andreiu

Voi cum stați cu planurile pentru viitor?

Una din glumele preferate în cercul meu de prieteni, când vine vorba despre cum ne vom petrece anii pensiei, este că „stai să vezi cine mai apucă pensia”. Eu zic că o să o cam apucăm cu toții, pentru că lifespanul cam crește și citisem undeva că deja printre noi sunt oameni care vor bate… [mai mult]

Phaff

BCR n-a auzit de Allan Greenspan.

Paul

La noi pe insula calculul e mai simplu: dacă începi abia acum e musai ca jumatate din varsta actuala sa reprezinte % din salariul brut pe care trebuie sa îl pui deoparte în fiecare luna pana la pensie.
Altfel, atâta vreme cât conturile bancare sunt asigurate doar pana la o anumită suma iar dobânzile sunt glume proaste (0.01% la acest moment) am diversificat putin: pe langa niște bani albi pentru zile negre mai avem pensia de stat (va fi distractiv sa le consolidam în anii următori), pensie privata (una plătită de angajator ca beneficiu și una proprie), portofoliul de investiții (împărțit în 3 în funcție de nivelul de risc) și imobiliare (pas cu pas).
Pentru juniori, de la 7 ani au cont bancar propriu, la 11 primesc card de debit asociat iar de la 18 isi capătă independența.
Între 7-18 ani parintii pot depune lunar în cont o suma între £10 și £250 iar ei iei pot depune economiile periodic (punguta cu bani și fila de depunere). În toată aceasta perioada pot retrage (cu fila de retragere semnată de ei) maxim £50 pe luna. Pentru sume mai mari au nevoie de prezenta unuia dintre părinți.

La deschiderea contului fiecare a primit o Pușculița în forma de seif și acces la niște resurse de educație financiară.

andreiu

De ce n-a zis pe netflix cine e AUR

Aproape toată bula mea se miră de ieri într-una cine este AUR, de unde a apărut acest partid și cum de a luat 10% la parlamentare, în primul an de existență. Nu știu să explic academic cum au reușit, a scris Barbu Mateescu foarte bine aici, eu altceva vreau să spun azi. Faptul că nu… [mai mult]

andrei

expertii digitali si de comunicare au fost mult prea ocupati sa vada USRPlus castigator si PSD dus la groapa de gunoi, orbiti de aroganta. Nu aveam de ce sa trag vreun semnal de alarma, nu ar fi schimbat nimic

Sorin

Cu tot respectul, dar dupa razboi…
Daca tu ai scos capul din bula si ai stiut ca exista AUR si ca e un pericol pentru fragila noastra democratie, de ce n-ai tras un semnal de alarma? De ce nu ne-ai scos si pe noi din bula calduta? Macar un articol pe blog, macar un link la un material de pe un site obscur care sa-i demaste? De ce n-ai adunat expertii aia digitali si de comunicare sa puneti la punct o strategie de combatere a propagandei lor?

andreiu

Pe 6 decembrie avem votare

Cu accent pe „avem”. Înțeleg, nici pe mine nu mă atrage în mod deosebit nimeni, am zis de multe ori că de data asta nu voi mai vota împotriva cuiva, nici răul cel mai mic, ci fix pe simpatie. Din păcate, nu pot să nu realizez că USRPlus au devenit răul cel mai mic, din… [mai mult]

Adi

Da, corporatiștii merg cu usr. Dacă-i întrebi de ce, nu stiu sa răspundă. Iarta-ma, dar după 30 ani, asta cu raul cel mai mic nu cred ca mai merge. Aici e politica nu parlament de călugări si maicutze. In condițiile astea, răul cel mai mic va fi tot timpul. Eu votez PNL. Doar si pentru ca au ținut tara asta pe linia de plutire intr-o perioada groaznica pentru cine a fost la guvernare. Atat.

