şi în casă. Te bagi în pat, dai drumul la un film şi într-un final adormi. Şi dormi şi te bagi şi mai tare în patură şi simţi că ţi se înmoaie oasele.  La fix după o săptămână de lucru, cu trezit… [mai mult]

ca la noi

Pe scurt despre integrare şi bun venit

În prima zi de munca e de datoria sefului firmei, sau a unui reprezentant al sau, sa-l prezinte pe noul angajat colegilor lui de munca. Acestia se vor stradui, macar gândindu-se la propriile lor începuturi în munca respectiva, sa usureze noului venit integrarea în echipa existenta. Asta spune Codul Bunelor Maniere Dacă sunt mai mulţi… [mai mult]

criserb

Din pacare chestiile astea nu se prea intampla la noi…

stefan

la noi e invers: cu cat esti mai nou, cu atat mai rau esti tratat si cu atat mai multe sarcini primesti.

ca la noi

Din legile lui Murphy

Câteva din cele verificate pe propria piele în ultima perioadă: -dacă ceva poate să meargă prost, va merge -dacă mai multe lucruri pot merge prost, vor merge în cea mai defavorabilă secvență -o palmă prietenească pe spate e doar la câțiva centimetri de un șut în fund -un om cu un singur ceas știe cât… [mai mult]

geo

Foarte adevarate sunt!

Diana Leonti

Legile lui Murphy cred ca se aplica din ce in ce mai des pentru fiecare dintre romani…pentru ca in ultima vreme ne merge din ce in ce mai rau 🙁

ca la noi

Apel către fotografi și cameramani

Mă întreb dacă nu există cumva un cod deontologic pentru fotografi și cameramani. Pentru că dacă ar exista, sunt foarte curios ce spune acest cod despre fotografiatul și filmatul oamenilor atunci când stau la masă. Pornind de la nunți, aniversări și terminând cu diverse evenimente, am observat că le face o plăcere deosebită celor menționați… [mai mult]

ca la noi

Există respect între femei?

Se dă următoarea situație: -tramvai 41, aseară pe la 6. Tramvaiul aproape plin, un puști stă pe scaun iar lânga el o bătrână cu o sacoșă destul de mare în mână. – puștiul se ridică și îi spune bătrânei să ia loc. Bătrâna îi mulțumește frumos pentru gest, îl complimentează un pic și dă să… [mai mult]

un mediocru

Giboancele, fiind mai multe la numar decat gibonii, au alta ierarhie de haita. Concurenta este ceva mai mare si din cauza asta extremele sunt mai frecvente si mai usor reperabile. Sa nu uitam ca oamenii se comporta total diferit atunci cand o ard social. Sigur se vor gasi cateva sa ma faca misogin. sa fie

Matilda

Nesimtire si lipsa de buna crestere exista din plin, atat barbati cat si femei. Asta e cu atat mai adevarat in Romania.

Sigur ca exista prietenie intre femei :)In mod evident nu intre femei care nu se cunosc intre ele.

ca la noi

Taximetriștii, stăpânii străzilor din București

După ce am spus că bănuiesc un oarecare blat între cei de la Arsenal și poliția rutieră, acum văd că un taximetrist de la speed taxi l-a luat la încins pe un client, fix în mijlocul străzii. Pentru că, zice victima, taximetristul i-ar fi cerut vreo 150 de lei pentru o cursă care face vreo… [mai mult]

stefan

in braila, baietii de care zici tu, sunt la „dantaxi”…am zis ca i-o fac unuia care nu va pune ceasul, dar inca nu s-a intamplat sa ma gaseasca in toane proaste…la coborare nu ii dau nici un ban…sa vedem daca are curajul sa dea in mine…recomand o vizita la protectia consumatorului pt a depune plangere impotriva soferului personal, nu a firmei de taxiuri…ca daca ia 2-3 amenzi nu cred ca ii va da mana sa mai mearga fara sa puna ceasul

ca la noi

Brăila- oraș izolat

Mă bătea un gând să plec la ai mei, la Brăila. Și zic să mă uit pe mersul trenurilor să văd dacă nu cumva s-a deblocat circulația și ajunge vreun tren până acolo, știind de la Elena că există o variantă deviată prin Focșani pe undeva. Draci, nici un tren nu circulă spre Brăila. De… [mai mult]

Pato Basil

Sa-ti trimit un elicopter? :-p

Mihai Costin

Toata romania a fost izolata…

ca la noi

Fenomen extrem de rar: fierbe Dunărea! Aduceti borş şi mărar!

Am văzut zilele trecute la ştiri cum era prezentat un fenomen extrem de rar, fierbea Dunărea. Doua precizări am de făcut aici: 1. orice persoană cu un minim de cunoştinţe în ale fizicii şi logicii şi-ar putea da seama lejer că fenomenul este unul pe cât de banal, pe atât de normal. Apa e mai… [mai mult]

Diana Leonti

Se pare ca pana si cel mai banal fenomen din tara asta ajunge subiect de prima-pagina a ziarelor din Romania. Exista o lipsa atat de acuta a subiectelor de presa incat sa scriem despre „cum fierbe Dunarea”? Adevarul e ca intre a citi mondenitati despre „vedetele autohtone” sau „despre un fenomen extrem de rar” prefer sa vad cu o poza cu Dunarea in clocot :))

Ioana Voicu

Avand in vedere faptul ca formeaza subiect de stire numarul de followeri pe Twitter al vedetelor autohtone, pe asta cu Dunarea as considera-o cel putin rupta dintr-o lectie de cultura generala.