andreiu

andreiu

De ce susțin petiția pentru alăptat în public

Miruna a pornit o petiție care își propune să dea naștere unei legi care să apere drepturile mamelor de a-și alăpta copilul public și care să sancționeze acțiunile primitive ale unora care consideră că e normal să le interzică accesul în hoteluri ( a fost cazul la Cluj, la Ramada), sau să le gonească de… [mai mult]

carina

Si eu sunt mama,dar nu sunt de acord cu alaptarea in public.Daca te duci la un hotel,copilul este alaptat in camera.In restaurant?Daca nu se poate evita deplasarea la restaurant(unde e agitatie destul de mare,fie vorba intre noi,pentru un bebe),copilului i se poate da sa manance cu biberonul.Nu va refuza sanul daca i se da biberon arareori(doar daca mama isi petrece zilele numai prin restaurante…).In aeroport/gara,mama se poate retrage intr-un loc unde sa fie ferita de ochii curiosi/indiscreti.In parc,la fel se poate proceda,ba chiar mai bine:mama isi calculeaza timpul dintre mesele copilului,in asa fel incat sa fie hranit acasa.Solutii sunt,numai sa te duca mintea si sa nu vrei sa agiti copilul(multa lume in jurul lui,il distrage de la supt).Si apoi,unde este dreptul celor care nu sunt dispusi sa vada sani goi,chiar daca hranesc un copil,in timp ce servesc masa intr-un restaurant?Iar ideea de a se amenaja o camera pentru cuplul mama-copil,in locurile publice,gen restaurant,aeroport/gara,nu este o idee buna?

Anonim

Corect, nu e ok să fie o apostrofată o femeie pentru că alăptează în public. La urma urmei e decizia ei. Pe de altă parte însă, consider alăptatul un act ce ține de intimitate și de legătura strânsă între mamă și copil. În sensul ăsta, ca orice lucru intim, nu își are locul în public, nu? 🙂
Așadar nu susțin această petiție. În parte pentru că dă apă la moară exact celor împotriva cărora este îndreptată, și în parte pentru că nu încurajează categoria celor care au inițiat-o să procedeze… așa cum simt.

andreiu

O reclamă cu oameni normali făcută de Sun Plaza

Începe sezonul de reduceri la Sun Plaza, vedeți în clip despre ce e vorba, au câteva exemple date prin clip. E mișto ideea, e bun clipul, dar nu despre asta vreau să vorbesc. Ce mi-a plăcut mie să văd este că în clip nu apare deja celebrul cuplu de modele, ea o păpușică scoasă din… [mai mult]

Andrei Crivat

tare e că tipul are tricou cu Velo Love :)))

criserb

Exact ca-n viață, grasul e sponsorul și ea… se îmbracă pentru alții 🙂

andreiu

Cum să te trezești odihnit

Publicasem acum câteva zile un studiu realizat despre cum dorm românii, că nu sunt chiar cei mai odihniți oameni. Plus că știm cu toții că avem momente în care ne trezim mult mai obosiți decât atunci când ne-am culcat. Și asta se datorează multor factori, printre care activitățile dinaintea somnului, mâncării dar o parte importantă… [mai mult]

andreiu

The good dog life

Guest post scris de Tony Ciubuc, blănosul familei. Totul a început dramatic pentru mine, încă din copilărie. Am știut mereu că nu sunt ca toți ceilalți, nici la fel de norocos, nici la fel de iubit ca restul prietenilor mei cu care mă întâlnesc în parc. E aiurea că nu ai cu cine vorbi chestiile… [mai mult]

andreiu

Lucruri pe care nu e o rușine să le faci ca bărbat

Avem castigatorii     M-a bucurat foarte tare când mi-a fost lansată o provocare să fac chestii cu care bărbații de obicei se rușinează fie să le facă fie să le recunoască. Cei de la Eisberg au zis că ar fi o provocare mișto să postez pe facebook poze cu mine în ipostaze un pic… [mai mult]

Ernie Grimlie

De ce comentariile care au fost date pe FB sunt de cele mai multe ori in discrepanta cu cele care sunt date direct pe blog?