Sorin

De UDMR e foarte greu sa scapi, au avut grija sa-si aranjeze legea electorala sa se puna la adapost. Pragul alternativ, daca nu fac 5% la nivel national, e de 20% in 4 judete, ceea ce e usor pentru ei. Sunt 4 judete cu populatie maghiara peste 30% (6 peste 20%)
https://ro.wikipedia.org/wiki/Maghiarii_din_Rom%C3%A2nia

andreiu

Rușinea muncii

Eu nu înțeleg exact de când a devenit așa rușinos să muncești. Am lăsat să treacă un pic de timp, să se mai liniștească sângele din vine și să nu acționăm la primul impuls. Acum, pe limpede, hai să vedem de când e o rușine să muncești pe șantier. Sau să muncești, în general. Ca… [mai mult]

Jupaneasa

Nu stiu ce sa zic, adica…faza a fost un fel de „ba pe-a ma-tii”, nu e ca si cum nu respecti munca respectiva.
Daca tu vii si spui ca te pisi pe munca mea, as putea foarte bine sa fac la fel, doar asa, ca ai fost nesimtit.
Nu s-a apucat Godina sa zica, ca are ceva cu muncitorii de pe santier.
Si avea tot dreptul sa o faca, pana la urma.
Un om serios, isi vede de treaba lui, n-are timp sa se pise pe munca altora, ca el are de munca. Sunt convinsa ca respectivul e unul din muncitorii aia, din tagma neseriosilor, de care ne-am lovit toti.
Eu zic ca doar i-a dat o palma micului dorel, mai mult pentru ca a venit cu jigniri gratuite, in niciun caz nu vad ostilitate fata de munca de jos.

Andrei G

Cred totusi ca cei care se simt jigniti de Godin sunt putin analfabeti functionali si chiar nu au inteles ce a vrut sa spuna.

„Sunt toți salahorii niște ghiolbani demni de dispreț?
Am zis eu așa ceva, idiotule, sau ai tras tu concluzia asta, fiind analfabet funcțional?
Nu, desigur că nu am zis așa ceva, ba chiar mă bucur când aflu despre vreun caz social în care bărbatul nu avea loc de muncă și s-a angajat ca salahor.”

In plus, a pus aceeasi concluzie ca si tine. Deci pare ca sunteti cam pe aceeasi lungime de unda:

„Bravo, tată, muncește și câștigă-ți banii cinstit. Munca e nobilă, mai zic o dată.”

andreiu

Vinuri pentru sărbători

Cei de la Cramele Cotnari m-au invitat să fac o colecție cu 9 sticle de vin, din gamele lor, pe care să o denumesc cum vreau eu și pe care să o recomand comunității din care fac parte. Așa a ieșit Cismaru’s Private Collection. Colecția beneficiază de un discount de 15% față de prețul de… [mai mult]

andreiu

Cum să-ți faci card de credit 100% online?

E simplu. Intri în gașca celor care folosesc George by BCR ( adică unde sunt și eu de un an de zile, aproape) și de acolo e simplu. Știu, pare foarte utopic, mai ales că nu găsești așa ceva la alte bănci. Exact așa cum m-am gândit eu anul trecut când mi-am deschis cont George… [mai mult]

andrei

mergeti pe site la BCR

Stamin Andreea Daniela

Doresc să iau un card de credit de la dumneavoastra multumesc pentru intelegere. Suma de 5000de ron.

muzici

Recomandare de muzici cu pizza

Prietenii mei de la Tourette Roulette au virat-o spre italiană, probabil vor să meargă la San Remo când ieșim din pandemie. Și am zis să-i ajut un pic cu niște susținere virtuală. Ajută un like, un subscribe, un share. Dacă nu vă place, puteți să comandați paste

andreiu

His Dark Materials

A început sezonul doi. Este un fantasy foarte mișto, cred că merge și pentru copii, dar mai mari decât kiddo. Are un story mișto, care te prinde, despre existența mai multor lumi paralele, cu niște personaje foarte bine construite care la un moment dat încep să se intersecteze. Un personaj foarte, foarte bun este cel… [mai mult]

F.

E si o carte dupa care s-a facut serialul si are review-uri destul de bune (3,99 pe goodreads). Unii o incadreaza la teenage/young adult fantasy, altii doar la fantasy. N-am citit cartea, sezonul 1 din serial mi s-a parut foarte reusit dar si destul de dark

Laurențiu

Merci de recomandare!

andreiu

Niște felicitări meritate

Radio RFI a împlinit 30 de ani de activitate în România. S-au chemat Delta la început, istoria completă o găsiți pe site, nu despre asta vreau eu să vorbesc acum. Eu vreau să-i felicit pentru că în foarte multe dimineți încep ziua cu ei pentru că îmi dau toate știrile care contează, fără glume proaste… [mai mult]