Articole despre: oameni

andreiu

Mai are cineva probleme cu share pe Linkedin?

De vreo 2-3 zile nu mai pot share-ui articolele de aici pe linkedin. Nu am nici o problemă cu alte site-uri, doar cu andreicismaru.ro Știu, o să vă întrebați de ce mă doare așa de tare, dar pentru mine contează, că am niște oameni cu care sunt conectat exclusiv acolo și care, uneori, îmi dau… [mai mult]

Alex

Cred ca problema se afla in alta parte. Am incercat, pluginul ce-l ai functioneaza.

wtf?

Școala și social media

Probabil ați auzit cu toții despre cazul de la Cluj, unde niște puști s-au apucat să facă mișto de profesorii lor, pe facebook, iar cei din urmă s-au enervat atât de tare încât au tăiat în carne vie. Adică exmatriculări, scăderi de notă la purtare, scandal și mare iureș. Probabil distinșii dascăli nu au auzit… [mai mult]

Dorina Danila

@Gigi. Bravo! Frumoasa exprimare. Iți scrie o lepră. Nu se poate să ne băgați pe toti la canal?

nFo

1. La scoala nu ar trebui sa ai telefon. Urgentele familiale pot fi comunicate prin diriginte sau directorul institutiei de invatamant.
2. Elevii trebuie sa inteleaga ca profesorii sunt si ei oameni, cu zile bune sau rele, dar sunt mult mai pregatiti ca ei = trebuie sa-i asculte cu interes pentru ca astfel prind „duma” lectiei.
3. Profesorii trebuie sa predea eficient si fara frustrari (salariale). Colectivul nu este subordonat, lasa-l repetent. Salariul nu-ti este suficient, apuca-te de altceva.

andreiu

Internetul lui "dă-mi voie să îţi explic cum e de fapt"!

  „Frate, ce aş mânca nişte cartofi prăjiţi cu brânză rasă pe deasupra!”…”- vai, dar nu ştiu cum poţi suporta telemeaua, dacă nu e măcar Camembert nici nu mă pot apropia”. Înlocuiţi brânza cu orice aliment vreţi voi, se aplică, este perfect valabil, de la cartofi la carne de struţ confiată, mereu se va găsi… [mai mult]

laur

La revedere. Iti dau ignore ptr postul asta de cacat.

Gigi

Până aici! Undeva trebuie să tragem linie. Sunt un cititor vechi, dar de data asta nu ai dreptate, nu am ce să fac, și de-asta nu o să mai vin aici și nu o să te mai citesc. Am zis. Howgh!

ca la noi

Cum se spală o imagine?

Probabil că mai sunt câțiva oameni care își amintesc de șantajul celor de la Quickmobile făcut împotriva bloggerilor și jurnaliștilor care au testat iPhone6 și apoi au fost puși să-l cumpere sau să ofere articole la schimb, pentru că le-au înapoiat cu semne de uzură. A fost un pic de scandal, cei de la quickmobile… [mai mult]

Razvan

@va idiotii de la quickmobile au uitat sa puna si un test de inteligenta si un abonament gratuit la Google ca sa poti afla inainte de a cumpara afara de recenzii ai gasit vreun magazin care specifica asta?

andreiu

6 tipuri de oameni amuzanți din online

De-a lungul anilor am avut ocazia să interacționez cu tot felul de personaje, mai mult sau mai puțin plăcute, mai mult sau mai puțin amuzante, mai mult sau mai puțin importante. În ordinea numerelor de pe tricou, ca amuzament: 1. cei care înjură, amenință, blesteamă, promit sânge și jihad bloggerilor….pe blog. Adică al lor. Adică… [mai mult]

Andrei Banu

ai uitat 7…”experți” în social media.

Dada

De acord mai putin cu punctul 5. Cand viata ta inseamna job-ul tau, nu e ceva rau dar nici normal nu e. In general oamenii astia intra la categoria get a life ca job vedem ca ai 😀

ca la noi

Să ne pregătim pentru ”m-a virusat facebook”

Băieții de afară s-au prins că pe social media se dau o grămadă de oameni avizi de porn, sânge, senzațional și cancan, așa că avem de-a face din ce în ce mai des cu scam-uri care fură datele proștilor ce dau click. Ce trebuie să faci ca să te păzești: pe scurt, să nu dai… [mai mult]

Atti

Lasa-i sa isi instaleze toate porcariile. Doar si eu, tehnicianul IT trebuie sa traiesc.

