De ce susțin petiția pentru alăptat în public
Miruna a pornit o petiție care își propune să dea naștere unei legi care să apere drepturile mamelor de a-și alăpta copilul public și care să sancționeze acțiunile primitive ale unora care consideră că e normal să le interzică accesul în hoteluri ( a fost cazul la Cluj, la Ramada), sau să le gonească de… [mai mult]
Corect, nu e ok să fie o apostrofată o femeie pentru că alăptează în public. La urma urmei e decizia ei. Pe de altă parte însă, consider alăptatul un act ce ține de intimitate și de legătura strânsă între mamă și copil. În sensul ăsta, ca orice lucru intim, nu își are locul în public, nu? 🙂
Așadar nu susțin această petiție. În parte pentru că dă apă la moară exact celor împotriva cărora este îndreptată, și în parte pentru că nu încurajează categoria celor care au inițiat-o să procedeze… așa cum simt.
carina
Si eu sunt mama,dar nu sunt de acord cu alaptarea in public.Daca te duci la un hotel,copilul este alaptat in camera.In restaurant?Daca nu se poate evita deplasarea la restaurant(unde e agitatie destul de mare,fie vorba intre noi,pentru un bebe),copilului i se poate da sa manance cu biberonul.Nu va refuza sanul daca i se da biberon arareori(doar daca mama isi petrece zilele numai prin restaurante…).In aeroport/gara,mama se poate retrage intr-un loc unde sa fie ferita de ochii curiosi/indiscreti.In parc,la fel se poate proceda,ba chiar mai bine:mama isi calculeaza timpul dintre mesele copilului,in asa fel incat sa fie hranit acasa.Solutii sunt,numai sa te duca mintea si sa nu vrei sa agiti copilul(multa lume in jurul lui,il distrage de la supt).Si apoi,unde este dreptul celor care nu sunt dispusi sa vada sani goi,chiar daca hranesc un copil,in timp ce servesc masa intr-un restaurant?Iar ideea de a se amenaja o camera pentru cuplul mama-copil,in locurile publice,gen restaurant,aeroport/gara,nu este o idee buna?