Articole despre: taxare

ca la noi

Dilemă de autobuz

Te urci în autobuz şi dai năvală către un loc liber. Te aşezi pe el şi stai acolo până pleacă autobuzul din staţie. Apoi te ridici ca să validezi cardul. Faptul că ai stat acolo 1 minut îţi dă drept de proprietate asupra lui? Dacă te ridici şi în urma ta se aşează altcineva, când… [mai mult]

just me

@Dragos: pentru ca nu ai curaj sa traversezi decat atunci cand esti sigur ca esti vazut de conducatorul masinii. Pentru ca masina, cf legii, ar trebui sa reduca viteza in dreptul trecerii de pietoni.

Andrei

@dragos de prosti. atat ii duce capul

ca la noi

Treabă românească 100 %

De ceva vreme încoace RATB a introdus posibilitatea plăţii prin SMS. Perfect, ăsta e semn că se aliniază cât de cât pe trend-ul vremurilor. Mie unul îmi este mai comod să dau un SMS şi să îmi iau bilet, decât să stau la coadă să încarc un plastic idiot. Problema este însă că opţiunea asta… [mai mult]

Yamasha

Bine ca nu stau in Bucuresti. Se pune si la noi in discutie sa avem astfel de taxatoare, dar va ma dura pana cand vor aparea prin oras. 😀

Radu Ifrim

Si eu cred ca este o mare nebunie de cand s-au introdus aceste carduri in locul biletelor…sunt oameni care nici macar nu stiu sa il valideze corect, de unde si trimisul de Sms-uri?

mișto

Orange începe să tarifeze internetul la metrou

Din 16.01 Orange va opri țeava de internet gratis la metrou. Anunțul l-au făcut printr-un sms, pe care eu l-am primit vineri seara.  Acum mă gandesc care o fi fost raționamentul pentru care au ales să facă acest gest, după cât au investit numai în reclamele din stațiile de metrou. Plus că este un pas… [mai mult]

Andrei

da, macar atat

daniel rus

la fel au inceput si cu sms-urile acum multi ani. cand au lansat serviciul. initial au fost gratuite. chiar si pe prepay (sau doar pe prepay). apoi le-au taxat. lumea s-a obisnuit si le-a trimis si dupa in mod constant.
lumea s-a obisnuit cu internet la metrou. oricum il vor folosi. nu le tin partea, dar e bine totusi ca au anuntat.