Articole despre: respect

scurte

A fost şi Linkin Park

Aseară au performat la Romexpo americanii de la Linkin Park. Au fost ok, au ştiut să antreneze lumea, s-a cântat cu ei, s-a aplaudat, s-a sărit şi s-a băut bere. Fumatul interzis, deşi la intrare te lăsau să intri cu ţigări. Eu nu am băgat decăt vreo juma de pachet, doar. Ca la concert. Toate… [mai mult]

atitudini

Câteva sfaturi de bun simţ pentru mersul la teatru

Observ în ultima vreme că a devenit o chestie de fiţe şi snobism pentru foarte mulţi să meargă la teatru. Pentru că e bine să te mai vadă lumea şi pe acolo,  nu numai la cluburi de scumpe sau cu nu ştiu ce poşetă de la Hermes sau cămaşă de la Boss. În regulă, până… [mai mult]

Antonia

Trebuie sa iese si ei cu ceva in evidenta, nu credeti ? Mi se pare absurd sa mergi la teatru doar de fite…

Andrada

Multi merg sa-si dea checkin … o prostie a la romani

ca la noi

Nu mai bine închidem teatrele?

Şi cam tot ce ţine de cultură, în general? Şi facem cârciumi pe spaţiile alea  sau altceva cu ele? Pentru că sensul în care se manifestă înteresul pentru actele culturale asta indică. O lipsă totală de respect pentru actul de cultură, pentru instituţii dar şi pentru cei implicaţi şi devotaţi. Exact când avem posibilitatea să… [mai mult]

stefan

jon, imi pare rau ca nici nu ai plecat la drum si deja sunt hibe mari la fstival. traim in romania si daca nu ies bani, nu investeste nimeni in nimic, cu atat mai putin de dragul culturii sau a frumusetii teatrului. macar cele care au ramas sa se joace, sa fie la inaltimea asteptarilor…in alta ordine de idei, d-zeu chiar are nevoie de casa aia mare, ca le-a zis el popilor la chiolhanul anual sa ii faca o casa mare mare mare…e gelos si el, adica popii schimba masinile si casele ca pe sosete si nu s-au invrednicit sa ii faca si lui o casuta poleita cu aur, numai a lui?

Teatrul Masca

Cultura fara bani, nu se poate! Cultura cu bani putini se face in Romania inca de pe vremea lui Ceausescu, asa ca aici ne pricepem cu totii 🙁 Pentru un spectacol de teatru ai nevoie de costume, machiaj, ilustratie muzicala (nu furaciuni de pe net!), afise si mai ales ai nevoie de actori, regizori si scenografi (nu mai punem coregrafii, compozitorii si cei care fac antrenamentele). Ori accestia din urma traiesc SI cu mancare si mancarea nu e gratis!

andreiu

Sunt blogger oficial la FITS

Pentru că am crescut pe lângă teatrul din Brăila şi consider ca teatrul este unul din cele mai frumoase lucruri la care putem avea acces pe lumea asta, nu am putut refuza invitaţia de a merge la Sibiu, între 25 şi 27 mai, la Festivalul Internaţional de Teatru. Mai ales când ştiu că voi avea… [mai mult]

stefan

jon, distractie placuta, mai ales ca sibiul e printre orasele tale preferate.

ca la noi

Există respect între femei?

Se dă următoarea situație: -tramvai 41, aseară pe la 6. Tramvaiul aproape plin, un puști stă pe scaun iar lânga el o bătrână cu o sacoșă destul de mare în mână. – puștiul se ridică și îi spune bătrânei să ia loc. Bătrâna îi mulțumește frumos pentru gest, îl complimentează un pic și dă să… [mai mult]

un mediocru

Giboancele, fiind mai multe la numar decat gibonii, au alta ierarhie de haita. Concurenta este ceva mai mare si din cauza asta extremele sunt mai frecvente si mai usor reperabile. Sa nu uitam ca oamenii se comporta total diferit atunci cand o ard social. Sigur se vor gasi cateva sa ma faca misogin. sa fie

Matilda

Nesimtire si lipsa de buna crestere exista din plin, atat barbati cat si femei. Asta e cu atat mai adevarat in Romania.

Sigur ca exista prietenie intre femei :)In mod evident nu intre femei care nu se cunosc intre ele.

atitudini

Civism şi solidaritate pentru cine?

Prefectul de Buzău, Paul Beganu: Primele drumuri accesibile după viscol au fost cele spre cârciumi   Declaraţia asta m-a lăsat un pic fără cuvinte. Poate şi pentru că sunt conştient că, din păcate, există un sâmbure de adevăr aici. Avem puterea exemplului de acum câţiva ani, când jandarmi, militari şi voluntari luptau cu torentele de… [mai mult]

Diana Leonti

Intr-una din serile trecute am vazut un reportaj cu o batranica dintr-un sat acopeirt cu zapada, care spunea ca a rugat un vecin sa o ajute cu zapada din jurul casei, iar acesta a cerut o anumita suma de bani in schimbul serviciului. Mi se pare absolut inadmisibil gandirea unora dintre romani, stim ca e nevoie de ajutorula utoritatilor dar totusi am putea depune si noi putin mai mutl efort.

ca la noi

2012, anul când a dispărut respectul!

La un moment dat, în cadrul unui training de vânzări, un trainer mi-a dat un sfat: „în momentul în care porneşti o discuţie cu un client evită următoarele trei subiecte: SEX, RELIGIE, POLITICĂ. Sunt trei dintre cele mai sensibile subiecte şi rişti să strici o posibilă colaborare”. Dacă deschide el discuţia despre ele, încearcă să… [mai mult]

ca la noi

Imi cer scuze ca te-am salutat

Eu detest oamenii autosuficienti. De mult si pentru totdeauna. Daca ai motive solide, poate as putea da dovada de intelegere pentru o oarecare aroganta. Dar cu greu accept autosuficienta, cu atat mai mult cu cat ea se transforma in nesimtire. Consider ca e de bun simt ca macar sa raspunzi la salutul unui om cu… [mai mult]

Andrei

e draci. pe piticu il luam la palme daca facea asa :))

de ce?

deci piticu e vinovatul? 😀

ca la noi

Si avem pretentii de jurnalisti

Ieri in cea mai citita publicatie din Braila apare un articol despre Cesaria Evoria care se pare ca va sustine concertul anuntat la Bucuresti. Numai ca in titlu se strecoara o greseala, de nepermis din punctul meu de vedere, a se vedea in poza. Asta in cazul in care nu au vrut sa spuna ca… [mai mult]

andreiu

Mai respectam duminica ?

Mai devreme era sa fiu linsat prin telefon de bunica-mea, care m`a sunat sa ma intrebe de sanatate si care mi-a tinut o morala de 15 minute cum ca nu e bine sa faci treaba duminica. Cand m-a sunat, eu incercam sa descopar cum arata camera mea fara muntele de haine aruncat pe jos si… [mai mult]

Andera

E pentru prima daca cand vizitez siteul si imi place ce vad 🙂 foarte interesant articolul. Succes

Mihai Ioan

Deloc, ai perfecta dreptate. Abia duminica parca te mai incearca putin cheful de a face ceva. Cel putin la mine.