Cum e un Steaua- Dinamo la alt sport în afară de fotbal

Articol din categoria: andreiu, sport

Am fost aseară la Steaua_Dinamo, derby-ul ligii naționale de baschet ( da, știu, cluj, ploiești, alea alea), probabil cel mai de interes meci de pe la noi. A fost mișto că a fost la Sala Polivalentă, o arenă încăpătoare și civilizată, să nu se înghesuie nimeni.

Au fost în sală probabil vreo 2000 de oameni și atmosfera per total a fost plăcută, cu excepția bătăliei de politețuri dintre cele 2 galerii, care și-au salutat reciproc mame, familii, neamuri și rase tot meciul. Din păcate. Nu înțeleg încă motivația asta intrinsecă atât de puternică încât să înjuri adversarul mai mult decât să îți susții echipa. În fine, imnul a fost un moment foarte emoționant.

emotionant inceput de meci. nici macar galeriile nu s-au mai injurat. faith restored for 1 minute. hai Dinamo! #bloggerlasteaua

Posted by Andrei Cismaru on Sunday, January 31, 2016

Meciul a fost unul peste media campionatului, unde Steaua s-a impus ( meritat) cu 85-83, unde Dinamo a avut o revenire spectaculoasă la final de sfert 3 și sfert 4. Dinamo încă nu are echipă cu care să emită pretenții la titlu, dar există speranțe pentru viitor. La Steaua am văzut un Titus Nicoară într-o zi de mare formă, cu 28 de puncte marcate și un Miță Paul care își revine bine după accidentarea la umăr.

Ce mi-a plăcut foarte tare este că atât la Steaua cât și la Dinamo am văzut aproape de echipă foști jucători importanți pentru baschetul românesc. Virgil Căruțasu este antrenor secund la Dinamo iar Steaua îi are pe Virgil Stănescu președinte și Claudiu Fometescu principal.

La final am plecat încântat, e bine că vine lumea la sală, că un meci d-asta atrage oamenii nu doar la fotbal. Și e îmbucurător că am văzut foarte mulți copii și multe fete în tribună.

Mergeți la sală când joacă favoriții voștri, indiferent de sport și echipă. îi ajută, îi motivează. Și oricum nu ai altceva mai bun de făcut în weekend decât să te relaxezi.

Merci băi, Neștian, pentru invitație, rămân dator cu o bere.