Madalin

Deci a castigat cineva care nici macar nu a comentat pe subiect, tare concursul! 😀

andreiu

Hai la vot!

Mă bucur să văd proiectul ăsta sus, pentru că numai de noi depinde să schimbăm ceva în țara asta. Hai la vot! Hai să încurajăm lumea să voteze! Pentru că nevotatul e toxic și ne-a adus în situația în care ne aflăm acum. Poți susține demersul cu un share, cu un banner sau chiar cu… [mai mult]

Andrei

da, in fine. venind de la un anonim o sa aleg sa ignor

Malin

Pai v-a enumerat pe toti acolo din cate am vazut 😀

andreiu

Licee care nu ar trebui să mai existe

Citeam dimineață revista presei și la un moment dat dau de un articol pe Digi24 care m-a lăsat mască, care spune cam așa: S-au afişat rezultatele după examenul de Bacalaureat, iar procentul de promovare rămâne în limitele cu care ne-am obişnuit în ultimii ani. Doar două treimi dintre cei care s-au înscris luat peste 6… [mai mult]

Miri

Cand primesti doar elevi cu medii de 5-6 ce asteptari sa ai la bac ?

Mihaela Savu

La fel de bine ca cei de la varful invatamantului, care nu si-au pus problema, cum o faci tu, de ce de atatia ani acolo nu ia nimeni Bac-ul.

andreiu

Când vom începe să fim normali

Mereu când merg pe afară văd oameni trecuți bine de a doua tinerețe care ies la masă în oraș, care beau cafeaua la terasă sau citesc ziarul într-un bistro. Nu mai găsesc fotografia, probabil s-a dus în sfântul android, cu un moșulică tare simpatic de pe lângă Dublin, care la 11 citea ziarul și bea… [mai mult]

Alina

Ştii unde-i vezi pe cei despre care ai scris? La prânz la Carul cu bere sau la Hanu berarilor, unde există un meniu la preț special pentru pensionari.
Şi e chiar frumos să-i vezi cum vin în pâlcuri, cu soțiile sau prietenii de-o viață, să bea o bere şi să mănânce un prânz la preț acceptabil.

andreiu

Cum dorm românii?

Am primit mai devreme un comunicat de presă prilejuit de lansarea unui brand nou de saltele, Napsie se numește, care dă niște cifre interesante despre modul în care dormim noi, românii. Probabil și voi vedeți mereu persoane care se plâng de oboseală sau că dorm prost. Iată cum stăm de fapt:   In urma unui… [mai mult]

jollyca

Dragut ca ai mentionat asta, chiar ieri am citit un studiu comparativ despre obiceiurile de somn ale populatiei globului (de ce sa ne referim doar la „noi romanii”?), comparatia fiind facuta intre locuitorii tarilor cu apa calda si locuitorii tarilor fara apa in general, adica Africa. Rezultatele studiului sunt suprinzatoare – nu e nicio diferenta majora intre cat doarme un african „vanator-adunator”, fara acces la tehnologie, internet si lumina electrica, si cat doarme un cetatean industrializat. Ba chiar africanul doarme un pic mai putin, media fiind cam 7 ore pe noapte, in timp ce „civilizatul” doarme, in medie, 7.5 ore pe noapte.

Studiul a fost facut pentru a demonta un pic ideea ca lumea moderna ne-a stricat obiceiurile de somn.

…iar eu am dormit destul de rau pentru ca am stat azi-noapte sa citesc studiul asta. Pe tableta.

cartus

Nu dorm, ca m-a trezit EA, ca e prea cald si sa ma mut in alt pat. Acum belesc ochii pe net, pe bloguri de A-listeri.