Voi cum stați cu planurile pentru viitor?
Una din glumele preferate în cercul meu de prieteni, când vine vorba despre cum ne vom petrece anii pensiei, este că „stai să vezi cine mai apucă pensia”. Eu zic că o să o cam apucăm cu toții, pentru că lifespanul cam crește și citisem undeva că deja printre noi sunt oameni care vor bate… [mai mult]
La noi pe insula calculul e mai simplu: dacă începi abia acum e musai ca jumatate din varsta actuala sa reprezinte % din salariul brut pe care trebuie sa îl pui deoparte în fiecare luna pana la pensie.
Altfel, atâta vreme cât conturile bancare sunt asigurate doar pana la o anumită suma iar dobânzile sunt glume proaste (0.01% la acest moment) am diversificat putin: pe langa niște bani albi pentru zile negre mai avem pensia de stat (va fi distractiv sa le consolidam în anii următori), pensie privata (una plătită de angajator ca beneficiu și una proprie), portofoliul de investiții (împărțit în 3 în funcție de nivelul de risc) și imobiliare (pas cu pas).
Pentru juniori, de la 7 ani au cont bancar propriu, la 11 primesc card de debit asociat iar de la 18 isi capătă independența.
Între 7-18 ani parintii pot depune lunar în cont o suma între £10 și £250 iar ei iei pot depune economiile periodic (punguta cu bani și fila de depunere). În toată aceasta perioada pot retrage (cu fila de retragere semnată de ei) maxim £50 pe luna. Pentru sume mai mari au nevoie de prezenta unuia dintre părinți.
La deschiderea contului fiecare a primit o Pușculița în forma de seif și acces la niște resurse de educație financiară.
Phaff
BCR n-a auzit de Allan Greenspan.