Ani de zile am dus munca de lamurire, din categoria „tanti, nu ai castigat nici un iPad, printul nigerian nu ti-a lasat tie averea, nici Uzinele Dacia nu te cauta sa iti dea tie cadou un MCV.”. Apoi, mi-am zis, ei, ce naiba, de ce imi educ eu clientii? Sa am eu mai putin de lucru ?

andreiu

Din nou la Cluj

Ultima dată am fost la Cluj în 2013, la #clujcitybreak. Ziceam atunci că a fost unul dintre cele mai mișto evenimente la care am participat, pentru că a fost fără grabă, presiune și alergătură multă. La aproape 2 ani distanță, iată că voi ajunge din nou în cel mai important oraș al Transilvaniei, cu prilejul… [mai mult]

parbrize

Clujul e un oras cat de cat ok, am vizitat foarte des clujul in ultima vreme, si sincer mai deranzat uni vanzatori de la magazinele publice, care in mare parte cred ca erau unguri…

Bb

Pai nici in Moldova nu e primul, ca de asta i se spune Iașov

mișto

Fetelor, zic să aveți grijă

Că umblă multă lume pe internet, e știut de când e internetul pe planetă. Că printre ăștia sunt și mulți care au sărit gardul, perfect adevărat. Doar că din toată mișcarea asta haotică prin online, mai sunt cazuri care scot capul la vedere și se fac remarcați. Mai concret: azi mi-a ajuns în fața clickului… [mai mult]

parbrize

Crangasha sincer mie mi se pare de ras situatia:))

Crangasha

O, Doamne! Sa rad, sa plang? Sa ma mai uit la testimoniale? Sunt atat de multe alternative, incat sunt pur si simplu co-ple-si-ta :))

ca la noi

A sărit tot online-ul să scoată piatra aruncată

Bănuiesc că știe toată lumea povestea Izabelei și a zilei ei de naștere, cu evenimentul la care au dat join 100k de oameni și unde toți alienații au considerat normal să arunce cu porcării, că na, ne place să ne hăhăim. Pe lângă toată povestea cu greșeala copilei ( despre care unii zic că ar… [mai mult]

cKy

Eu sunt curios dacă Echipa Tymbark fără pulpă are aceiaşi părere :))

Eu unul eram sigur că se ajunge aici, reach-ul a fost imens şi trebuia ca cineva să îl exploateze.
Nu văd nimic rău în ce a făcut tymbark , asta înseamnă să fi activ şi să speculezi orice ocazie ce îţi poate fi folositoare.

Eu cred că e mai mult amuzant, nu au ofensat pe nimeni. Ba eu îndrăzneam şi scoateam o reclamă pe TV sau plăteam fetei nişte bani şi scoateam Tymbark Izabela „Pentru petrecerea la care nu ai fost invitat” :))

Echipa Tymbark cu pulpă

@Andrei, mulțumim pentru obiectivitate și echilibru.

@Cristi, prima reacție oficială avută (prin mailul trimis către tine, pe blogul tău și în comentarii la două postări pe Facebook ale unor bloggeri) a fost să spunem că ne pare rău față de cei care au fost deranjați de postarea noastră. Și da, am și învățat din această postare.

Ea nu a fost ștearsă, pentru că ne asumăm mereu și postările inspirate, și cele neinspirate. Și pentru că asumarea este primul pas către a-i cere cuiva scuze.

andreiu

Cine a răspuns la studiul ăsta despre social media în România?

Am văzut pe LinkedIn o discuție clasică ( același text, companiilor din RO le este frică de social media etc etc) care prezintă niște date cel puțin interesante. Aproape 50% dintre respondenți au declarat că au investit sub 3000 de euro în social media în 2014, ceea ce ar însemna, doar la nivel de ads,… [mai mult]

Gabriel Ursan

N-am auzit.

alex

In Romania sunt zeci de mii de firme, deci probabilitatea de a da de un cunoscut care a participat la studiu e cam mica. E un studiu facut de Ernst & Young, are sigla lor pe el, probabil telefonic – respondentii selectati random dintr-o baza de date cu firmele din Romania.